Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Corona Virüsü Telefondan Bulaşır mı

Corona Virüsü Telefondan Bulaşır mı

Corona Virüsü Telefondan Bulaşır Mı

Corona Virüsü Telefondan Bulaşır mı ?,Telefonlar hayatımızda büyük yer kaplamaktadır. Bu nedenle telefon temizliğine önem vermeliyiz. Son günlerde corona vakası yüzünden maalesef binlerce insan hayatını kaybetti. Kendi önlemimizi almak zorundayız. Gündelik yaşantı içerisinde bir gün olsun yanınızdan ayırmadığınız ve uzun süreli elinizde tuttuğunuz telefonlar, bir süre sonra kolaylıkla kirlenebiliyor. Hem estetik açıdan hoş durmaması nedeniyle hem de son günlerde CORONA VİRÜSÜ nedeni ile hijyen şartlarından dolayı temizlenmesi gerekiyor. Peki, telefonlar nasıl temizlenir?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs nedeniyle Türkiye’de alınan önlemlere her gün yenisi ekleniyor. Uzmanlar, özellikle bugünlerde kişisel hijyenin önemine dikkat çekiyor.

Virüse Karşı Cep Telefonu Temizliği Nasıl Yapılır?

El yıkama hiç şüphesiz ki bu hijyen önlemlerinin ilk sırasında yer alıyor. Ancak belki de kritik unsur, elimizden düşmeyen cep telefonlarıdır. Günlük yaşamımızın bir parçası olan akıllı telefonlar, virüslerin ve bakterilerin yayılmasında da rol oynayabilir.

Koronavirüsün (COVID-19) patlak vermesiyle, cep telefonlarının nasıl temizleneceği ve dezenfekte edileceği konusu artık daha önemli hale geliyor. Uzmanlara göre, cep telefonlarını dezenfekte ederken dikkat edilmesi gereken noktalar…

 1. Öncelikle telefonu prizden çıkarın, kapatın ve telefon kılıfını çıkarın
 2. Bütün büyük telefon üreticileri kimyasal sıvı, jel ve aşındırıcı ıslak bez kullanılmaması yönünde uyarılarda bulunuyor. Bunun sebebi ie ekranın koruyucu tabakasına zarar verebilme ihtimali.
 3. Mikrofiber bezi, su ve evde kullanılan sabunla ıslatın.
 4. Nazikçe telefonun yüzeyini bu nemli bezle silin.
 5. Giriş çıkışlardan telefona su kaçmamasına dikkat edin. Çünkü suya dayanıklı telefonlar bile zaman içerisinde koruma özelliğini yitirebiliyor.
 6. Son olarak telefonunuzu temiz bir mikro fiber bezle kurulayın.

Coronavirus salgını ile, cep telefonu hijyeninin artan önemi Apple harekete geçirmeye teşvik etmişti. ABD şirketi “Apple ürünlerinin temizlenmesi” kılavuzunu, özellikle iPhone salgınla bağlantılı artan hijyen hassasiyetiyle değiştirmişti.

Koronavirüs (COVID-19) Cep telefonu temizliği nasıl yapılmalı?

Corona Virüsü Telefondan Bulaşır mı ?, Uzmanlar, cep telefonlarının yeni tip korona virüs için de risk oluşturabileceğini ve günde birkaç kez temizlenmesi gerektiğini belirttiler. Peki, cep telefonu temizliği nasıl yapılmalıdır? Detaylar aşağı kısımda yer almaktadır. Ağız ve buruna yakın bölgelere telefon yaklaştığında bulaşma olasılığının artabilir bu nedenle el hijyenine maksimum önem gösterilmesi gerektiğini vurgulamak gerekir. “Güvensiz, bilinmeyen yerlere dokunduğunuzda cep telefonlarında uzun süre elde tutmamaya çalışmak yararlıdır. El hijyenine de maksimum önem vermeliyiz.

El yıkamanın mümkün olmadığı yerlerde de dezenfektanlarla ellerin temizlenmesi gerekir. Yayılımın daha hızlı olabileceği bir dönemdeyiz. Bu nedenle cep telefonlarının da birkaç saatte bir temizlenmesinde fayda var.” Cep telefonlarına zarar vermeyecek şekilde yüzeylerinin temizlenmesinin yarar sağlayacağını söylemek isteriz. Bu noktada temizlik için el antisepsisi için önerilen solüsyonlarla, el antiseptikleri ya da alkol bazlı antiseptikler veya kolonya ile birkaç saat aralıklarla silmek yeterli olacaktır. Ancak daha da önemlisi el hijyenine dikkat edilmelidir.

Telefonlarda dezenfektan kullanabilir miyim?

Yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox dezenfektan mendil kullanarak telefonlarınızın dış yüzeylerini nazikçe silebilirsiniz. Beyazlatıcı bir madde kullanmayın. Açıklıkları neme maruz bırakmayın ve telefonunuzu herhangi bir temizlik maddesine daldırmayın.

İlginizi Çekebilir: Telefon Kamerasında Buğulanma Nasıl Geçer

Corona Virüsü Telefondan Bulaşır Mı

Gün içinde birçok kez cep telefonlarıyla temas halinde olduğunu belirterek, el hijyenine dikkat edilmediği takdirde virüsün birkaç saat boyunca telefonların yüzeylerinde canlı kalabiliyor bu nedenle telefon temizliğine önem vermeliyiz.

Cep Telefonu Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

 • Cep telefonu temizliği yapılırken önce cihaz kapatılmalı ve kulaklık, şarj aleti gibi tüm harici kablolar çıkarılmalı.
 • Temizlik için yumuşak, hafif nemli, tüy bırakmayan bir bez kullanılmalıdır. Temizlikte kullanılacak sıvı maddeler asla cihazla doğrudan temas etmemeli, herhangi bir temizlik maddesine daldırılmamalıdır. Cihazı dezenfektan veya sabunlu suyla nemlendirilmiş bir bezle hafifçe silin. Özellikle parmak izi okuyucusu gibi ekran yüzeyinin hasar görmesini önlemek için silme işlemi basınç uygulamadan hafifçe yapılmalıdır.
 • Silme işlemi sırasında, şarj cihazı ve kulaklık girişi gibi cihazdaki açıklıkları neme maruz bırakmamaya dikkat edilmelidir. Bu işlem tamamlandıktan sonra, kuru bir bezle sildikten sonra telefon tekrar kullanılmalıdır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Corona Virüsü bulaşırmış ,  Corona Virüsü bulaşırmış  ne olur ,  Corona Virüsü bulaşırmış  nasıl temizlerim ,  Corona Virüsü bulaşırmış  nasıl yok edilir.