Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Hakkında Bilgiler / / 1 Yorum / 264 Görüntülenme

Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri, telefonun modeli veya işletim sistemi ne olursa olsun yavaşlama sorunu kaçınılmazdır. iPhone’un en son sürümünü kullansanız bile veya Samsung’un en yeni telefonunu satın alsanız bile, telefonunuz birkaç ay içinde biraz daha yavaşlayabilir. Neyse ki, bunun için birkaç çözüm var.

Android işletim sistemi kullanan bir telefonu hızlandırmak için aşağıdaki yöntemleri kolayca uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları, telefonunuzun şarjından ve internet verilerinden tasarruf etmenize de yardımcı olacaktır.

Android Telefonumu Nasıl Hızlandırabilirim ?

Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri için aşağıdaki maddeleri ayrıntılı bir şekilde okuyalım ve yorumumuzu aşağıda yer alan kutucuğa bırakalım. En yakın zamanda sorularınız uzman ekiplerimiz tarafımızdan cevaplanacaktır. Cep Hastanesi 14 yılı aşan tecrübe, deneyimli personelleri, uzmanları ve son model ekipmanları ile sizlere hizmet vermektedir.

Uygulama Önbelleğini Temizleyin

Önbellek verileri aslında cihazınızı hızlandırmak için bulunur. Telefonunuz, sistemden kurulum sürelerini kısaltmak için bazı verileri kaydedebilir. Örneğin, bir web sitesine veya uygulamaya her girdiğinizde, cihaz internetten tüm verileri tekrar tekrar indirmek yerine önceden indirilmiş verileri kullanır.

Web sayfaları daha hızlı yüklenir, uygulamalar daha hızlı işlenir. Buradaki sorun, akıllı telefonunuzun biriktirdiği önbellek verilerinin zaman içinde dahili depolama alanının çoğunu doldurması ve telefonu yavaşlatmasıdır. Artık aylar önce ziyaret ettiğiniz bir web sitesinden verilere ihtiyacınız olmayabilir. Bu nedenle, bu verilerin zaman zaman temizlenmesi telefonun ağırlaşmasını engelleyecektir.

Uygulama Önbelleği Temizleme

 • Ayarlar menüsünden Hafıza bölümüne girin.
 • Önbelleklenen Veriler” kısmına dokunun.
 • Silme işlemini onaylayın.

Telefonunuzda Depolama Alanını Açın

Telefonunuzu nasıl hızlandırabilirsiniz, depolama alanına göz atmanız gerekir. Araştırmaya göre çoğu akıllı telefon kullanıcısı tüm müzik kitaplığını cihazlarında tutuyor. Telefonunuzun çalışması için boş alana ihtiyacı var. Bu nedenle, tüm belleği müzik, fotoğraf ve video dosyalarıyla dolmadığından emin olun. Dosyalarınızı düzenli aralıklarla temizleyebilir, depolama için ek alan açabilir ve telefonunuzu rahatlatabilirsiniz.

Telefon Depolama Alanı Açma

 • Dosyalarım menüsüne girdiğinizde müzik, video, fotoğraf gibi dosyaların toplamda ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.
 • Buradan eski dosyalarınızı bilgisayarınıza aktararak silebilir ve kalan dosyaların ne kadar yer kapladığını kontrol edebilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Öncelikle telefonda tutmak istediğiniz ya da sıklıkla kullandığınız uygulamaların hangileri olduğuna karar vermelisiniz. RAM’inize aşırı yüklenebilecek ve sistemin hızını etkileyebilecek birçok uygulama bulunuyor. Siz uygulamayı o an için kullanmıyor olsanız da birçoğu arka planda çalışmaya devam ediyor. Hatta bu uygulamaların bazılarını artık kullanmıyor ya da indirdikten sonra hiç kullanmamış olabilirsiniz. O halde silmenin vakti gelmiş demektir.

Garantili Ekran Değişimi Servisi

Kullanmadığımız Uygulamaları Kaldırma

 • Ayarlar menüsünden Uygulama Yöneticisi’ne girin.
 • Burada telefonunuzdaki tüm uygulamaları görebilir ve kullanmadıklarınızı silebilirsiniz.

Widget Kullanmayın

Widget‘lar, istediğiniz bilgilere hızlı bir şekilde göz atmanız için harikadır, ancak maalesef cihazınızı yavaşlatırlar. Bu bilgi pencereleri, güncel kalmak için sürekli olarak verileri çeker, böylece Ram’ı sürekli meşgul eder. Sadece hızı değil pil ömrünü ve internet paketinizi de etkiler. Bu nedenle sizin için çok önemli olmayan widget’ları kaldırmanızda fayda var.

 • Widget’ın üzerine dokunarak basılı tutun.
 • Ekranın üst tarafında çıkan çöp kutusu simgesine sürükleyerek kaldırın.

Bloatware’i Devredışı Bırakın

Telefonlarımızdan kaldırılması kolay olmayan bazı uygulamalarla gelir. Bloatware’de Android’inize önceden yüklenmiş olan ekstra yazılımlardan biridir. Her türlü uygulamayı içerebilir, ancak en dikkate değer örnekler sahip olmanız gereken taşıyıcı uygulamalar veya deneme uygulamalarıdır. Bu uygulamalar telefonunuzda yer kaplar veya en azından sizin bilginiz olmadan arka planda çalışabilir. Bu nedenle Bloatware’i devredışı bırakmanızda fayda var.

 • Ayarlar menüsünden Uygulama Yöneticisi’ne gidin.
 • Telefonunuzdaki uygulamaların tam listesini görmek için “Tümü” sekmesine gidin.
 • Kurtulmak istediğiniz uygulamayı seçin ve Devre Dışı Bırak veya Kaldır butonuna tıklayın. Bloadware uygulamalarında genellikle Devre Dışı Bırak butonu vardır, eğer Kaldır butonu varsa
 • tıkladığınızda muhtemelen devredışı bırakacak, kaldırmayacaktır.

Bluetooth’u Kapalı Tutun.

İhtiyacınız olmadığı zamanlarda Bluetooth, Mobile Hotspot, radyo gibi bağlantı opsiyonlarını kapatın. Fark çok büyük olmasa da hem pil ömrünü uzatmış olur ve hem de telefonunuzun arka planda sürekli olarak bağlantı aramasını engellemiş olursunuz. Bu arada çoğu uygulamanın çalışması için bir konum bilgisine ihtiyaç olduğundan konum özelliğini kapatmanızı önermeyiz.

Chrome Uygulamasını Optimize Edin

Android kullanıcılarının yaklaşık %90’ı mobil web’de gezinmek için Chrome tarayıcısını kullanıyor. Chrome Android uygulamasındaki veri tasarrufu modu, Google’ın görüntülediğiniz sayfalardaki veri kullanımını %30 oranında, videolar için ise %50’ye varan oranda azaltarak daha hızlı göz atma imkanı sağlar.

Chrome Uygulaması Optimize Etme

 • Chrome uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın.
 • Açılan menüde Ayarlar (Settings) bölümüne girin.
 • Aşağı kısımda Veri Tasarrufu (Data Saver) kısmına tıklayarak veri tasarrufu modunu açın.

Xiaomi Ekran Değişimi

Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde Xiaomi Mi Max 2 Ekran Değişimi nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

 • Cep Hastanesi

  Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
  En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir