Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. 5G Türkiye’ye Ne Zaman Geliyor

5G Türkiye’ye Ne Zaman Geliyor

5G Türkiye'Ye Ne Zaman Geliyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda değişimler meydana geldi. Bu değişimlerden biri de akıllı telefonlarda yaşandı. İnsan hayatının daha da kolaylaşmasını sağlayan akıllı telefonlarda kullanılan G teknolojisi zamanla 1G, 2G, 3G, 4G, 4.5G şeklinde ilerlemiş ve son olarak 5G teknolojisinin üretim aşamalarına başlamıştır.

Türkiye’ de şu süreçte 4.5G yani LTE teknoloji kullanılmaktadır. İsmi dışında 4G’ den bir farkı bulunmayan 4.5G sayesinde kullanıcılar uzağı daha da yakın hale getirmekte, interneti her yerde aktif bir şekilde kullanabilmektedir. Yakın dönemde 4.5G teknolojisi de sona erecek ve 5G teknolojisi kullanılmaya başlanacaktır.

5G Türkiye’ye Ne Zaman Geliyor

1980 yılında 1G teknolojisi ile hayatımıza giren telefonlar sayesinde karşılıklı arama sayesinde birbirimizle kolaylıkla iletişim kurabilmekteydik. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte zamanla 1G’ nin açıkları kapatılarak 2G hayatımıza girdi.

Avea, Turkcell ve Telsim olarak 2G kullanılmaya başlandı. 2G kullanıcıların hayatına girmesiyle birlikte çok şey değişti. 2G sayesinde görüntü ve ses gönderebilme, mesajlaşma özellikleri devreye girdi. Fakat veri aktarımı biraz daha yavaştı.

Dikkat ederseniz şimdilerde dahi mobil veriniz açık konumdayken mobil verinin yanında ‘H’ yerine ‘ E’ harfi beliriyorsa bu telefonunuzun 2G kullandığına işarettir. İnternet ağının hızlı bir şekilde yayılmasıyla ve insan hayatında önemli bir yer kazanmasıyla 3G açığa çıktı.

3G sayesinde Dünyanın her yeri ile iletişim kurabilme, hızlı veri aktarımı gerçekleşti. Uzun bir dönem 3G teknolojisini kullandık. Dikkat ederseniz genellikle kırsal alanlarda veya telefon çekim gücünün biraz daha yavaş olduğu kesimlerde hala 3G aktif olarak kullanılmaktadır.

5G Türkiye'ye Ne Zaman Geliyor
5G Türkiye’Ye Ne Zaman Geliyor

Teknolojinin geldiği son noktalardan birisi de 4G- 4.5G- LTE teknolojisidir. Bu üç isim aynıdır ve aynı işlevi görmektedir. İnternet hayatımızın tam orta kısmında yer almaya başlamasıyla birlikte hıza duyulan ihtiyaç maksimum seviyede arttı.

LTE teknolojisinde var olan muhteşem hız aktif internet kullanıcılarını mest ederek tam puan aldı. Hız ve kalitenin on numara olduğu LTE teknolojisi şimdilerde aktif olarak kullanılmaktadır.

Fakat insanoğlu herşeyin biraz daha iyisini istediği gibi 4.5G teknolojisinin bir tık daha gelişmişini isteyerek 5G teknolojisini üretti. Peki, bu 5G nedir, ne gibi özelliklere sahiptir hep birlikte inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: iPhone Ekran Köşesinde Kararma

5G Nedir?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda 2020 yılında kullanılması hedeflenen 5G teknolojisi, sınırsız hız ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Deneme çalışmalarının Samsung tarafından yürütülen 5G, hız bakımından Mpbs değilde Gpbs bazında ölçüleceği belirtilmiştir.

Bu da demek oluyor ki 5G teknolojisinde kullanıcılarını maksimum bir hız beklemektedir. Artık teknolojinin de internet ağının da gelişmesiyle birlikte internet hızında yaşanan sorunlar aşılmış durumdadır.

4.5 G teknolojisinin sağladığı kolaylıkları kullanan internet kullanıcıları daha ne kadar hızlı ve kaliteli bir hizmet açığa çıkabilir ki gibi düşüncelere kapılabilirler. İnternet kullanıcıları şundan emin olabilirler ki 5G nesil, 4 ve 4.5G teknolojisinin bir tık daha geliştirilmiş versiyonu olacaktır.

5G Nedir ?
5G Nedir ?

G teknolojileri geliştirilip kullanmaya hazır hale getirildiğinde genel olarak ilk yurt dışında testi yapılır ve aktif olarak kullanıcılara sunulur. Bir dönem yurt dışında aktif olarak kullanıldıktan sonra Türkiye’de ki kullanıcılara sunulur.

Fakat BTK tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda 5G’ yi aktif olarak kullanmaya başlayacak ülkelerden birisi de Türkiye olacakmış. Daha 4.5G kullanmayan birçok kullanıcı varken ve 4.5G ülkemize zorlu bir süreç sonucunda geldiğinden Türkiye’ de ki internet kullanıcıları 5G teknolojisinin uzun bir süreçten sonra ülkemize geleceği kanaatindedir. 5G teknolojisini ilk olarak Amerika’ nın kullanacağı belirtilmiştir.

Fakat Bakan Arslan tarafından yapılan açıklama doğrultusunda 2020 yılında 5G teknolojisini Türkiye, Dünya ile aynı anda kullanmaya başlayacağının müjdesini kullanıcılara iletmiştir.