Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Apple Kurucusu Ve Kuruluşu

Apple Kurucusu Ve Kuruluşu

Apple Kurucusu Ve Kuruluşu

Apple Kurucusu Ve Kuruluşu ; Bugün telefon üretimi ve satışı ile üçüncü sırada yer alan ve gün geçtikçe ilerleme gösteren bir marka olan Apple, Steve Jobs ve Steve Wozniak teknolojisinin farklı yönleriyle ortaya çıktı. Wozniak esas olarak teknolojinin üretimi ve geliştirilmesinde, Jobs ise teknolojinin pazarlanması ve satışında yer aldı.

Apple Kurucusu Ve Kuruluşu ; Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple Jobs’un kurucusu Steve Jobs, 56 yaşında hayata veda etti. Apple yapmış olduğu açıklamada, “Steve Jobs’un bizi terk ettiğinden çok pişmanlık duyuyoruz. Steve’in zekası, tutkusu ve enerjisi hayatımızı zenginleştiren ve geliştirmekte olan sayısız icadın kaynağı oldu. Steve sayesinde dünya çok daha iyi bir yer. Dedi.

Ölmeden Önceki Son Sözü

Bugün dünyaya imzasını bırakıp vefat etmiş önemli kişiliklerin son sözlerini biliyoruz. Peki teknoloji dünyasına Apple’ı kazandıran Steve Jobs’un son sözünü biliyor muydunuz? Apple CEO’su Steve Jobs’un ölmeden önceki son sözleri “Oh wow, Oh wow, Oh wow” oldu.

Pek de Hijyenik Değildi

Apple kurucusu Steve Jobs, pek fazla temizlik takıntısı olan birisi değildi ancak bundan da öte, hijyeni çok sevmezdi. Jobs ofisinde daima çıplak ayakla dolaşır ve banyo yapmazdı.

Jobs’ın Ölümü

Steve Jobs, 2004 senesinden beri eşine ender rastlanılan ‘nöroendokrin’ denilen tümör kaynaklı bir pankreas kanseri türüyle mücadele ediyordu. iPod ve iPhone’u dünyaya kazandırmasıyla ünlenen Jobs, Apple’ın üst yöneticiliği (CEO) görevinden Ağustos ayında ayrılmıştı. Apple’ı dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline getiren yaratıcı güç olarak görülen Jobs, yerini sağ kolu olarak bilinen Tim Cook’a bırakmıştı.

Apple Kurucusu Ve Kuruluşu

Apple Kuruluşu

Apple Kurucusu Ve Kuruluşu; Apple markası öncelikle bu iki arkadaşın yani Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın markanın kurucularından biri olan Ron Wayne’i de aralarına almalarıyla 1976 senesinde Jobs’un garajında yapmış oldukları çalışmalar ile temellerini atmıştır. Bu garajda Steve Wozniak’ın finanse etmesiyle ve gece gündüz verilen emeklerle ortaya ilk Apple bilgisayar olan MOS 6502 işlemcili Apple 1’i çıkardılar.

İlginizi Çekebilir: iPhone Tuşlarla Format Atma

Sonrasında ise Steve Jobs bu bilgisayarı pazarlayabilmek hedefiyle yerel bir bilgisayar mağazasına götürerek lansmanını yaptı ve 50 adet Apple 1 siparişi elde ettiler. Bundan sonraki süreçte ise bu 50 siparişin beraberinde 150 adet daha Apple 1 üreterek satışta bulundular.

Sınıftaki En Problemli Çocuktu

Sınıfta bir türlü rahat duramayan Steve Jobs, okul dönemiyle ilgili yapmış olduğu konuşmada sınıfın ortasında bomba patlattığını ve bazen yılan saldığını itiraf etti.

Apple Kurucusu Ve Kuruluşu

Steve Jobs’un Apple’dan İstifası

12 Aralık 1980 tarihinden sonra Apple artık garajdaki bir girişim olmaktan çıkmıştı, o artık büyük bir şirketti. Fakat Steve Jobs’a göre büyük bir şirketin başına donanımlı bir yönetici gelmeliydi. Bu nedenle de o vakitler bir kola markasının yöneticiliğini yapan John Sculley’e bir teklifte bulunarak onun Apple şirketinin başına geçmesini sağladı.

1983 senesinde artık Apple şirketinin başında John Sculley vardı. Bu ikilinin aynı şirkette iş yapması ise son derece zor oldu. Çünkü Sculley, Steve Jobs’un alışılagelmişin dışındaki ürün geliştirme ve yönetim tekniklerine uyum sağlayamadı. Bu nedenle de yönetime geçtikten iki yıl sonra -1985 senesinde- Steve Jobs’un istifasını istedi.

Kendi kurmuş olduğu bu şirketten atılan Steve Jobs girişimlerine devam etti. 30 yaşında iken NeXT Software isimli yazılım şirketini George Lucas ile kurdu. Bu süreçten sonra sermayesini 10 milyon dolara çıkaran Jobs, yeni bir girişime daha adım attı ve Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Steve Wozniak Ve Steve Jobs

1970 yılında Wozniak’ın bir mainframe (anaçatı) bilgisayar üstünde çalışmakta olduğu şirkete Steve Jobs yaz stajına gelir ve arkadaş olurlar. Burada geleceğe dönük planlarını birbirlerine açmış oldukları zaman ortak olmaya karar verirler.

Jobs’ın bilgisayarı bütünüyle bir araya getirilmiş biçimde satışa çıkarma fikrine başta şüpheyle yaklaşan Wozniak daha sonra Jobs’ın “Başarılı olamasalar da en azından torunlarına kendi şirketleri kurduklarını söyleyebilecekleri” sözüyle ikna olur.

Evvela bazı şahsî eşyalarını satarak 1500 dolar biriktirdiler. Berkeley Üniversitesi’nde aldığı eğitimi yarıda bırkarak Steve Jobes ile beraber, önceleri Steve Jobes’ın yakat odasında, sonraları da yer kalmadığı için Jobes ailesinin garajında Apple I’i ürettiler. Buna mukabil 1 Nisan 1976’da Jobs ve Wozniak Apple Computer şirketini kurdular.

Erken dönem Apple ürünlerinin başarılı olmasındaki en önemli etken, Jobs gibi bir dehanın Wozniak gibi bir mühendis ile ortak olmasıdır.

Apple Kurucusu Ve KuruluşuBu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Steve Jobs , Steve Jobs kökeni , Steve Jobs hayatı , Steve Jobs son hali , Steve Jobs ne , zaman oldu , Steve Wozniak , Steve Jobs nereli , Steve Jobs hayatı kısaca.