Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Arama Yaparken Ekran Kararıyor

Arama Yaparken Ekran Kararıyor

Arama Yaparken Ekran Kararıyor

Arama Yaparken Ekran Kararıyor , Akıllı telefonlar için batarya ömrü oldukça önemlidir. Üreticiler maliyet tasarruf etmek için çeşitli yollar kullanırlar ve bunlardan en önemlisi ekran sensör sistemidir. Konuşma sırasında sensör etkinleşir ve ekran kararır. Böylece fazladan enerji harcanmaz. Sensör ekranda kullanılan ekran koruyucular nedeniyle çalışmayabilir bu durumda arama yapılırken ekran kararır şikayet oluşur.

Ekran Sensör Ne İşe Yarar

Akıllı telefon kullanıcılarının şikayet ettiği sorunlardan bir arama sırasında ekranın kararması ve uzun süre açılmamasıdır. Kullanıcı, arama yapmak için telefonu kulağına götürür ve karşı taraf telefonu kapatana kadar ekran açılmaz. Arayan kişi telefonu kulağından çekmesine rağmen, ekran yanmıyor. Ekran karartma sorununun çözümü nedir. Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir.

Bu duruma neden olan faktörler;

 • Sensör kalibrasyonu bozulmuş olabilir
 • Ekran koruyucu ürünler sensörün çalışmasına engel olabilir
 • Yazılımsal hata sonucu sensörün çalışmaması.

Sensör Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

Arama Yaparken Ekran Kararıyor , Kalibrasyon işlemini gerçekleştirmek için telefonun arama kısmın aşağıda vermiş olduğumuz telefon modellerine göre kodlar bulunmaktadır. Bu kodları telefonunuzun arama kısmına yazarak sensör testi yapabilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz test kodlarını girdikten sonra verilen adımları uyguladıktan sonra açılan ekranda test yapmak için elinizi sensör kısmına koyunuz ve ekranda herhangi bir değişiklik fark ederseniz sensörünüz çalışıyor demektir.

 • Samsung telefonlar için sensör test kodu: *#0*# yazdıktan sonra açılan pencerede “Sensor” kısmına tıklayınız.
 • Xiaomi telefonlar için sensör test kodu: *#*#64663#*#* yazdıktan sonra açılan pencerede aşağı kısımda bulunan “Proximity sensor test” kısmına tıklayınız.
 • Huawei telefonlar için sensör test kodu: Huawei telefonlar için maalesef ki test kodu yok. Bunun içinde herhangi bir numarayı arayın ve arama esnasında elinizi sensör kısmına koyu ve telefonunuzun ekranı kararıyor ise sensörünüz çalışıyor demektir.
 • Asus telefonlar için sensör test kodu: Telefonunuzun hesap makinası kısmına girin ve .12345+ daha sonrasından eşttir (=) işaretine tıklayın ve açılan ekranda “Proximity test” kısmına tıklayın.
 • LG telefonlar için sensör test kodu: 3845#*855# yazdıktan sonra açılan pencerede “ALC Proximity Test” veya “Sensor” kısmına tıklayınız.
 • Sony telefonlar için sensör test kodu: *#*#7378423#*#* yazdıktan sonra açılan pencerede “Service tests” girin ve sonra “Proximity Switch” kısmına tıklayınız.

İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy Telefonlarda Arka Kapak Kırılması Kronik Mi

Telefon Arama Sensör Sorunu

Son seçenek bu soruna bir çözüm bulmak için telefonunuzu Cep Hastanesi Pendik telefon tamiri servisimize telefonunuzu getirmeniz gerekecektir. Cep Hastanesi teknik servis birimimizde çalışan teknisyenlerimiz, bu soruna neden olan sorunu tespit edecek ve sorunun mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Akıllı telefonlarda pil ömrü çok önemli bir konu haline geldi. Akıllı telefon üreticileri, telefon pil gücünden tasarruf etmek için bir sensör yardımıyla kulağa getirildiğinde ekranını kapattı ve gereksiz güç tüketimini engelledi. Bununla birlikte, bu sensör bazen bozulur veya çok basit bir nedenden ötürü, ekran koruyucu cam veya film nedeniyle düzgün çalışmaz. Bu durumda, arama sırasında ekran kapandığında sorun ortaya çıkar.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; arama yaparken ekran kararıyor samsung , arama yaparken ekran kararıyor vestel
arama yaparken ekran kararıyor sony , arama yaparken ekran kararıyor android , arama yaparken ekran kararıyor iphone , arama yaparken ekran kararıyor lg g4 , arama yaparken ekran kararıyor açılmıyor , arama yaparken ekran kararıyor asus , samsung a10 arama yaparken ekran kararıyor , samsung a71 arama yaparken ekran kararıyor.