Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Akıllı Telefon İçin İşlemci Değiştirme Mümkün Mü

Akıllı Telefon İçin İşlemci Değiştirme Mümkün Mü

Akıllı Telefon İçin İşlemci Değiştirme Mümkün Mü

Akıllı Telefon İçin İşlemci Değiştirme Mümkün Mü ? Kullandığı akıllı telefondan bir süredir arzu ettiği verimi alamayanlar, akıllı telefon işlemci değiştirme işleminin mümkün olup olmadığını merak ediyor. Cihazdaki bu küçük gibi görünen değişiklik sayesinde performansın artmasını dileyen kullanıcıların bu isteklerinin acaba pratikte bir karşılığı var mı? Dilerseniz konuyu birlikte incelemeye başlayalım.

Akıllı Telefon İçin İşlemci Değiştirme Mümkün Mü ? Bazı durumlarda cihaza yüklenen yazılımlar, işlemciyle uyumlu olmayabilir ya da işlemcinin seviyesi bu uygulamalar için yetersiz görünebilir. İşte bu tip durumlarda genellikle bazı kullanıcılar ilk olarak akıllı telefon işlemci değiştirme işleminin uygulanabilirlik durumunu merak ediyorlar. İsterseniz yazımıza geçelim.

Telefon İşlemcisi Değiştirme İşlemi Mümkün Mü ?

Akıllı telefonlarda işlemciler, tüm yongaları ve diğer aksamları ile anakart bağlı olur. Dolayısıyla işlemciyi bağlı olduğu alandan sökmek ve ilgili bölüme yenisini takmak çok zor bir işlemdir. Teorik olarak bir şekilde işlemciyi yenisiyle değiştirmek mümkün olsa da hem maliyeti hem de işlem zorluğu sebebiyle pratikte bunun bir karşılığı yoktur. Halihazırda ülkemizde akıllı telefon işlemcisi değiştirme noktasında hizmet veren herhangi bir kurum da bulunmuyor.

Dolayısıyla hem riskleri hem de maliyeti sebebiyle bu işlemden uzak durmanız gerektiğini söyleyebiliriz. İşlemcinizle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız konuyu cihazı satın aldığınız şirketin yetkili servisine bildirmek ve burada alınacak aksiyona göre hareket etmek en akılcı çözüm olacaktır. Şayet sahip olduğunuz cihazın işlemcisinden memnun değilseniz ve satın alacağınız yeni telefonda benzer durumları yaşamamak için işlemci ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki başlıkları inceleyerek işlemci hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Telefonda CPU Çekirdeği Nedir ?

İngilizce “Central Processing Unit” olarak adlandırılan, Türkçe “Merkezi İşlem Birimi” olarak geçen ancak kısaca işlemci olarak bildiğimiz parça, bilgisayarın beynidir. Bilgisayarda yapılan tüm işlemleri gerçekleştiren ana parçadır. İşletim sistemi ve uygulamalar işlemci üzerinde çalışır. İşlemciyle uygulamalar arasında sürekli olarak bilgi girişi ve çıkışı gerçekleşir. İşlemci uygulamadan gelen veriyi işleyerek kullanıcıya çıktısını verir. Her işlemcide en az bir çekirdek bulunur. Bu çekirdek, işlemcinin içinde bulunan yongaya verilen isimdir. Uzun bir zaman boyunca işlemcilerde yalnızca bir çekirdek vardı. Ancak şimdilerde neredeyse her işlemcide en azından iki tane çekirdek bulunuyor. İşlemciler sahip oldukları çekirdek sayısına göre isimlendirilir.

  • Çift çekirdek: Dual-core
  • Dört çekirdek: Quad-core
  • Altı çekirdek: Hexa-core
  • Sekiz çekirdek: Octa-core

Telefonda CPU Çekirdeği Ne İşe Yarar ?

İşlemcilerin gerçekleştirdiği görevleri yerine getiren bileşenler olarak karşımıza çıkan çekirdeklerin her biri, eş zamanlı olarak farklı bir işlemle görevlendirilir. Başka bir deyişle, bir işlemcide çekirdek sayısı ne kadar çok olursa o işlemciye sahip olan akıllı cihazın çalışma hızı da o kadar yüksek olur.

Telefonda İşlemci Çekirdek Sayısı Ne İşe Yarar ?

Telefonda işlemci çekirdek sayısı, bir üst başlıkta da belirttiğimiz üzere akıllı cihazın daha hızlı çalışmasına imkan tanır. Her çekirdek farklı bir görevi gerçekleştirebileceği için birden çok çekirdeğe sahip olan işlemciler, gerekli durumlarda aynı görevi yerine getirebilmek için çok sayıda çekirdeği paralel bir şekilde kullanabilir. Hatta tüm çekirdekler, kendi içlerinde farklı parçalara ayrılıp işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilir. Bu durum da “multithreading” olarak tanımlanır.

İlginizi Çekebilir: İşlemcilerdeki Çekirdek Nedir

İşlemci Hızı Nedir, Ne İşe Yarar ?

İşlemcileri sadece çekirdek sayısına göre değerlendirmek doğru olmaz. GHz, yani Gigahertz, ifadesiyle gösterilen “işlemcinin saat hızı”, işlemcinin kalitesini belirten önemli kriterlerden biridir. Bu noktada “saat hızı” terimi aklınızı karıştırmasın. “Saat hızı” işlemcinin bir saniye içerisinde gerçekleştirebileceği en fazla işlem sayısını gösteren bir terimdir. Akıllı cihazınızda yer alan işlemcinin içindeki çekirdeklerin gerçekleştirdiği her işlem 1 Hertz değeriyle ifade edilir. Dolayısıyla 3.0 GHz seviyesinde bir saat hızına sahip işlemcinin saniyede 3 milyar işlem gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

İşlemcinin saat hızıyla ilgili bir diğer kafa karışıklığı ise çekirdek sayısına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bir örnek vermek gerekirse saat hızı 3.0 GHz olan tek çekirdekli bir işlemcinin saatlik hızı 2.0 GHz olan çift çekirdekli bir işlemciden daha hızlı olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat çift çekirdekli işlemcide iki adet 2.0 GHz saat hızına sahip çekirdek olduğu için bu işlemci, tek çekirdekli 3.0 GHz hıza sahip işlemciden daha etkili sonuç verir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Telefon işlemci sıralaması , Telefon işlemci yükseltme , Telefonda işlemci Hızı Kaç Olmalı 2020 , Telefonun işlemcisi bozulursa ne olur , Tablet işlemcisi değiştirme , Telefon işlemci hızlandırma , Tabletin işlemcisini değiştirme , Telefon RAM yükseltme.