Çalınan Telefon Nasıl Bulunur
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Tamiri / 1 Yorum / 4003 Görüntülenme

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur; IMEI numarasını not edin . Cep telefonu çalınan kişi, onun için çok kıymetli olan temaslarını kaybetme üzüntüsüne sahipken, öte yandan telefonunun suç örgütleri tarafından kullanılmasından endişe duyuyor. Yaklaşık 75 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye’de, bazı iyi değil niyetli kişiler çalıntı cep telefonları kullanıyor.

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), cep telefonlarını kaybeden vatandaşların ne yapması gerektiğini kamuoyu ile paylaştı. BTK 0 312 294 94 94 bünyesinde kurulan Bilgi ve Bildirim Merkezi’nde (BIM) 15 haneli IMEI vatandaş sayısını çağıran hat, iletişime kapalıdır.

Telefonun Çalınması Ya Da Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılmalı

BTK, elektronik kimlik bilgisi bulunan her cihaz için aynı mevzuatatı uyguluyor. Bunun içerisinde akıllı telefon, tablet gibi cihazların da etkili bu sınıfa ait bir çalışma çalınması, kaybolması gibi bazı ilk kullanım içindir işlem o içindir haberleşme özelliğinin sonlandırılmasıdır. Bunun için de Bilgi ve İhbar merkezlerine başvurmak gerekmektedir. Müşterisi olunan GSM operatörünün müşteri hizmetleri servisi de bu durumda aranabilecekler arasında. Zaten Bilgi ve İhbar Merkezi, GSM hattının bağlı olduğu operatöre iletmektedir.

Kayıp bir Android Telefon Nasıl Bulunur

Teknoloji devi Google, dünya çapında mobil cihazlar için en popüler işletim sistemini kullanıyor. Android, 2017 itibariyle dünya çapında satılan akıllı telefonların% 83,2’sinin işletim sistemiydi. Bugüne kadarki en popüler işletim sistemi olan Android ile bir cihazı kaybeden kullanıcılar panikliyor ve hemen internette “Android telefonumu bul” için arama yapıyorlar. Neyse ki, biz kayıp cihazınızı bulmak ve Kayıp Telefonu nasıl bulabileceğinizle ilgili sorularınızı yanıtlamak için buradayız.

Çalınan Telefonu Nasıl Bulurum
Çalınan Telefonu Nasıl Bulurum

Kayıp – Çalıştı Bildiriminin Sonucu Nasıl Öğrenilir

GSM operatörüne ulaşma durumunun bir sonucu olarak, yetkili kişiler verilen bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol eder. Bilgilerin gerçek olduğu tespit edilirse, cihazın iletişim kapasitesi durdurulur. Hukuki işlemlerin ardından bir IMEI sorgusu olması durumunda http://www.Mcks.Gov.Tr/tr/imeisorgu.Php, iletişim kapatılmışsa, aşağıda belirtilen ifade görüntülenir: “IMEI numarasının çalınması. Bu ifade başvurunuzun tamamlandığını ve cihazın birine sahip olması durumunda cihazın çalındığını bilmesine yol açacaktır.

Japon Telefon Markaları

Kayıp – çalıntı bildirimi sonucunda başvurusu reddedilen kişilere ise kısa mesaj gönderilerek sonuca dair bilgi verilir.

Eski Tip (Akıllı Olmayan) Telefonları Bulma

Kendinize akıllı olmayan eski moda bir cep telefonu almayı düşünüyorsanız, unutabilirsiniz. Kablosuz bir ağa bağlanma becerisi olmadan, eski tip basit telefonlar tarafından toplanan veriler (hesap bilgileri, konum bilgileri ve ağ bilgileri dahil) kullanıcılar tarafından görülemez. En iyi ihtimalle, GSM operatörünüze ulaşabilir ve hücresel şebeke bilgilerinizi veritabanlarında bir yerde sakladıklarını umabilirsiniz. Bununla beraber, bu bilgilere sahip olsalar bile, yerel yetkililerin ve GSM operatörlerinin yardımı olmadan bu tür bilgileri elde etmek imkansız olabilir.

Çalınan Ya Da Kaybedilen Telefonun Bulunması Mümkün Mü
Çalınan Ya Da Kaybedilen Telefonun Bulunması Mümkün Mü

Çalınan Ya Da Kaybedilen Telefonun / Tabletin Bulunması Mümkün Mü

Bilgi Teknolojisi ve iletişim otoritesinin sorumlulukları arasında çalıntı veya kaybolan telefon / tabletlerin bulunması yer almaz. Bu noktada, kurum yalnızca iletişimi sağlamak amacıyla cihazı kapamak ve veritabanını cihazın durumu hakkında bilgilendirmek için adımlar atabilir. Bu veritabanı muhtemel sorgular için de dikkate alınır. Polis ve jandarma gibi kolluk kuvvetleri tarafından bir biçimde ele geçirilmesi durumunda, cihaz IMEI numarası ile sorgulanmaktadır. Sorgu sonucuna göre, sahip bilgilendirilebilir. Ancak, tüm bunlardan önce, cihazın sahibinin bazı belgelerle kolluk kuvvetlerine resmi müracaatta bulunması faydalı olacaktır. Cihazın faturasını ve cihaz hakkında sunulmakta olan bilgileri belirterek bir müracaat yapılabilir.

Cihazımı Kaybettim/Çaldırdım. Ne Yapmalıyım

Ancak Beyaz listede cihazın IMEI numarası, cihaz dışındaki kişilerin şebeke servisinden, e-devlet tüketici iletişim merkezinden telefonla veya telefon yoluyla alınmasını engellemek için cihaz hiçbir koşulda çalındı, yağmalandı, kayboldu veya elektronik olarak onaylandı BTK (120) bir raporda bulunabilir. Ayrıca, çalınan cihaza ilişkin yargı makamlarına da müracaat yapılabilir.

1 Yorum

  • Cep Hastanesi

    Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
    En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

  • Bir Yorum Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir