Cep Telefonlarda Yetersiz Depolama Alanı Sorunu
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Tamiri

Cep Telefonlarda Yetersiz Depolama Alanı Sorunu

Cep Telefonlarda Yetersiz Depolama Alanı Sorunu Hemen hemen her kullanıcının Android telefonlarda sahip olduğu yetersiz depolama alanı nedeniyle, kullanıcılar resimleri, videoları, uygulamaları ve oyunları silmek zorunda. Genel olarak, bu sorun ortaya çıkar, çünkü örneğin, 16 GB dahili depolama alanına sahip bir akıllı telefon 8 GB dahili uygulama alır.

Başka bir deyişle, akıllı telefonun depolama kapasitesi 16 GB ve 8 GB’DİR. Bu durumda, birkaç yüklü ses dosyası video, uygulama veya oyun ile doldurulur. Cep Telefonlarda Yetersiz Depolama Alanı Sorunu Yine, bu makaleyi sık sık karşılaşmamak için yapılacak birkaç şey var.

İlginizi Çekebilir: Telefon Ekran Görüntüsü Almıyor

Yetersiz Depolama Hatası

Akıllı telefonlarda depolama alanı tükenme sorununa karşı koymanın en etkili yolu, telefondaki microSD alanına harici bir hafıza kartı yerleştirmektir. Ama bu aklınıza gelecek. Bu nedenle, aslında yeterli depolama alanı olmasına rağmen, neden hala hata iletisini aldığınızı bilmek iyi bir fikirdir. Bu makale telefonun sahip olduğu RAM ile ilgilidir.

Yani telefon 8 GB belleğe sahip olsa bile, 512 MB RAM’e sahip olabilir. Bu nedenle, açık olan birçok uygulama telefonda bu hataya neden olur. Sorunu çözmek için bu yolları takip ederek RAM kullanımını daha verimli hale getirebilirsiniz;

 • Telefonunuzun uygulama yöneticisine gelin,
 • Burada karşınıza çıkan uygulamaları boyutuna göre sıralayın,
 • Aslında hiç kullanmadığınız ancak en üst sıralarda çıkan uygulamaları göreceksiniz,
 • Bu uygulamaları kaldırabilirsiniz,
 • Diğer yandan yerleşik uygulamaların büyük boyutlar kapladığını göreceksiniz,
 • Örneğin Google Gazetecilik uygulaması gibi az kullanılan uygulamaları kaldırmaya telefon izin vermiyor.
 • Ancak siz aynı sayfada bu uygulamaların verilerini silip, güncellemelerini kaldırdığınız zaman büyük oranda yer açılır.
 • Daha sonra Google Play Store uygulaması açarak bu yerleşik uygulamalar için otomatik güncellemeyi kapatın.
 • Bu şekilde yeniden güncelleme yaparak ortalama 40-50 MB yer kaplamasını önleyebilirsiniz.
 • Akıllı telefonunuzda depolama alanı sorunu yaşamanıza neden olan diğer bir durum ise açtığınız tüm uygulamaların arka planda çalışıyor olmasıdır.
 • Bu durum için her telefonun kendine göre tanımladığı ancak genelde HOME tuşuna iki kere basarak çıkan ekranda açık olan uygulamaları görüp çalışmalarına son verebilirsiniz.

Uygulamaları Hafıza Kartına Taşımak:

Telefonunuzda bir hafıza kartı varsa, yüklü uygulamaları hafıza kartına taşıyarak bunu düzeltebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

 • Ayarlar‘ı açın.
 • Uygulamalar bölümüne giriş yapın.
 • Cihazınızda büyük yer kaplayan uygulama veya oyunlardan birisine dokunun.
 • Açılan uygulama bilgileri sayfasındaki “SD karta taşı” butonuna dokunun.

Uygulamaları hafıza kartına taşıma seçeneği, uygulamayı bazı telefonlardaki tüm dosyaları ile tamamen hafıza kartına taşıyabilirken, bazı telefonlarda uygulama yalnızca veri dosyalarını taşır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; cep telefonu depolama sorunu , telefonda yetersiz depolama alani , telefon depolama alanı sorunu

Çok Yer Kaplayan Uygulamaları Kaldırmak:

Bazı oyunlar uygulama mağazalarında çok fazla bellek alanı alabilir. Örneğin; asfalt 8 Google Play Store’dan indirilebilir ve 40-50mb gibi görünüyor. Ancak, oyun mağazadan indirildikten sonra da kendi içinde bir indirme sistemi vardır. Bu şekilde 1.5-2 gb veri indirilebilir.

Bu sorunu önlemek için, bellek kartı takılı olsa bile 8GB, 16GB depolama alanına sahip Android cihazlardan uzak durmanızı öneririz. Android’in temel yapısı nedeniyle bu sorunu yaşamanız gerekecek.