Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Akıllı Telefon İşlemcileri Nelerdir

Akıllı Telefon İşlemcileri Nelerdir

Akilli-Telefon-Islemcileri-Nelerdir

Akıllı Telefon İşlemcileri Nelerdir, Çinli akıllı telefon üreticileri bu yıl pazarın devlerini zorlayabilir. Çünkü Çin telefonlarının artan performansına rağmen oldukça cazip fiyatlara sahipler. Dahası, Çinli akıllı telefonlar, kendileriyle pazarın popüler modelleri arasındaki boşluğu giderek daha fazla kapatmaya başladı. Daha önce defalarca bahsettiğimiz Huawei P10, bu telefon modellerinin en güzel örneklerinden biri. Elbette, Çinli akıllı telefonlar Apple veya Exynos Serisi işlemciler yerine HiSilicon veya Qualcomm Snapdragon işlemcileri kullanıyor. Sizler için Samsung’un en sevdiği Exynos‘u da içerecek bir gönderi hazırlayarak akıllı telefon işlemcileri konusuna biraz daha yakından bakacağız.

Huawei’nin işlemci ailesinin en ünlü üyesi Kirin’dir. Huawei, finansal işlemcisi olarak HiSilicon Kirin’i takip ediyor. Çin’in en popüler telefonları arasında yer alan Xiaomi ve ZTE, Huawei telefonları dışında işlemci tercihlerini Qualcomm Snapdragon lehine kullanıyor. Exynos, yalnızca Samsung tarafından kullanılan bir akıllı telefon işlemcisidir.

HiSilicon Kimdir

HiSilicon, aslında akıllı telefon pazarına yabancı olmayan Huawei tarafından Çin’in Shenzen şehrinde kurulan bir mikroişlemci şirketidir. Şu anda sadece Çin sınırları içinde son derece popüler olan şirket, diğer birçok şirketle ortaklığını geliştirmiş ve bunun sonucunda Çin’in en büyük işlemci şirketlerinden biri haline gelmiştir. Ülkemizde Çin telefonları çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip değil. Aslında, büyüyen bir Çin telefon modelini kullanma eğiliminin son zamanlarda arttığı doğru. Ancak ülkemizde Xiaomi, ZTE, Oppo gibi firmaların teknik destek ve pazarlama konusunda etkin olmaması telefonların kullanım oranlarını büyük ölçüde düşürüyor.

HiSilicon Kirin Ve Mali İşlemcileri

Akıllı Telefon İşlemcileri Nelerdir, HiSilicon tarafından üretilen işlemcilerin bir çok telefonda kullanıldığını söylemek mümkün. Şirketin en öne çıkan işlemci modeli “Kirin” dir. Bu, Qualcomm’un Snapdragon işlemci ailesi ile tanınması gibidir. HiSilicon, ARM Holdings’in kendi bünyesine dahil ettiği gibi, birçok işlemci modelinin, özellikle ARM Cortex-A9 işlemcisinin de üreticisidir. Buna rağmen firma, daha önce de söylediğimiz gibi, daha çok “Kirin” ve “finansal” işlemcileriyle tanınıyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 ve iPhone Mini’nin Batarya Kapasiteleri

Kirin İşlemcisi

Kirin işlemcileri, isimlerini Japonca’da “iyi şanslar” anlamına gelen mitolojik bir canavardan alıyor. Kirin işlemcileri daha önce de belirtildiği gibi genellikle Xiaomi, ZTE, Oppo, Huawei gibi Çin markalarında kullanılmaktadır. Daha önce yazdığımız Qualcomm 835 ile ilgili yazımızda da söylediğimiz gibi bir akıllı telefon işlemcisi o telefonda kullanılan kameradan modem kapasitesine, kamera performansından ekran hızına kadar her şeyi etkiliyor.

Huawei Kirin 980 1

Kirin işlemcisini ısıtmak, yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılan birçok akıllı telefon işlemcisine kıyasla son derece zordur. Ayrıca yeni nesil akıllı telefon işlemcileri kadar yüksek performansa sahip olan Kirin işlemci ailesinin en eski üyelerinden biri de Kirin 620 işlemci. Kirin 620 işlemci, Huawei Ps Lite modellerinde kullanılan 8 çekirdekli bir işlemcidir. Huawei P8 Lite modelinde de kullanılan Kirin 620, Mali işlemci altyapısını kullanıyor. Huawei P9 ve çeşitleri, fotoğraf kalitesinde kalpler için bir taht oluşturan ve Leica Lens kullanan Kirin 955 işlemcisini kullanıyor. Huawei P10 ile ilgili detaylı ön inceleme yazımızı okuyun ve şirketin yeni akıllı telefonu hakkında bilgi alın. Ayrıca size Kirin işlemci ailesi işlemcilerini ve bunların hangi telefonlarda kullanıldığını gösteren basit bir liste sunacağız. Listeden işlemciler hakkında kısa bilgi almak da mümkündür.

Mali İşlemci Altyapısı

HiSilicon şirketinin finansal işlemcileri kadar Kirin olarak anıldığından bahsetmiştik. Mali, akıllı telefonlarda bir numaralı grafik işlemcisi üreticisidir. Burada genellikle akıllı telefon incelemelerinde GPU olarak görünen finansal işlemci setleri, yani bir grafik işlemcisi hakkında giderek daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. GPU, Grafik İşlemci Birimi’nin kısaltmasıdır ve grafik işleme çalışmalarının büyük çoğunluğu, genellikle bilgisayarlarda olduğu gibi bu işlemci setleri tarafından yapılır. Mali Grafik İşlemcileri olarak adlandırılan grafik işlemcileri, akıllı telefon pazarında çok önemli bir yere sahip. Öyle ki finansal grafik işlemcileri üreten kol, 2014 yılında 550 milyon adet ihracat yaparak ne kadar güçlü bir üretici olduğunu gösterdi.

HiSilicon İşlemci Listesi

Sizin için hazırladığımız listeden telefonunuzun hangi HiSilicon Kirin işlemcisini kullandığını öğrenebilirsiniz. Elbette HiSilicon’ın sahibi Huawei olduğu için Huawei modellerinde genellikle işlemcilerin kullanıldığını da kendiniz göreceksiniz.

 • HiSilicon Kirin 620 ve 650: Hisilicon tarafından üretilen işlemciler genellikle Huawei P8, Huawei P8 Lite ve Huawei P9 Lite akıllı telefonlarda kullanılmaktadır.
 • HiSilicon break 935: Genellikle ülkemizde satılmayan Huawei P8, Huawei P8 Max, Huawei Honor 7, Huawei Mate S gibi modellerde kullanılmaktadır. Huawei 900 ailesi, firmanın en yeni işlemci ailesi olarak görülüyor. Yeni nesil akıllı telefon özelliklerini desteklemenin yanı sıra aşırı ısınmaması, belki de yeni nesil HiSilicon break 935 işlemcilerin en önemli özelliği. Elbette bu özellik 900 ailesinin sonraki modellerinde de kendini gösteriyor.
 • HiSilicon 950: Huawei Mate 8 ve Huawei Honor 8 modellerinde kullanılır. Bu arada Huawei Honor serisi telefonlar Çin iç pazarına satılmak üzere üretiliyor ve Çin olarak kabul edilen Gruru “Honor” isminden de bahsediliyor. Huawei Mate 8, çift sim kart kullanması ve bataryayla ilgili sorunları olması dışında oldukça kullanışlı bir akıllı telefon.
 • HiSilicon 955: The Legend, Huawei P9 ve Huawei P9 Plus telefonlarında kullanılan bir işlemci ailesidir. İşlemcilerin ikili ana kamerayı destekleme konusunda oldukça başarılı olduğu söylenebilir.

Qualcomm Snapdragon İşlemci Ailesi

Qualcomm Snapdragon işlemciler akıllı telefon pazarında önemli bir popülerliğe sahiptir. Özellikle geçtiğimiz yıl severek kullanılan Samsung Galaxy S7 ve LG G5’te Qualcomm Snapdragon 820 kullanılmış ve büyük bir başarı elde etmişti. Tabii ki Sony Xperia Z3, Xperia Z5, Xperia X5 Premium gibi modeller de Qualcomm işlemcinin gücünden yararlanan telefonlar arasında yer alıyor. Geçen yıl piyasaya sürülen LG G5 ve bu yıl aramızda olacak LG G6’nın yanı sıra Asus ve HTC’nin de bu işlemci ailesi ile işlemci kullandığı biliniyor.

Dikkat-Ceken-Islemci-Snapdragon-1000-Den-Intel-I-Endiselendiren-Yeni-Detaylar

Hangi Akıllı Telefon Hangi Qualcomm İşlemci Modelini Kullanıyor

Qualcomm işlemci ailesi hakkında detaylı bilgi Qualcomm Snapodragon İşlemci Ailesi ile ilgili yazımızda bulunabilir. Popüler akıllı telefon modellerinin kullandığı işlemci modellerini sizin için sıralamayı deneyelim.

 • Qualcomm Snapdragon 820: Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S7 Edge ABD sürümleri, Galaxy S7 Active, LG V20, LG G5, HTC 10, ONE Plus 3, Moto Z, Moto Z Force, Sony Xperia X Performance, Sony Xperia X, Sony Xperia XZ, Asus Zenfone 3
 • Deluxe, Xiaomi Mi5 (bazı modellerde), ZTE Axon 7, Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Premium
 • Qualcomm Snapdragon 801: Samsung Galaxy S5, LG G3, Sony Xperia Z3, Xaomi Mi4, Xiaomi Mi5, Xiaomi Mi Note
 • Qualcomm Snapdragon 625: Asus Zenfone 3, Samsung Galaxy C7, Lenovo Vibe P2 ve Lenovo V2

Exynos İşlemci Ailesi

Exynos, yalnızca Samsung akıllı telefonlarda kullanılan bir işlemcidir. Apple a serisi işlemcilerde olduğu gibi, bu işlemci ailesi yalnızca Samsung telefonlarında kullanılır. Yani neredeyse her Samsung akıllı telefon modelinin bu işlemciyi kullandığını söylemek mümkün. Samsung ile ilgili zaman zaman bazı istisnalar olduğu da bir gerçektir. Örneğin, Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge modelleri, Qalcomm Snapdragon işlemcilerle Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürüldü. Exynos işlemcilerle ilgili tek sorun, bu işlemci ailesinin özelliklerini iyileştirme konusunda biraz ağırdır. İşlemci ailesinin kaynaklarında da sorunlar vardır ve kaynak bilgisi olmadığı için bu işlemcilerin özgür geliştiriciler tarafından kullanılması sorunlu bir süreçtir. Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 Edge, Galaxy Note 3, Galaxy Note 4, Galaxy Note 5 ayrıca Exynos işlemcileri kullanan telefonlardır. Exynos işlemcili telefonların listesine erişmek isterseniz buradan da kullanabilirsiniz.

Xtrlarge-Samsung-Telefon-Ureticileri-Exynos-Cipset-Destek-1

Apple “A” İşlemcileri

Apple da işlemciler konusunda Samsung ile benzer bir tutum sergiliyor. Firma ürettiği akıllı telefonlarda sıklıkla Apple A serisi işlemcileri kullanıyor. Apple, iPhone 4 ile a serisi işlemcileri kullanmaya başladı. Apple a serisi işlemciler için ayrıntılı bir liste vermeye gerek yok. Apple a serisindeki en eski işlemci A4 işlemcidir ve bu işlemci Apple iPhone 4’te kullanılmıştır. A4’ü A5, A6, A6X, A7, A9, A10 ve A11 işlemciler takip etmektedir. Bu işlemci setlerinden A10 ve A11, hayal edebileceğiniz gibi en yeni Apple telefonlarına güç veriyor.

Mediatek işlemciler

Mediatek işlemci ailesi, daha önce saydığımız akıllı telefon işlemcileri kadar popüler değil. Ancak zaman zaman oldukça iyi bir akıllı telefon incelemesinde karşımıza çıkan bu marka genellikle Nokia, Philips ve LG Optimus gibi telefonlarda karşımıza çıkıyor. Çinli telefon üreticileri tarafından da tercih edilen Mediatek işlemciler tarafından hangi telefonların kullanıldığını merak ediyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; akıllı telefon işlemci nedir , akıllı telefon işlemcileri , telefon işlemcileri karşılaştırma
en iyi telefon işlemcileri , telefon işlemcileri , en iyi akıllı telefon işlemcileri , akıllı telefon işlemci sıralaması , samsung telefon işlemcileri , en hızlı telefon işlemcileri , akıllı telefon işlemci karşılaştırma , android telefon işlemcileri.