Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır

Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır

Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır

Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır; Merak edenler için çeşitli bilgileri anlatmaya ve batarya sağlığı hakkında kapsamlı bilgi vermeye çalışacağız. Son senelerde pek çok akıllı telefon şarj problemleriyle karşı karşıya kaldı. Telefonlardaki şarj sürelerinin, özellikle ekranların büyümesi ve fotoğraf çekimi ve video kalitesi gibi ayrıntıların daha belirgin olması ile beraber bir hayli kısaldığını söylemek yanlış olmaz.

Böyle bir durumda, kullanıcılar batarya sağlığını Android batarya testi veya benzeri kontrol işlemleri ile öğrenmeye çalışırlar. Çünkü batarya sağlığı hakkında bilgi edinmek, ani sürprizlerden kaçınılmasına neden olur. Düşük pil sağlığına sahip telefonlarda ortaya çıkan ilk problemlerden biri şarj olma süresidir. Telefon şarjı aniden düşebilir veya tamamen kapanabilir. Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmak istemeyen kullanıcılar, pillerinin sağlığını belirli aralıklarla kontrol eder.

Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır; Akıllı telefonunuzdaki pil, kullanım süresi boyunca seneler içerisinde tükenir ve performansı düşer. Piller tüketici ürünleri olduğundan, gerçek kapasiteleri zamanla azalır. Bu yüzden arada bir Android Batarya Sağlık ve performans kontrol etmek isteyebilirsiniz. AccuBattery, Android Batarya Sağlık Kontrolü’nü ölçmek için kullanışlı bir uygulama.

Android’de Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir

Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır; Bu iş için Ücretsiz Accubattery uygulamasını indirmeniz gerekir. Uygulamanın tek işi pil sağlığını göstermek değildir, ancak işi iyi yapıyor. AccuBattery’yi yükledikten sonra, pilinizin ömrü hakkında bazı bilgiler bulacaksınız. Uygulamaya göre, bataryanın sadece % 80’ini şarj edebilir ve ömrünü biraz uzatabilirsiniz. Uygulamadaki kaydırma düğmesini kullanarak bu konu da bir alarm ayarlayabilirsiniz.

Bu alarmı % 80’e ayarlamanız önerilir, ancak değişik bir oran da kullanabilirsiniz. Sonuçları almak için telefonunuzu bir süre normal kullanmaya devam etmeniz gerekir. Bir süre sonra, Accubattery telefonunuzun bataryasını ve kullanımınızla ilgili verileri bir araya getirir ve bunları uygulamada gösterir. Bilgiler bir veya iki günde görünür hale gelir, ancak daha iyi sonuçlar almak için uygulamayı birkaç hafta veya ay boyunca kullanmanız gerekebilir.

Deşarj sekmesinde, pilinizin ne kadar süre dayanacağını görebilirsiniz. Burada ortalama pil kullanımını, Uygulama Bazında Kullanımı ve daha fazlasını görebilirsiniz. Şarj sekmesinde cihazınızın ne kadar hızlı şarj olduğunu görebilirsiniz, Sağlık sekmesinde pilinizin yaşlanma durumunu görebilir ve yeni cihazlarla karşılaştırabilirsiniz.

Ayrıca Uygulama

Uygulama hemde telefonu kullanırken pil tüketimi hakkında kapsamlı bilgi gösterecektir. Ayrıca her şarj için kazanılan ekran süresini de kontrol edebilirsiniz. Pil istatistiklerini en iyi biçimde toplamak için uygulamayı yükledikten sonra birkaç gün boyunca telefonu kullanmanız beklenir. Birkaç gün sonra, uygulama daha doğru ayrıntılar göstermeye başlar.

Uygulamanın Özelliklerinden Bazıları:

 • Gerçek pil kapasitesini ölçün (mAh cinsinden)
 • Her şarj seansında pil yıpranması
 • Şarj tüketim hızı ve her uygulamanın pil tüketimi
 • Şarj süresi
 • Kalan pil süresi
 • Ekran açık ve kapalı kalan pil tahmini
 • Derin uyku veya beklemede pil tahmini
 • Bildirim merkezinde gerçek zamanlı pil kullanım istatistikleri
 • Android İşletim Sisteminde Batarya Testi Nasıl Yapılır

İlginizi Çekebilir:Samsung Arka Planda Klavye Görünüyor

Android telefonlarda pilinizin sağlığını kontrol etmenin ne yazık ki kolay ya da ankastre yolu yoktur. Ancak, bunun için kullanabileceğiniz ücretsiz bir batarya tasarruf uygulaması var. AccuBattery adlı bu uygulamayı Google Play Store’dan indirebilir ve Android Batarya Sağlığını kontrol ederek ömrünü uzatabilirsiniz. App% 80’e kadar şarj etmenizi önerir.

Bu, bataryanızı hem daha sağlıklı hem de daha uzun ömürlü yapar ve evrensel olarak kabul edilir. Etkili bir sonuç almak için uygulamayı bir süre kullanmanız gerekir. Bunun sebebi uygulamanın, pilinizin durumu ve kullanım şeklinizle ilgili verileri bir araya getirmeye çalışmasıdır. En iyi verimi almak için birkaç hafta beklemeniz gerekir.

Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır
Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır

Android Batarya Sağlığı Öğrenme

Android Batarya Sağlık Öğrenimi söz konusu olduğunda, genelde çeşitli yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılım, Battery Doctor ve Accubattery gibi uygulamaları içerir. Pil sağlığı öğrenme yazılımı olan Accubattery size pil ömrü hakkında nasıl kapsamlı bilgi sağlayabilir? Aktarmaya çalışacağız. Accubattery uygulaması ile Android telefonunuzun pil ömrünü ve daha yakından şarj etme ile alakalı bazı detayları görebilirsiniz.

 • Öncelikle Accubattery uygulamasını indirin ve ardından telefona kurun.
 • Uygulamanın hemen içerisinde yer alan pil ömrü sekmesine geçin. Burada telefonunuzun pil ömrü ile alakalı çeşitli bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • Accubattery uygulaması hemde sizlere telefonunuzu şarj etmenizde birtakım yararlı hizmetler sunar. Bunlardan biri telefon şarjının % 80’e
 • geldiğini uyaran alarm sistemidir. Çünkü akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmak için genellikle % 80 seviyelerine kadar şarj edilmesi öneri edilir.
 • Ayrıca Health sekmesi ile telefon bataryasının eski durumunu görüntülemek bir hayli kolaydır. Discharging özelliği de şarj sürenin ne kadar kaldığını işaret eder.
 • Bunların beraberinde Accubattery uygulaması ile ortalama pil ömrünü ve uygulama başına harcanan pil seviyesini öğrenmek de mümkün olur.

Batarya Kalibrasyonu Nedir

Android işletim sistemi, dolu veya boş olduğunda telefonun pil kapasitesini izleyen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğin akü ile uyumluluğu batarya Kalibrasyonu olarak adlandırılır. Cihazınızı ilk satın aldığınızda bu ayar idealdir, ancak zamanla kullanıma bağlı şekilde bozulur ve gerçek olmayan verileri göstermeye başlar. Örneğin, şarjınız% 0’a ulaşmadan önce telefonunuz kapanacaktır. Bu sorunu çözmek için pili kalibre etmeniz gerekir.

Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır
Android Pil Sağlığı Nasıl Bakılır

Android Pil Sağlığını Korumanın Yolları

Android telefonlarda batarya sağlığını korumak için, her şeyden önce, telefonun% 80’in üstünde şarj olmaması gerekir. Çünkü telefonu bu şekilde şarj etmek batarya ömrünü önemli ölçüde artırır. Ayrıca, arka planda lüzumsuz uygulamalar var ise, bunlar kapatılmalı ve kullanılmayan uygulamalar mümkün olduğunda arka planda bırakılmamalıdır.

Telefonun arka planında mobil ve canlı dubar kağıt uygulamalarını kullanmak, pil ömrünü azaltır. Bunların beraberinde, Bluetooth, hücresel veri veya Wi-Fi gibi özellikler çok fazla şarj olur ve kullanılmazsa pil ömrü açısından yararlıdır. Özellikle Bluetooth kullanılmadığında, her zaman kapalı konumda olmalıdır.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

Pil tükenene ve kendi kendisine kapanana kadar telefonunuzu kullanın. Kapattıktan sonra, açma / kapatma tuşuna basın. Ekran pop-up gibi olacak, ancak tekrar kapanacak. Işıklar yanana kadar bu işlemi tekrarlayın. Telefonunuzu şarj cihazına takın ve ekran veya LED göstergesi %100 kapalı kalana kadar şarj edin. Şarj cihazını fişten çekin ve telefonu açın. Pil göstergesi %100 görünmüyorsa, telefonunuz açıkken şarj cihazını yeniden takın ve ekranda %100 görünene kadar şarj etmeye devam edin.

Telefonunuzu fişten çekin ve yeniden başlatın. Hala %98 veya %99 gösteriyorsa, ekranda %100 yazana kadar tekrar şarj edin. Şarjınız %100’e ulaştığında, bir süre bekledikten sonra, cihazınızı şarjdan çıkarın ve piliniz tamamen tükenene kadar kullanın. Bataryanın şarjı bittikten ve telefonunuz kapandıktan sonra, bir kez daha kesintisiz şarj edin. Tebrikler! Batarya kalibrasyon işlemini tamamladınız.

Android Pil Sağlığı Ve Batarya
Android Pil Sağlığı Ve Batarya

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; android pil sağlığı , android pil sağlığı ölçme , android pil durumu , android pil sağlığına bakma , android pil sağlığı öğrenme , android pil ömrü , android pil ömrü ölçme.