Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Korona Virüs Salgınına Karşı Telefon Temizliği Nasıl Yapılır

Korona Virüs Salgınına Karşı Telefon Temizliği Nasıl Yapılır

Popüler Aramalar: iPhone 8 Arka Cam Kapak DeğişimiiPhone 11 Ekran Değişimi

Corona Virüs Salgınına Karşı Telefon Temizliği Nasıl Yapılır

Korona Virüs Salgınına Karşı Telefon Temizliği Nasıl Yapılır ? Tüm akıllı telefon kullanıcıları için hayati önem olan Korona (Covid-19) virüs salgınına karşı mücadelede telefonunuzu nasıl temizleyeceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

[toc]

Dünyayı etkileyen ve bireyleri alışkanlıklarını değiştirmeye zorlayan korona  virüsünün salgınını nedeniyle, hijyenimize ve temizliğimize her zamankinden daha fazla dikkat etmeliyiz. Uzmanlar bu sürece sıkça rastlanan öğelerin de dahil edilmesi gerektiğini açıklıyor. Telefonlarımızda birçok bakteri ve virüs barındırabileceği birçok çalışma ile kanıtlanmıştır.

Deloitte’nin araştırmasına göre, Türkiye’deki mobil kullanıcılar cep telefonu ekranlarını günde ortalama 78 kez, yani her 13 dakikada bir ekranını kontrol ediyor. Bu, en yaygın ve en çok kullanılan elektronik öğenin akıllı telefonlarımız olduğunu göstermektedir.

Telefon Temizliği Nasıl Yapılır
Telefon Temizliği Nasıl Yapılır

Yeni tip korona virüs (Covid-19) ölçümü kapsamında Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODIGEM) Bilim Kurulu, telefonların yanı sıra bilgisayar, tablet gibi teknolojik cihazların düzenli olarak temizlenmesini önermektedir ve kulaklık ve mikrofon gibi cihazları içerir. SODIGEM Bilim Kurulu yaptığı açıklamada, telefon ekranlarının günde en az iki kez temizlenmesi gerektiğini, cep telefonlarının başkalarına verilmemesi gerektiğini ve temizlenmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İlginizi Çekebilir: Apple AirPods Nasıl Güncellenir

Telefonunuzu nasıl temizleyeceğinize geçmeden önce, telefonunuzu temizlerken nelerden kaçınmanız gerektiğini açıklamamız gerekir. Telefonunuzu temizlerken beklenmedik bir kaza veya arıza olmaması için aşağıdaki öğelere dikkatinizi çekmek istiyoruz.

 • Telefonunuzu herhangi bir sıvıya batırmayın.
 • Çamaşır suyu, sirke ve alkollü içecek kullanmayın.
 • Kimyasal içeren herhangi bir sıvı, jel veya sprey kullanmayın.
 • Yüzde 70’in üzerinde izole profil alkol içeren dezenfektan mendilleri kullanmayın.
 • Temizleyici spreyleri doğrudan telefonunuza püskürtmeyin.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Korona Virüs Salgınına Karşı ,Telefon Temizliği Nasıl Yapılır

Virüse Karşı Cep Telefonu Temizliği Nasıl Yapılır ?

Şimdi, korona virüs salgınına karşı telefon temizliği nasıl yapılır Telefonunuzu ekranına ve diğer parçalarına zarar vermeden temizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanızı öneririz:

 1. Elinize tek kullanımlık eldiveninizi takın.
 2. Telefonunuza takılı olan tüm kabloları çıkarın ve telefonunuzu kapatın.
 3. Öncelikli önerimiz  olan gözlük bezi, mikro fiber bez gibi yumuşak ve tüy bırakmayan bir bezin üzerine dezenfektan püskürterek telefonunuzun ekranını silin. Eğer yakınlarınızda bu gibi bezler bulamazsanız, bir kağıt havlu aracılığıyla da bunu yapabilirsiniz.;
 4. Telefonunuzu dezenfektan ile nemlendirdiğiniz bezle silerken kulaklık, şarj aleti gibi girişlerden sıvı kaçmamasına özen gösterin.
 5. Temizleme işlemini bitirdikten sonra yine temizlerken kullandığınız gibi bir bezle kurulayın.
 6. Ellerinizi sabun ve su ile en az 20 saniye yıkayın.

Cep telefonu veya tableti temizlerken, ev temizlik ürünleri, sıkıştırılmış hava, aerosol sprey temizleyiciler, sert çözücüler: aseton, benzen, toluen, çamaşır suyu, amonyak, aşındırıcı tozlar, hidrojen peroksitin kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.

Bu temizlik prosedürünü cep telefonları ve tabletlerin yanı sıra dizüstü bilgisayar gibi ekranı olan diğer cihazlar için de uygulanabiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Cep Hastanesi garanti harici tamirleri sağlayan bir akıllı telefon ve mobil cihazlar servisidir. Bizi diğer servislerden ayıran, İstanbul içinde sorunlarınıza en kısa sürede çözüm sunması, İstanbul dışı ise ücretsiz kargo ile ulaşılabilmesi ve müşterisini bütün tamir sürecinden haberdar etmesidir.

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar