Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. AMOLED ve LCD Ekran Özellikleri Nelerdir

AMOLED ve LCD Ekran Özellikleri Nelerdir

Amoled Ve Lcd Ekran Özellikleri Nelerdir

AMOLED ve LCD Ekran Özellikleri Nelerdir ; AMOLED ve LCD ekranlar akıllı telefonlarda ve televizyonlarda kullanılır. Akıllı bir cihaz satın almak isteyenler bu ekranların farklılıklarını merak ediyorlar. Her iki ekranın da kendi avantajları ve dezavantajları vardır. AMOLED ekranlar son yıllarda çok popüler hale gelirken, iPhone yıllardır LCD ekranları kullanmaya devam ediyor. Makalemizin geri kalanını okuyarak, her iki ekran türünün özelliklerine ulaşabilir ve kendi taleplerinize göre seçiminizi yapabilirsiniz.

AMOLED Ekran Özellikleri

AMOLED’in anlamı Active Matrix Organic Light Emitting Diode’dir.

 1. İnce bir polimer tabakasından oluşur.
 2. Panelleri çok ince olduğundan, tasarımda sofistike ve zarafet sağlar.
 3. Arka ışık kullanımına ihtiyaç duymazlar.
 4. Tamamen siyah renkten oluşur. (Kullanılan pikseller arka plan aydınlatması ile tercih edildiğinden, siyah pikseller yanmaz.)
 5. Renkler çok canlı.
 6. Enerji verimliliği yüksektir.

LCD Ekran Özellikleri

LCD sıvı kristal ekran anlamına gelir.

 1. Yukarıdaki adı aldı Çünkü sıvı kristallerden üretildi.
 2. Daha kaba bir görüntüye sahiptir ve AMOLED ekranlar kadar ince değildir.
 3. Ayrıca arka plan ışığının kullanımı nedeniyle siyah piksellere de çarpar.
 4. Renkler AMOLED ekranda olduğu kadar canlı değildir. Bununla birlikte, daha gerçekçi bir renk kullanımı vardır.

İlginizi Çekebilir: Telefon Sim Kartı Okumuyor Ne Yapmam Lazım ?

AMOLED ve LCD Ekran Arasında Hangisi Daha İyidir?

AMOLED ve LCD Ekran Özellikleri Nelerdir ; Tabii ki, her iki ekranın da artıları ve eksileri var. Örneğin, AMOLED ekranlarda kullanılan saf siyahın seçimi iyi görünse de, renklerin gerçekçiliğini azaltır. LCD ekranlarda kullanılan daha düşük kontrast seviyesi ekranın daha mat görünmesini sağlasa da, aslında renklerin daha gerçekçi görünmesini sağlar.

Güç tüketimine gelince, AMOLED ekranlar arka ışık kullanmadıkları için enerji tüketimi açısından daha verimlidir. LCD ekranlar yapıları nedeniyle daha mavi tonlarda görünürken, AMOLED ekranlar daha sarı tonlarda görünür.

Ayrıca, cihazlarda sadece amoled ve lcd değil, aynı zamanda oled ve poled ekranlar da kullanılmaktadır. Yeni bir cihaz satın almayı planlıyorsanız ve bu diğer ekranlar beğendiğiniz cihazın ekranında kullanılıyorsa, ” Oled, Amoled ve Poled ekranlar arasındaki farklar nelerdir?” makalemize bir göz atabilirsiniz.

AMOLED ve LCD arasındaki seçim sadece kullanıcının görüş meselesidir. Bazı insanlar AMOLED ekranları daha çekici bulurken, diğerleri LCD ekranları tercih ediyor . Ek olarak, cihazlarda kullanılan teknolojiler elbette görüntü kalitesini de etkiler.

İlginizi Çekebilir: Lenovo Moto Z Ekran Değişimi

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler; amoled ekran özellikleri , amoled nedir , amoled ekranın özellikleri , amoled ve lcd ekran farkı , amoled lcd