Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Android Uygulama Yüklenemedi Hatası

Android Uygulama Yüklenemedi Hatası

Android Uygulama Yüklenemedi Hatası

Android Uygulama Yüklenemedi Hatası; Android işletim sistemi, iOS işletim sistemi ile karşılaştırıldığında daha açık bir yapıya sahiptir. Android işletim sisteminde, uygulama mağazasının dışından da bir APK yükleyebilirsiniz. Fakat APK dosyası dışarıdan yüklenirse zaman zaman hata mesajları alınabilmektedir

Android Uygulama Yüklenemedi Hatası Nasıl Çözülür?

Kullanıcıların karşılaştığı en yaygın sorun “uygulama yüklenemedi” hatasıdır. Bir uygulama yüklemek istediğinizde hata mesajı şeklinde ortaya çıkan sorun, dışarıdan yüklenememesidir. Bu hatayı çözmek için birkaç farklı çözüm yöntemi deneyebilirsiniz. Hatayı çözme noktasında nedenini inceleyeceğiz. Adımları deneyerek devam edin.

SD Kart Hatası

SD kart kullanıyorsanız ve APK, SD kart üzerinden kuruluysa, SD kartta bir hata oluştuğunda da bu sorunu yaşıyorsunuz. APK dosyasını SD kart üzerinden kurmuyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

SD Kartı yeniden takın

Sorun yaşadığınızda öncelikle SD kartınızı çıkarın. Telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından SD kartınızı tekrar telefona takın. Bir kez daha uygulamayı yüklemeyi deneyin.

İlginizi Çekebilir: Android 12 Güncellemesi Alacak Telefonlar Listesi

İndirme Yöneticisi Yükleme Şartları

Android Uygulama Yüklenemedi Hatası; Bazen telefonunuzun indirme yöneticisinde bir hata oluştuğunda dışarıdan bir APK yüklemek isterseniz uygulamanın yüklenemediği gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle Samsung akıllı telefonlarda bu sorun yaşanabiliyor.

İndirme Yöneticisinin Önbelleğini Temizleme

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • “Uygulamalar” sekmesini seçin.
 • Oradan, “İndirme Yöneticisi” bölümünü bulun ve ona dokunun.
 • Önbellek başlığı doğrudan görünüyorsa, “Önbelleği Temizle” düğmesine basarak verilerin silindiğinden emin olun. Önbellek kısmı doğrudan çıkmazsa, “Depolama” seçeneğine tıklayın ve ardından “Önbelleği Temizle” seçeneğini seçin.
 • İşlemden sonra telefonunuzu yeniden başlatmanız sorununuzu çözecektir. Telefon yeniden başladığında uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyin.

Google Play Protect Hataları

Google Play Protect, uygulamaları kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayan ve buna göre yüklemeler yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Google Play dışından bir APK yüklemek istediğinizde bu sistem size engel olabilir.

Özelliği Kapatmayı Deneyin

Öncelikle bu özelliğin kapatılmasının tavsiye edilmediğini belirtelim. Özelliği kapattığınızda uygulamalar virüs tehdidine karşı taranmaz. Bu nedenle özelliği kapatsanız bile APK dosyasını yükledikten sonra tekrar açın.

 • “Play Store” uygulamasına giriş yapın.
 • Sol menüyü açın ve “Play Protect” bölümüne gidin.
 • Ardından açılan menüden sağ üstte bulunan ayar simgesine tıklamanız gerekiyor.
 • “Cihazı Güvenlik Tehditleri için Tara” çubuğunu kapalı konuma ayarlayın.
 • Uygulamayı tekrar yüklemeyi deneyin. Uygulamayı yükledikten sonra bu özelliği tekrar açın.

Android Yazılım Güncellemesi Yapma Adımları

Öncelikle telefon güncellemesinin ne olduğuna bir bakalım. Bu sayede güncellemenin önemini ve telefon üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabiliriz.

Akıllı telefonlarda ve cihazlarda kullanılan yazılımlar sürekli olarak geliştirilmektedir. Başka bir deyişle, fiilen piyasaya sürülen yazılım o biçimde bırakılmaz. Kullanıcıların memnuniyeti ve performanslar dikkate alınarak sürekli iyileştirme çalışması yapılır. Sistemi kullanırken oluşan hatalar giderilmiştir. Burada telefon güncellemesi de bu çalışmaların sonunda ortaya çıkan bir iyileştirme paketi olarak nitelendirilebilir. Telefon, eklenen yeni özelliklerle güncellendiğinde düzeltilen hatalar yazılıma işlenir.

Telefon güncellemeleri bazen otomatik olarak yapılır. Bunun için telefonun ayarlar menüsünden otomatik güncelleme özelliğini açmanız gerekiyor. Bazı kullanıcılar güncellemeleri manuel olarak da yapmak ister. Böyle bir durumda güncelleme menüsüne giderek işlemi başlatmak gerekir. Aslında, güncellemeler genellikle bildirim olarak gelir. Ancak bazen aksaklıklar olabilir veya bildirim kullanıcının gözünden kaybolabilir. Böyle bir durumda telefonun güncelleme menüsüne giderek kontrol etmek gerekiyor.

Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda güncellemeleri kontrol etmek için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

 • İlk olarak ana ekrandan uygulama menüsünü açın.
 • “Ayarlar” menüsü altında bulunan “Telefon/Cihaz Hakkında” sekmesine dokunun.
 • Açılan ekranın üst kısmında “Yazılım Güncelleme” seçeneği olacaktır. Üzerine tıkladığınızda sizi bekleyen bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Açılan menüden güncelleme yapabilir, otomatik güncelleme ayarlarını değiştirebilirsiniz.
 • Açılan ekranın üst kısmında “Yazılım Güncelleme” seçeneği olacaktır. Üzerine tıkladığınızda sizi bekleyen bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz. Açılan menüden güncelleme yapabilir, otomatik güncelleme ayarlarını değiştirebilirsiniz.