Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Cep Telefonlarının Tarihi

Cep Telefonlarının Tarihi

Cep Telefonlarının Tarihi

Cep Telefonlarının Tarihi; Akıllı telefonlardan önce, cep telefonlarının geçmişi çok eski. 1921’de Detroid polis departmanında tek yönlü bir iletişim vericisi ile denemelere başlayan bu teknoloji 1993 senesine kadar geliştirildi ve alışılmış bir cep telefonu olarak bir süre oldu. Bu tarihten önce klasik cep telefonlarının geliştirilmesi Bu makalenin konusu değildir.

Cep Telefonlarının Tarihi; Klasik cep telefonu ve bilgisayar dünyasının bir ürünü olan PDA’NIN özelliklerini birleştiren ilk cihaz, tarihin ilk akıllı telefonu olarak bilinen IBM’in Simon telefonudur.

Akıllı Telefon Tarihi

ABD devi IBM tarafından başlatılan bu telefon kısmen bir cep telefonu, kısmen bir mini bilgisayar, kısmen bir çağrı cihazı, kısmen bir faks makinasıydi. Tarihin ilk akıllı telefonunda, hesap makinası, takvim, dizin gibi uygulamalar da vardı. 1993’te başlatılan dünyanın ilk dokunmatik ekranlı telefonunun bugün tüm akıllı telefonların atası olduğunu da söyleyebiliriz. IBM Simon’ın fiyatı serbest bırakıldığında 899 dolardı. 1996 senesine kadar Nokia, Nokia 9000 Communicator ile akıllı telefon pazarına girdi. Bu telefon hemde dünyanın ilk tam QWERTY klavye telefonu olarak tarihe geçti. Katlanır ekrana sahip olan telefonun bir başka enteresan özelliği de faks anahtarını içermesidir. 2000 senesine kadar, katlanabilir özelliğiyle cebe konan bu mini bilgisayardan 3 farklı model piyasaya sürüldü. Bugün akıllı telefon pazarındaki popülaritesini kaybeden Nokia’nın bu teknolojinin ilk günlerinde çok yenilikçi adımlar attığını söylemeliyim.

Cep Telefonun İcadı

Cep Telefonlarının Tarihi; Bugünün teknolojisine baktığımızda, gelecek teknolojiler bizi heyecanlandırmaya ve düşünmeye yönlendiriyor. Telefon hemde tarihin dünyayı şaşırttı en inanılmaz buluşlardan biri olmuştur. Aslında, tesadüfen ortaya konan bu buluş, şimdi bir bilgisayar yerine kullanılabilecek bir teknoloji ile üretiliyor. Telefonun icadı hakkında pek çok iddia ve kafa karıştırıcı tarih notları var. Telefonun 1700’lerin veya 1800’lerin sonu gibi olduğunu belirten pek çok tarihi not var. Ancak “Alexander Graham Bell”, 1876’da telefonu icat ederek bu tartışmalara somut bir sonuç getiren tek isimdi. Bu bütünüyle tesadüfi buluş pek çok insanı şaşırttı ve Graham Bell’in iş yaşamını ve haysiyetini artırma potansiyeline ulaştı.

Cep Telefonlarının Tarihi

Dünyanın İlk Akıllı Telefonu

Akıllı telefonun tarihi, bu terimi nasıl tanımladığınıza göre değişir, ancak bugün kullandığımız cihazlar dikkate alındığında, muhtemelen 1994’te piyasaya sürülen IBM Simon’dur. Kişisel iletişimci Simon bir adım daha ileri telefonları almak için ilk oldu. “Akıllı telefon” terimi o sırada kullanılmadı, ancak bazı insanlar Simon’un gerçekten bir akıllı telefon olduğunu iddia ediyorlardı. Bu cihazın ana özellikleri bugün kullandığımız cihazlara çok benzer. Simon, iletişim özelliklerinin beraberinde e-posta, takvim, hesap makinası, adres defteri, dünya saati, ekran klavyesi ve faks gibi pek çok uygulama ve hizmeti destekledi.

Ve Nokia Doğuyor

ABD’den uzak, İskandinav ülkesinde yeni bir dev doğdu. Nokia, 1980’lerin başında mobil radyo üreticisi Salora Oy’u satın aldı.Daha sonra, ağır ağır telekomünikasyon için daha sıcak hale gelen Nokia, ilk taşınabilir telefonunu kullanıcılarına sunacağını biliyordu. Mobira Talkman olarak isimlendirilen ve birkaç saat konuşmayı mümkün kılan Telefon, 5 kilo ağırlığındaydı. Bundan sonra ürün çeşitliliğini genişletmeye başlayan Nokia, 3 yıl sonra mobira Cityman 900 telefonuyla piyasaya sürüldü. NMT ağına bağlı ilk cep telefonu olan telefona Gorba söylendi.

Cep Telefonlarının Tarihi
Cep Telefonlarının Tarihi

Telefonun Bulunuşu

Cep Telefonlarının Tarihi; Telefonu 1876’da icat eden Graham Bell, başlangıçta sağırların konuşmasını ve duymalarına yardım edecek bir cihaz üretmeyi amaçlıyordu. Annesi sağır ve dilsiz olan bell’in babası, yaşamı boyunca sağır insanlar için pek çok okul açtı. Babasının fedakarlığına ve çabalarına yardım etmek isteyen Bell, çok fazla araştırma üstünde çalıştı. Boston Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmakta olan Bell, aynı sesi diğer tarafa mekanik olarak ses üreten bir cihaz yardımı ile sunma konusunda çok şey düşündü. O zamanın şartları altında yalnızca telgraflar kullanıldı ve Graham Bell çalışmalarını bir telgraf cihazında geliştirerek yaptı. Bir meclis üstünde çalışırken, konuşma esnasında akımın titreşimlerini duydu ve bu çabaların ilk meyvesini aldı. Bu titreşimler Bell’de büyük umutlar yarattı ve onu daha da eğlendirdi.

İlginizi Çekebilir: Microsoft Surface Duo’yu Duyurdu

Cep Telefonlarının Tarihi Sony Ericson
Cep Telefonlarının Tarihi Sony Ericson

1997’de, 1990’larda dünyanın en büyük cep telefonu üreticilerinden biri olan Ericsson, Nokia’nın 9000 serisine GS88 modeliyle yanıt verdi. Ericsson gs88 modeli ile dünya telefon Edebiyatı “akıllı telefon ” adını kazanmıştır.

Ericsson, Nokia, Microsoft ve Diğerleri

1996’da Nokia, Nokia 9000 Communicator’ı başlattı. Birçok kişi bunun piyasada bulunan ilk akıllı telefon olduğunu düşünüyor. Bu cihaz gerçekten çığır açan uygulamaları içeriyordu. Simon’un yapabileceği her şeyi, grafiksel bir web tarayıcısı da dahil olmak üzere daha fazlasını yapabildi. İstiridye kabuğu şeklindeki tasarım, tam QWERTY klavyesini korumak için senelerdir bu pazara hakim oldu. Tabii ki, BlackBerry mobil cihazlarına fiziksel klavyeler eklemeden önce bu uzun bir zaman oldu. Ericsson’da, firma içi gelişim açısından benzer bir süreci vardı. Prototipleri genel bir kitleye ulaşmadı, ancak 1999’un sonlarında Piyasaya sürülen Ericsson R380, “akıllı telefon”olarak pazarlanan ilk cihazdı. Ayrıca, bu cihaz Symbian işletim sistemini kullanan ilk mobil cihazdı. Symbian işletim sistemi, 2010’un son çeyreğine kadar bu pazara hakim olmaya devam etti. Microsoft, 1990’larda mobil prototiplerle ilgileniyordu. şirket açık fikirli değildi ve Windows’un responsive bir sürümünü geliştirmekle daha çok ilgileniyordu. Bu yaklaşım 2000 senesinde Windows Mobile gelişimine yardımcı oldu, ancak gerçek donanım 2002 senesine kadar piyasaya sürülmedi. Popülaritesi sırasında, Windows Mobile Amerika’daki en büyük pazar satışlarına sahipti. Bunlar modern akıllı telefonların tarihindeki en önemli noktalar olmasına karşın, diğer şirketlerin de bu gelişmede payı var. Qualcomm’un pqd 800 cihazı hantaldı ve pek çok problemi vardı, ancak yine de “akıllı” ve 1998’de piyasaya sürüldü.

Ilk Iphone
Ilk Iphone

iOS ve Android

2007 yılı, akıllı telefonların tarihinde bir kilometre taşı olarak tanımlanan bir yenilikle bir araya geldi. Apple, Steve Jobs liderliğindeki tarihinde ilk iPhone modelini başlattı. Apple’ın iOS işletim sistemiyle başlatılan iPhone, cep telefonu olmanın beraberinde hem büyük hem de dokunmatik ekranlı ipod’ları ve interneti de yanısıra getirdi. iPhone’un endüstriye girmesiyle hiçbir şey aynı olmazdı. Bu telefon, akıllı telefon pazarı için yeni standartlar belirledi. İlk dokunmatik ekrana sahip olma özelliğini taşıyor olan iPhone, ondan sonra tanıtılan tüm akıllı telefonlar için referans noktasıydı. 599 $ ‘ lık bir fiyata satışa çıkan ilk iPhone’dan sonra, 3G modelinin gelmesi yalnızca 1 yıl sürdü. Önümüzdeki aylarda Samsung, Nokia ve LG gibi dünya devlerinden benzer telefonlar gelmeye başladı. 2008 yılına gelindiğinde, bu kez Tayvanlı HTC, ilk android işletim sistemi olan HTC Dream adlı akıllı telefonu piyasaya sürdü. TC Dream (aka T-Mobile G1) olarak da bilinen telefon, web tarayıcısı, Gmail, Google Claendar, Google Maps ve Google Talk gibi uygulamalarla sunuldu.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; cep telefonlarının tarihi gelişimi , cep telefonu tarihi , cep telefonunun tarihi , cep telefonu tarihi ve gelişimi , cep telefonları tarihi , cep telefonunun tarihi gelişimi , cep telefonu tarihi türkiye , cep telefonu çıkış tarihi , cep telefonu açılış tarihi cep telefonu aktivasyon tarihi.