AirDrop Nedir
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Hakkında Bilgiler / / 1 Yorum / 235 Görüntülenme

AirDrop Nedir

AirDrop Nedir ? iPhone cihazların en büyük sorunlarından biri olan veri alışverişi yapamama durumuna Apple şirketi AirDrop ile noktayı koydu. Cihazınızdaki herhangi bir veriyi kablosuz ağlar ile başka bir iPhone cihazına göndermeniz mümkündür. Eğer Apple ürünlerine sahip arkadaşlarınız varsa bu yazıyı onlarla paylaşarak kendilerinin belki de bilmediği bu teknolojiyi tanımalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kullanıcılar ve eleştiriciler iPhone gibi akıllı telefon piyasasına hakim büyük bir aygıta veri alışverişi paylaşımının bu kadar geç gelmesinden dolayı şikayetçi. Apple şirketi ise bunca zamandır güvenlik gerekçeleriyle bu özelliği telefonda barındırmadıklarını açıkladı. AirDrop özelliğini kullanabilmek için, iOS 7 veya daha üst bir sürüm yüklü iPhone 5 ya da üst model bir telefonunuz olması gerekiyor.

AirDrop Özelliği Nasıl Açılır ?

AirDrop özelliğini kullanmak için öncelikle cihazınız üzerinden birkaç işlem yaparak aktif etmeniz gerekiyor.

 • Telefonunuzun bluetooth ya da wi-fi özelliğini açın.
 • Eğer telefonunuzda kayıtlı bir kişiyle paylaşım yapacaksanız iCloud hesabınıza giriş yapın.
 • AirDrop’unuzu sadece arkadaşınızın görüntülemesini istiyorsanız “Denetim Merkezi”ni kullanın. Denetim merkezi için ekranı aşağıdan yukarıya doğru kaydırın.
 • Gelen ekranda AirDrop yazısına dokunduğunuzda karşınıza “Kapalı”, “Sadece Kişiler” ve “Herkes” diye üç seçenek çıkacaktır. Yapmak istediğiniz işlemi buradan seçin.

AirDrop İle Paylaşım Yapma

AirDrop Nedir ? AirDrop ile paylaşım yapmak ise oldukça basittir.

 • Paylaşmak istediğiniz dosyayı açın.
 • paylasma-isareti.png simgesine dokunun.
 • Gelen ekranda paylaşmak istediğiniz kişiyi ya da Apple kullanıcısını seçin.
 • İçeriği paylaşmaya başladığınızda alıcı kişiye bir bildirim gidecektir. Bu bildirimi “Kabul Et” diye onaylarsa öge karşı tarafa iletilecektir.
Xiaomi Pocophone F2 Pro Özellikleri

AirDrop Nasıl Aktifleştirilir ?

iPhone, iPod ve iPad cihazlarda ‘AirDrop’ servisini aktif hale getirmek son derece kolaydır. Denetim masası üzerinde “WiFi, Bluetooth, Uçak Modu ve Hücresel” ikonlarının yer aldığı kutucuğa bir süre basılı tutarak genişleyen ekranda AirDrop ikonuna tıklayıp; “Sadece Kişiler” veya “Herkes” seçeneğini aktif kılarak anında dosya transferini açabilirsiniz.

Sadece Kişiler

Rehberinizde kayıtlı olan ve herhangi bir Apple cihazına sahip olan kişiler ile dosya (veri) alışverişi yapabilmenizi sağlar. Rehberinizde kayıtlı olmayan kişiler dosya aktarımı yapamaz.

Herkes

Cihazınızda etrafında bulunan tüm Apple ürünü kullanan kişilerle dosya alışverişi yapmanıza olanak tanır. Bu seçeneği aktif bir biçimde bırakıp normal hayatınıza devam ederseniz başkalarının gönderdiği istekleri ekranınızda görebilirsiniz.

iPhone X Ekran Değişimi

iPhone X Ekran Değişimi, Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde iPhone Ekran Tamiri nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz

1 Yorum

 • Cep Hastanesi

  Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
  En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir