Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Coronavirüs Mobil Endüstriyi Etkileyebilir

Coronavirüs Mobil Endüstriyi Etkileyebilir

Coronavirüs Mobil Endüstriyi Etkileyebilir

Coronavirüs, Mobil Endüstriyi Etkileyebilir; 2020’nin hem dünya hem de ülkemiz için iyi başlamadığı bir gerçektir. Afet olayları yalnızca Ocak ve Şubat ayının ilk haftasında meydana geldi. Avustralya kıtasındaki büyük ateş, insanların evlerinden ve hayatlarından ölmesine neden oldu (40 kişi öldü) ve bu kıtada yaşamakta olan hayvanların yaşamları korkunç boyutlara neden oldu. (1.25 milyar hayvan)

Coronavirüs, Mobil Endüstriyi Etkileyebilir; NBA yıldızı Kobe Bryant ve kızı gianna Maria’nın helikopter kazasında vefatı, hem Türkiye’de hem de dünyada büyük üzüntü yarattı. Elazığ ilimiz 6.8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Molozdan mucize kurtuluşu görsekte 40 vatandaşımız öldü. Özellikle kerpiç yapıları tahrip edildi.

Van ilimizde bir çığ düştü. Kurtarmaya giden ekipler çığ altında kalırken, 33 asker, İtfaiye, Afad ve sağlık ekibi hayatını kaybetti. Aynı gün Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hava şartları sebebiyle piste inmeye çalışmakta olan uçak 3 parçaya ayrıldı. Kazada 3 kadın yolcu öldü, yüzlerce yolcu yaralandı.

Pakistan’daki çığ felaketi, İran ve Afganistan’da düşen iki yolcu uçağı ve yüzlerce ölümün ardından, sanki hiç derdimiz yokmuş gibi dünyayı etkileyen bir virüs, Çin ülkesinden dünyaya yayılmaya başladı.

Coronavirüs, Mobil Endüstriyi Etkileyebilir

Qualcomm, koronavirüs krizinin mobil endüstri üstünde olumsuz etkileri olabileceğini ve tedarik zincirini etkileyebileceğini söyledi. Çin’deki koronavirüs olayı şu ana kadar 563 ölümle sonuçlandı. Çin hem sektör olarak hem de üretimin merkezi olarak önemli bir pazardır ve kesintilerin önemli olacağı endişeleri vardır.

Çin’deki pek çok şirket çalışanlarını evden çalıştırıyor ve seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Bununla beraber, teknoloji sektörü pek çok kısıtlamadan muaf olan ‘kritik’ bir endüstri olarak görülüyor. Huawei ve Samsung şirketleri üretim tesislerini işletmeye devam ediyor, ancak Apple Koronavirüs sebebiyle Çin’deki mağazasını kapattı.

Corona Virüsü, Küresel Teknoloji Endüstrisini Nasıl Etkiliyor

Dünyanın önde gelen pazar haber şirketi TrendForce, Corona virüsü olarak bilinen covid-19 salgınının etkisini ölçmek için küresel üstün teknoloji endüstrisi üstünde bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, yarı iletken cihazların tasarımı ve üretimi ile alakalı çalışmalar yürüten sektörler, diğer bazı endüstrilere göre daha yüksek bir Otomasyon derecesine sahiptir, bu sebeple yarı iletken sektörlerde Korona virüsü etkisi en yoğun biçimde gözlemlenebilir.

Çalışma ayrıca, fabrika operatörlerinin çoğu zaman şehir dışından geldiği, virüs salgınından en fazla etkilenecek işletmelerden biri olabilecek trafik ve işgücüne kısıtlamalar getirdiği gerçeğine dikkat çekiyor. TrendForce, Çin döküm endüstrisinin ilk çeyrekte gönderilerde bir düşüş öngördüğünü belirtiyor.

Coronavirüs Mobil Endüstriyi Etkileyebilir

Corona Virüs Nedir

Öksürük, burun akıntısı, yüksek ateş ve boğaz ağrısı ile kendisini gösteren virüs, dolaşım sistemindeki hücreleri hedefler. Çin’de bir deniz ürünleri pazarında yılandan insanlara geçti düşünülmektedir. Çinliler deniz ürünleri için aşırı bir tutkuya sahiptir ve yemek kültürü pek çok ülkeden farklıdır. İnsanlar arasında bulaşma yöntemi, hapşırma, öksürme ve el sıkışma gibi geçişi sağlar.

İlginizi Çekebilir: iOS 13.3.1 Güncellemesi Bugün Yayınlandı

Bu virüs, zatürre gibi solunum yolu hastalıklarından kaynaklanır. Akciğerleri dolduran sıvı insanlarda nefes almayı önler. Bu ölüme neden olur. Buna ilave olarak, dolaşım sistemini bloke eden Virüs, çok organ yetmezliği sebebiyle ölümlere neden olur, çünkü akciğerden kan dolaşımına yeterli oksijen sağlayamaz.

Qualcomm’u Coronavirüs Etkiledi Mi

Koronavirüs ayrıca ticari operasyonları da etkiledi. Apple, Çin’deki mağazasını geçici olarak kapatırken, LG, Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nden çekildi. Qualcomm, virüs salgını sonucu önemli belirsizlik beklediğini söyledi. Potansiyel kesintileri azaltabileceğini ve yatırımcıların endişelerini hafifletmek için harekete geçebileceklerini açıkladı.

“Çin’de bir tedarik zinciri sorunumuz veya talep sorunumuz var ise, bunu destekleyecek başka bölgelere sahip olma eğilimindeyiz. Qualcomm’un CEO’su Steve Mollenkopf,” bu gücü farklı pazarlarda koruduğumuzdan emin olmak istiyoruz ” dedi. Mollenkopf, 5G bileşenlerine olan talebin artmasına önemli bir katkıda bulunuyor. İlk çeyrekte şirket, sonuçlarının beklenenden daha iyi olduğunu açıkladı. Gelirler %5 artarak 5.05 milyar dolara yükseldi. İkinci çeyrek rakamlarının 4.9 milyar dolar ile 5.7 milyar dolar arasında olması bekleniyor.

Coronavirüs Mobil Endüstriyi Etkileyebilir

Virüs Salgınından En Kârlı Çıkan Şirketler Sony ve Microsoft Gibi Görünüyor

Birçok insanın uzaktan çalışmakta olduğu iç tasarım endüstrisi için tehlike öngörülmemektedir. DRAM ve NAND flash productions’ın da büyük bir darbe çekmesi beklenmiyor. Şirketler Çin Yeni senenindan önce stoklanmıştı. Bu, malzemelerin her zamanki gibi ithal edilebileceği manasına gelir, bu sebeple salgın burda da gerçek bir sorun olmayacaktır. Trendforce’a göre, virüsün ortaya çıkışı Sony ve Microsoft için daha iyi olamazdı. Bu senenin dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan yeni nesil sistemlerin beklentileri sebebiyle son aylarda konsol satışları azaldı. Virüs salgını ile konsol satışlarında önemli bir artış oldu.

Corona Virüsünün Ekonomiye Darbesi

Bu durum, virüs ortaya çıktıktan ya da dünya ülkeleri tarafından duyulduktan sonra hem Çin ekonomisini hem de dünya ekonomisini sarstı. Çin ile ekonomik ilişkiler geçici olarak askıya alındı. Teknolojik ürünlerin dev şirketlerinin başkenti olan Çin ürünlerine olan talep azaldı. Otomobil üreticilerinden havayollarına ve otellere kadar salgının ekonomik etkisi görülmeye başlandı. Koronavirüs salgını, turizmden parça tedarikine, Otomotiv ve teknoloji endüstrilerine kadar her şeyi etkileyen zararlı bir ekonomik ve ticari etkiye sahiptir. Borsalar değişmeye başladı ve küresel ekonominin altıda biri olan Çin ekonomisinin yavaşlaması bekleniyor.