Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Cep Telefon Bataryaları Kaç Volt İle Çalışır

Cep Telefon Bataryaları Kaç Volt İle Çalışır

Cep Telefon Bataryaları Kaç Volt İle Çalışır

Cep Telefon Bataryaları Kaç Volt İle Çalışır; Bir akıllı telefonu güneş panelleri ile şarj etme ödevinde, küçük bir erkek kardeş teknik Servisimizi aradı ve ” akıllı telefonu şarj etmek için kaç watt gerekmektedir?”bize soru sordu. Bu konu da bilgi sahibi olmayanlara ve diğer öğrencilerimize kapsamlı bir açıklama yapmak istiyoruz.

Cep Telefon Bataryaları Kaç Volt İle Çalışır; Sunumumuz adım adım gidecek. Önce paylaştığımız başlıklardaki tanımları öğrenmenizi istiyoruz.

Watt Nedir, Nasıl Hesaplanır

Elektrik güç ünitesine Watt denir (kısaltma: W). Örneğin, piyasadan ampuller alırken fark ettiniz. Örneğin, 23w yazıyor. burdaki anlam, harcadığı elektrik enerjisinin miktarıdır. Genellikle 1 saat içerisinde harcanan miktar olarak hesaplanır.

 1. Şimdi isterseniz watt hesaplama formülünü öğrenelim.
 2. Güç (watt) = Akım (amper) * Gerilim (Volt)
 3. 1 Watt = 1 Amper * 1 Volt

Cep Telefon Bataryaları Kaç Volt İle Çalışır

Cep telefonu pilleri, özellikle bu teknik konularla ilgilenen kişiler arasında sık sorulan detaylar arasında kaç volt ile çalışır. Türüne bakılmaksızın, tüm pillerin bir anot veya pozitif terminali ve bir katot veya negatif terminali vardır. Pilin içerisindeki terminalleri devreye bağladığınızda, elektrolit adı verilen bir macun kimyasal reaksiyona neden olur.

Şarj Ederken Kullanma Patlar
Şarj Ederken Kullanma Patlar

Şarj Ederken Kullanma Patlar

İnsanın “yahu olur mu öyle şey” hatta “yav he he” deyip kestirip atası gelse de evet buna inanan bir kesim mevcut; ancak siz de makul görürsünüz ki telefonlar onlarca testten geçmeden ve neler yapabileceği kontrol edilmeden piyasaya çıkmıyor.

(Ayrıca meraklanmayın bunlar Amerika’da da piyasaya çıkıyor ve o adamlar kullanım kılavuzunda yazmadığı için kediyi mikrodalgaya atıp kendilerini haklı görüyor. Yani öyle bi’ risk olsa üzerinde yazar)

Diğer taraftan onaylanmamış, çakma, sahte, üçüncü parti üreticilerin geliştirdiği şarj aletleri ya da bataryalar için elbette aynı şeyi söyleyemiyoruz. (Orijinal kullanın)

İlginizi Çekebilir: İnstagram’a Yeni Bir Özellik Geliyor

Şarj Aleti Üzerindeki İnput Output Kavramları

Şimdi en yakın akıllı telefonun şarj cihazına bakın. Giriş ve çıkış yazar ve onlara karşı değerleri vardır. Yanımızda bir şarj cihazına bakıyoruz. Aşağıdaki değerleri yazar.

 • Input: 100 – 240V ~ 50/60Hz 0.2 A
 • Şarj aletinin çektiği gerilim 100 ile 240 Volt arasında değişir demektir.
 • Output: 5.0V 1.0A
 • Çekilen elektriğin şarj aleti içinde dönüştürülerek maksimum 5.0V olarak verildiğini gösterir.
 • Dipnot: Telefonunuzun orjinal şarj aletinde bulunan output volt değeri örnek olarak 3.7V ise daha yüksek değere sahip bir şarj aleti ile mutlaka şarj etmeyiniz. Şarj entegresini yakabilirsiniz.
Telefon Bataryaları Kaç Volttur
Telefon Bataryaları Kaç Volttur

Telefon Bataryaları Kaç Volttur

Lityum iyon cep telefonu pilinde, anot genelde saf karbon olan grafitten yapılır. Lityum kobalt oksit adı verilen bileşik katodu oluşturur ve sonunda elektrolit, lityum perklorat gibi tuzlardan elde edilir. Cep telefonunuzu kullanmaya başladığınızda, pildeki kimyasallar elektrik akımı üretmek için tepki verir.

 • 1.5 volt voltaj ile çalışmakta olan ev tipi alkalin bataryaların tam tersine, akıllı telefonlarda kullanılan lityum iyon bataryaların hücre voltajı 3.7 volttur.
 • Daha fazla voltaja ihtiyaç duyan cihazlarda bataryalar 3.7 voltun katlarını elde etmek üzere seri olarak birbirine bağlanır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefon bataryaları kaç volt , cep telefonu bataryaları kaç volt , cep telefonu bataryası kaç volt , laptop bataryaları kaç volt , telefon bataryaları kaç amper.