Akıllı Telefonlarda Güvenlik Sorunları
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Hakkında Bilgiler / / 1 Yorum / 513 Görüntülenme

Akıllı Telefonlarda Güvenlik Sorunları

Akıllı Telefonlarda Güvenlik Sorunları, Son zamanlarda gittikçe karmaşıklaşan akıllı telefonlar ile bir yandan internet ortamının nimetlerinden yararlanıyor, diğer yandan çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Sorunların kaynağı ya bilgi eksikliği, bilinç kaybı ya da göz ardı edilmesidir ve önemsememek. Öte yandan, sorunun bir diğer yönü de hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların, internet‘i kötü amaçlarla kullanarak sahtekarlık, hırsızlık ve ahlaksızlık peşinde koşan milyonlarca kötü niyetli insanın her türlü oyununa karşı savaşmak zorunda kalmalarıdır.

Telefonlarda Güvenlik Sorunları

Akıllı Telefonlarda Güvenlik Sorunları, yeni nesil akıllı telefonlar, gelen fotoğraflar, videolar, GPS konum algılama, Bluetooth, Wi-Fi, diğer cihazlarla, hizmetlerle ve 3G mobil ağlar üzerinden internet ile etkileşim gibi birçok özelliği içerir. Belirtilen her özellik beraberinde belirli bir güvenlik riski getirir. Bu nedenle, bu özellikleri, tüm fonksiyonları, bilmek ve bilinçli kullanmak gerekir veya mevcut riskleri ortadan kaldırmak için bu özelliklerin nasıl tamamen devre dışı bırakılacağını öğrenmek gerekir. Ne yazık ki, kullanıldığında özelliklerin etkinleştirilmesi veya devre dışı bırakılması istenen güvenlik düzeyini sağlamaz.

Akıllı Telefonlarda Güvenlik Sorunları

Kişisel Bilgilerimiz ve Özel Resimlerimiz İnternette

İnternete sızan kişisel bilgiler ve resimler sorunu büyük bir heyecana neden oluyor ve herkesin dikkatini yeni nesil akıllı telefonların ve bu telefonlarda kullanılan uygulamaların bilinçli ve bilinçsiz kullanımı noktasına geri getiriyor. Bu nedenle, gerekli önlemlerin buna göre alınması gerektiğini bir kez daha vurgulamak ve temelde tüm kullanıcılar için geçerli olacak risklerin ne olduğunu iyi bilmek faydalıdır.

Telefona İndirilen Uygulamaların Güvenlik Sorunları

Akıllı telefonların kullanımındaki en büyük risk bilinçsiz kullanımdan kaynaklanmaktadır. Saldırganlar, uygulama ve işletim sistemi güvenlik açıklarını tespit etmek ve bu güvenlik açıklarına gelişmiş saldırılar yapmak gibi zor hedeflerle uğraşmak yerine önce kolay hedefleri hedefleme eğilimindedir.

Akıllı telefonlarla birlikte senkronize etme yeteneği bazen ciddi güvenlik risklerine neden olur. Kişisel veya kurumsal veriler, fotoğraflar, müzik, internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayar, kişisel dizüstü bilgisayar veya cep telefonu olması çok yararlı görünse de, bu kanallar kötü niyetli kişiler tarafından kişisel bilgilere ve özel fotoğraflara erişim kapısı olarak kabul edilir. Bu şekilde, cep telefonuyla çekilen ve telefonda çalışan uygulamanın senkronizasyon özelliği ile herhangi bir farkındalık olmadan internete yüklenen fotoğraflar, kötü niyetli saldırganlar, erişim gerektirmeden internet hesabının şifresini tahmin ederek veya kırarak yakalanabilir.

En Hızlı Orta Segment Telefonlar

Telefon ve Uygulamalar İçin Güvenlik Önlemleri

Bazı dönemlerde, gündemdeki ünlülerin fotoğrafları, farkında olsun ya da olmasın, kullanıcılar tarafından kullanılan senkronizasyon özelliği nedeniyle internet‘e sızdırıldı. Saldırganların bu fotoğraflara erişmesi zor değildi, ünlülerin internet hesabı şifrelerini kırması. Tabii ki, bu olayda akıllı telefon ve işletim sistemi üreticilerinin sorumluluğu göz ardı edilemez, çünkü saldırganlar tarafından yapılan birçok şifre denemesi sistem tarafından zamanında tespit edilemedi ve gerekli koruma sağlanamadı. Bu olaydan sonra üreticiler uygulamalarını çoklu şifre girişimlerine karşı daha savunmalı, korunaklı hale getirdiler.

Benzer şekilde, akıllı telefonunuzla ilişkilendirdiğiniz Google Play veya App Store hesabınızın güvenliği ihlal edilirse, saldırganlar herhangi bir uygulamayı fark etmeden internet üzerinden cep telefonunuza indirebilir.

Güvenli Şifre Kullanımı ve Şifreleri Saklama

Bu noktada en önemli güvenlik önlemi, herhangi bir uygulamada veya sitede oluşturduğunuz hesaplar için güvenli parolaların kullanılmasıdır. Farklı ortamlarda oluşturulan kullanıcı hesaplarında aynı parolanın kullanılması saldırganlar tarafından da kötüye kullanılabilir. E-posta hesabı, Facebook vb. gibi yönlendirilmiş bir saldırganın web sitesinde oluşturulan kullanıcı hesabı için kullanılacak şifre. Diğer ortamlarda kullanılan şifreler olabileceğini tahmin ederek çeşitli saldırılar gerçekleştirilebilir.

Her Beğendiğiniz Uygulamayı İndirmeyin ve Çıkan Linklere Tıklamayın

Akıllı telefonları güvensiz hale getiren bir başka tehdit ise, kaynağı bilinmeyen internetten indirilen uygulamalardır. Bu indirilen uygulamalar, Google, Apple ve Microsoft, akıllı telefonlara yüklenecek uygulamalar için belirli güvenlik kriterlerinden geçmesi için, App Store veya Play Store dışındaki uygulamaların arka planda ne yaptığını bilmek neredeyse imkansızdır. Bilinmeyen uygulama, arka planda, fotoğraflarınız bilinmeyen yerlere koşullandırır.

Cep Telefonu Tamiri Videosu

Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde Cep Telefonu Tamiri nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

  • Cep Hastanesi

    Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
    En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

  • Bir Yorum Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir