Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Asus Zenfone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Asus Zenfone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Asus Zenfone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Asus Zenfone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor Telefonu kulağımıza götürdüğümüzde ekranı kapatmamızı ve telefonu kulaklarımızdan çektiğimizde ekranı açmamızı sağlayan bir yakınlık sensörü var. akıllı telefonlardaki gelen çağrıyı cevaplamak için, çağımızın vazgeçilmezi olan, düşmediğimiz ve her zaman yanımızda. Bu sensörün arızası akıllı telefonların sorunlarından biri olarak gösterilebilir.

Yakınlık sensörü; iPhone, Samsung, Huawei, LG, HTC, Lenovo, Asus, Sony gibi tüm markaların tüm akıllı telefon modellerinde, telefon genellikle hoparlörün (Ahize) sağ veya sol üst tarafında bulunur. Yani, yakınlık sensörü işe yaramazsa, neden bu?

Asus Zenfone Yakınlık Sensörü Çalışmama Sebepleri

Kullanılan kılıf veya cam koruyucu yakınlık sensörünü kapatabilir. Bu nedenle, bunları kaldırın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Genel olarak kullanılan cam koruyucu veya jelatin ön sensöre yerleştirilir ve çalışma prensibini önler. Bazen bu özellik telefonun ekran ayarlarında kapatılır ve çalışmaz. Her ikisi de sizin tarafınızdan çözülebilir.

Bazı durumlarda, telefonun şoku nedeniyle yakınlık sensörüne zarar vermek bu parçanın çalışmasını engeller. Özellikle telefon görüşmeleri yaparken büyük sorunlarla karşılaşılmaktadır. Sorunun çözümü, sensörün profesyonel bir ASUS teknisyeni tarafından değiştirilmesidir.

İlginizi Çekebilir: Telefonun Şarj Giriş Yeri Bozuldu

Yakınlık Sensörü Neden Çalışmaz ?

  • Kullanılan ekran koruyucu tarafından kapatılması bu sorunun başlıca sebeplerinden birisidir (kılıfı tamamen çıkartmayı deneyin, böylelikle sorunun bu durumdan kaynaklı mı olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Büyük olasılıkla bu yöntem işinize yarayacaktır)
  • Gösterilebilecek diğer sebep ise “sensör soketi arızası” dır. Peki, sensör soketi ne sebepten dolayı arızalanır?
  1. Telefonun aldığı herhangi bir darbe sonucunda soketin kırılması yada çatlaması
  2. Soket yuvasının yerinden ayrılması
  3. Ekranda meydana gelen kırılma sonucu soket önünün kapanması
  4. Sıvı, nem ve benzeri maddelerin temasından kaynaklı oluşabilecek oksitlenmeler

Not: “Ekran koruyucu” çıkartılıp, deneme yapıldığında sorun halen devam ediyorsa yukarıda bahsettiğimiz “Sensör Soketi Arızası” ndan kaynaklanmaktadır. Bu işlem teknik bir arıza olduğundan Cep Hastanesi yetkili servisimize getirerek onarım yaptırabilirsiniz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; asus zenfone 2 yakınlık sensör sorunu , asus zenfone yakınlık sensörü , asus yakınlık sensörü kapatma , asus zenfone 2 yakınlık sensörü kapatma.