Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Antistatik Bileklik Nedir

Antistatik Bileklik Nedir

Antistatik Bileklik Nedir

Antistatik Bileklik Nedir , ellerimizi iletken bir malzemeye yaklaştırdığımızda sıçrayan elektriği gördük. Bazı nedenlerden dolayı (sürtünme gibi), bu statik elektrik genellikle kontrol edilemez ve bu kontrolsüz güç elektronik çalışmalarımızda tehlikeler yaratabilir.

Antistatik bilekliğin ne olduğunu ve ne için kullanıldığını açıklamadan önce, insan vücudunda üretilen statik elektrik hakkında ayrıntılı bilgi vermek istiyoruz. Tabii ki statik elektriğin tanımını yapmak.

Statik Tehlike

Elektronik malzemeler ve özellikle mikroişlemciler statik deşarja duyarlıdır. Bu nedenle, elektronik çalışmalarımız sırasında ellerimizi statik elektrikten temizlemeliyiz. Bunu anti-statik bilekliklerle yapabiliriz.

Anti-Statik Bileklikler

Anti-statik bileklikler, vücudumuzda biriken ve genellikle ellerimizden boşaltılan bu elektrik yaylarını güvenli ve basit bir şekilde arındırmamıza izin veren cihazlardır. İki tür kullanım vardır: kablolu ve kablosuz.

Kablosuz Anti-Statik Bileklikler

Kablo bilezikleri gibi bir metal bileşen ve kablolu kumaştan oluşurlar. Bununla birlikte, metal montaj Dünya’ya değil, belirli bir süre için statik elektriği depolayan bileklik üzerindeki bir malzemeye bağlı değildir. Depolanmış statik elektrik, kullanılan malzemeye göre iletim noktasından topraklama noktasına temas ederek belirli aralıklarla (40-45 dakika gibi) boşaltılır.

İlginizi Çekebilir: Dokunmatik Ekranın Yarısı Çalışmıyor

Kablolu ve Kablosuz Bilekliklerin Eksi Yönleri

Kablolu bilekliklerin kablosuz bilekliklere göre statik elektriği daha iyi ilettiği düşünülüyor. Ancak kablolu bileklik kullanımında çok dikkat edilmesi gereken bir nokta var; topraklamaya sürekli bağlı olduğunuzdan bilekliği kolunuza taktığınız anda artık siz yıldırım bekleyen paratoner konumundasınız.Yani elektriğe kapılma riskiniz çok yüksek. Özellikle yüksek voltaj ve akımlarda çalışma yapıyorsanız bu bilekliği kesinlikle kullanmayınız!

Ayrıca bileğiniz bir kabloya bağlı olduğundan çalışmalarınız sırasında bu kablo hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilir.

Kablosuz bileklikler de ise statik elektriği depolayan materyalin elektriği sızdırdığı ve toprağa tam aktaramadığı düşünülüyor.

Kablolu Anti-Statik Bileklikler

Bunlar, bu montajı bileğe sabitleyen elektrik ve kauçuk kumaş iletmek için bileğe temas eden metal parçalardan oluşan bilekliklerdir. Metal bileşen, iletken bir kablo ile zemine bağlanır ve vücutta biriken statik elektriği yere iletir.

Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Sonuç olarak bilekliğinizi kullanım alanınıza göre tercih etmelisiniz. Yüksek voltaj ve akımlarda çalışma yapıyorsanız kablosuz bileklik tercih ediniz. Düşük voltaj ve akımlarda ise kablolu bileklik tercihiniz olsun.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; antistatik bileklik nedir ne işe yarar , antistatik bileklik ne demek , antistatik bileklik kullanımı , antistatik bileklik ne işe yarar , antistatik bileklik nereye bağlanır , antistatik bileklik nasıl kullanılır , antistatik bileklik , anti-statik bileklik antistatik bileklik kablosuz , antistatik bileklik kablolu.