Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Apple Yer Çekimi ni İnkar Ediyor Nasıl Mı

Apple Yer Çekimi ni İnkar Ediyor Nasıl Mı

Apple Yer Çekimi Ni İnkar Ediyor Nasıl Mı

Apple Yer Çekimi ni İnkar Ediyor Nasıl Mı; Apple Gravity yani “yanıltıcı karakterizasyon”, esasen en az bir uygulamayı reddederek, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus telefonların üç boyutlu dokunmatik basınç algılama özelliklerini kullanan dijital tartım uygulamalarında katı önlemler almaya başlıyor gibi görünüyor.

Yer Çekim Yasası Nedir, Neleri Kapsar?

Apple Yer Çekimi ni İnkar Ediyor Nasıl Mı; Fizik derslerinde anlatıldığı gibi, uzayda iki cismi birbirine çeken yerçekimi kuvvetinin yoğunluğu, bu cisimlerin kütlelerinin çarpımı, cisimlerin birbirine olan uzaklığının karesiyle orantılıdır. Kısacası Güneş’in yerçekimi uzaklığın karesine bağlı olarak azalır. Güneş’ten iki kez uzaklaşırsanız, Güneş’in yerçekimi dört kat azalır (ters kare kanunu).

Ve biz buna Newton’un evrensel yerçekimi yasası diyoruz. Newton, okullarda mekaniğin temeli olan üç yasayı öğretir ve bu yasalarla, Güneş Sistemi’ndeki nesnelerin hareketlerini hareketlerine göre (örneğin, Ay’ın Dünya etrafındaki dönüşü veya Güneş’in hareketleri) çok doğru bir şekilde hesaplayabiliriz. asteroitler).

Bununla birlikte, Newton’un evrensel yerçekimi yasası hiç de evrensel değildir. Peki, bu ne anlama geliyor? Newton mekaniği ve yerçekimi yasaları yanlış mı? Einstein’ın yerçekimi kuvvetini tanımlayan görelilik kuramı, Newton yasalarının yanlış olduğunu mu gösteriyor? Bu yüzden mi görelilik Newton mekaniğinin yerini aldı? Bu yazıda tüm bu soruların basit cevaplarını göreceğiz ve fiziği birbiri ardına seveceğiz.

İlginizi Çekebilir: iPhone Rahatsız Etmeyin Modu Çalışmıyor

Yer Çekimi Yasası Yanlış Mı?

Büyük ölçüde doğru olduğunu söylemek daha doğru olur; ama evrende Newton’un yerçekimi yasasının hata verdiği durumlar vardır. Örneğin, kara deliklerin kütlesi o kadar büyük ve çapları o kadar küçüktür ki yerçekimi o kadar güçlüdür ki ışık bile kaçamaz; yani kara deliklerden kaçış hızı ışık hızını aşıyor.

Kara deliklerin çekim kuvveti o kadar güçlü ki Newton’un yerçekimi yasası hata veriyor ve aynı isimli denklemi kullanarak bir cismin kara delik olması için gerekli Schwarzschild yarıçapını hesaplıyoruz. Öte yandan, sizinle köpeğiniz arasındaki yerçekimi alanının yoğunluğu, Newton’un yerçekimi yasası tarafından hesaplanamayacak kadar zayıftır. Ölçüyü bir kenara bırakın, kesin olarak hesaplayamayız.

Yer Çekimi Yasası Yanlış Anlaşılıyor

Newton’un yerçekimi yasasının yanlış olup olmadığını sormadan önce, bu yasa hakkındaki yanlış anlamaları düzeltelim: tüm kütleli cisimler birbirini çeker. Öyle ki yanınızda duran köpeğiniz bile yerçekimi ile sizi kendine çekiyor; ama fark etmiyorsunuz çünkü bu çekim Dünya’nın yerçekimi alanında çok zayıf kalıyor.

Yerçekimini yerçekimi kuvvetiyle karıştırıyoruz, çünkü görelilik teorisi ve Newton mekaniği bize yerçekiminin bir tanımını verir, ancak yerçekiminin bir tanımını vermez. Yerçekimi aslında yerçekimi kuvvetinin yarattığı bir kuvvet alanıdır. Nitekim yerçekimi kuvveti denilen evrensel sabit G olarak yazılır. Ancak cisimlerin yerçekimi kütlesine göre değişir ve “G olarak yazılır.

“G” dediğimizde aslında Dünya’nın yerçekimi sabitini kastediyoruz. Ayrıca diğer cisimlerin yerçekimini Dünya’nın yerçekimine göre hesaplıyoruz. Bu nedenle karadeliklerin yerçekiminin çok şiddetli ya da güçlü olduğunu söylemekten çok daha güçlü olduğunu söylemek daha doğrudur.

Apple Yer Çekimini Nasıl İnkar Ediyor?

Gravity adlı iPhone 6s uygulamasının arkasındaki beyin olan Ryan McLeod, Medium’daki bir gönderide Apple’ın tartı uygulamalarının tasarımına aslında kişisel olarak itiraz ettiğini ve bu tür uygulamaların App Store için geçerli olmadığını yazdı.

GÜNCELLEME: Ryan McLeod, için bir sonraki düzeltmeyi yayınladı.

“Apple, App Store’daki üç boyutlu tartım uygulamalarından ne ölçüyor ne de kaldırıyor, Gravity mağazaya hiç girmedi ve şu anda orada olan uygulamalar da kaldırılmadı.” McLeod, uygulamasının reddedilmesiyle ilgili bir Medium gönderisinde, “Demek gerekirse, hala kullanılıyoruz, ancak Apple’ın şu anda tartım uygulamalarına izin vermemesinin bazı nedenlerini anlıyoruz” dedi. Ancak öte yandan, App Store, çoğunluğu “sadece eğlence amaçlı” düzenlenebilen dolandırıcılık uygulamaları olan birçok tartım uygulaması içerir.

Uygulama geliştiricisi, Apple’ın uygulamasını gerçekten işe yarayan bir tartım olduğunu iddia ettiği için reddettiğini tahmin ediyor. “Gravity’nin API’sini ve üç boyutlu dokunmatik alıcısını garip bir şekilde kullandığını anlıyoruz, ancak yayınlanan birçok uygulamanın iPhone’un donanımını kendine özgü bir şekilde kullandığını biliyoruz.”Merak edenler için iPhone 6s ve iPhone 6s Plus telefonların arkasında bulunan 96 adet basınç algılayıcı alıcıdan oluşan bir sıra maksimum 385 gram ağırlığı belirleyebiliyor ki bu da yaklaşık 0,85 liraya denk geliyor.