Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Dokunmatiği Çalışmayan Telefon Nasıl Tamir Edilir

Dokunmatiği Çalışmayan Telefon Nasıl Tamir Edilir

Dokunmatiği Çalışmayan Telefon Nasıl Tamir Edilir

Dokunmatiği Çalışmayan Telefon Nasıl Tamir Edilir; Hasarlı dokunuşlara sahip telefonlar, dokunma alanı ile çalışmayan cihazlarda ne yapılması gerekli olduğu, sorunun çözüm yolları nelerdir bu makalede detaylı olarak açıklanmıştır.

Dokunmatiği Çalışmayan Telefon Nasıl Tamir Edilir; Teknisyen müdahalesi gerektiren durumlarda sizin tarafınızdan çözülebilecek sorunlar da vardır.

Dokunmatik Bozulur İse Ne Yapılır

Touchpad’in bozulmasının nedenleri, aralıklı çalışma veya zaman zaman akıllı telefonlardaki arızalar aşağıda paylaşılmaktadır.

 • Sorunun sebebi telefonda durum, cam koruyucu veya jelatin olabilir. Bu koruyucuları çıkarın. Daha sonra hafif nemli bir bezle silin.
 • Bazı uygulamalar (aşırı yorucu oyunlar gibi) dokunmatik yüzeyin aralıklı olarak etkilenmesine neden olabilir. Bu uygulamaları silin.
 • Telefon hafızasında bellek tükeniyor olabilir. Hafızayı kontrol et. Dosyalarınızı yedekleyin ve silin. Genel olarak, resimler ve videolar belleği doldurur.
 • Telefon güncellemeleri, sizin tarafınızdan yapılan bazı hatalar, taktikleri bir yazılımla etkileyebilir. Telefonu fabrika ayarlarına yedekleyin.
 • Dokunmatik Yüzey çalışmıyorsa, telefonu durdurun ve tekrar açın.

Dokunmatik alan yukarıdaki eylemlerle çalışmaya devam etmezse, sorun ekrandan kaynaklanabilir. iPhone cihazlarında, anakart üstündeki dokunmatik entegrasyon arızalı olabilir.

Telefonunuzun Ekranını Kontrol Edin

Önemli: tavsiye edilen her çözümü denedikten sonra, sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 • Ekranınızın çatlak, kırık olmadığından veya zarar görmediğinden emin olun.
 • Kılıf veya ekran koruyucu kullanıyorsanız bunu çıkarın.
 • Ellerinizde eldiven var ise çıkarın.
 • Ekran veya sensörlerin üzerine çıkartma yapıştırdıysanız bunları çıkarın.
 • Ekranınızın temiz olduğundan emin olun.

Dokunmatiği Çalışmayan Telefon Nasıl Tamir Edilir

Cep Telefonunuzun Dokunmatiğinin Bozulması Durumu

Telefonunuzun dokunuşu bozulduysa, telefonunuz garanti kapsamında değil ise, ilk seçenek olarak yetkili servise götürün. İkinci bir seçenek olarak, aşağıda belirtilen yöntemi telefonunuza kırık bir dokunuşla uygulayabilirsiniz. Telefonunuzun merkezinin her iki tarafına bakın. Sağ kenarın veya sol kenarın ekranın çerçevesiyle buluştuğu noktaya bir iğne takın ve hafifçe hareket ettirin. İğne camın altına girmeli, bu da dokunmatik ekranı kullanmayı mümkün kılıyor. Birkaç saniye sonra iğneyi çıkarabilirsiniz. Telefonun dokunuşunun bozulduğunu veya telefonun dokunuşunun işe yaramadığını söyleyenler; dokunmatik ekran dışındaki fiziksel tuşların çalıştığını veya dokunmatik ekranın çalışmadığını söyleyenler, bu uygulamayı hayata geçirmek için gereklidir. Ve sonuç negatif ise uygulama önce sağ tarafa ve sol tarafa uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Ekranı Kırık Telefon Nasıl Tamir Edilir

Dokunmatik Ekran Değişimi

Akıllı telefonların ekran değişimi yalnızca kendi alanlarında uzman olan teknisyenler tarafından yapılır. Dokunmatik panel değiştirmeleri için yalnızca orijinal ürün kullanılır. Kısa sürede değiştirilen mobil ekran bir garanti ile değiştirilir. Genellikle, onarım kartından sonra ekranlara 3 ay garanti verilir. Akıllı telefonlarda, dokunmatik ekran değişimi genelde 30 dakikalık bir işlemle yenilenir. Orijinal ekran değiştirme ile, cihaz herhangi bir sorun olmadan kullanılabilir. Dokunmatik telefonlarda ekran değiştirme fiyatları, cihazların marka ve modellerine göre belirlenir. Orijinal ürün garantisi ile teknisyenler tarafından tamir edilen süreçte telefon içeriği, bilgi ve uygulamalar silinmez. Cihaz kapalıyken ekran değiştirme güvenli bir biçimde yapılır. Ayrıca kargo şanzımanları sayesinde farklı şehirlerden ekran değişiklikleri yapılmaktadır.

Dokunmatiği Çalışmayan Telefon Nasıl Tamir Edilir

Dokunmatik Ekran İçin Temel Düzeltmeler

 • Ekranı tüy bırakmayan bir bezle temizleyin.
 • Cihazınızı yeniden başlatın.
 • Kasanızı veya ekran koruyucunuzu çıkarın.
 • Ellerinizin temiz ve kuru olduğundan ve eldiven giymediğinden emin olun.

Ne olursa olsun tecrübe düzeyi, dokunmatik ekran çalışmıyor zaman deneyebilirsiniz bazı temel, kolay düzeltmeler vardır. Denemeniz gerekli olan ilk şey ekranı ve ellerinizi temizlemektir. Dokunmatik ekranlar ıslak veya kirli olduğunda iyi çalışmaz ve parmaklarınız ıslak, kirli veya eldivenlerle kaplı olsa bile, tepkisiz görünebilir. Ekranda herhangi bir sıvı veya kir veya yiyecek gibi başka bir madde var ise, ilk adım onu temizlemektir. Bu hile yapmazsa, cihazı kapatın ve tekrar açın, genelde sorunu çözecektir. Bu, yeniden başlatma olarak da bilinir ve işlem bir cihazdan diğerine biraz farklıdır.

Dokunmatiği Çalışmayan Telefon Nasıl Açılır

Cep telefonu ekranları veya ön koruyucu cam hasar gördüğünde, örümcek ağına benzer bir tasarım harikası ile karşılaşacaksınız. Bununla beraber, her şey çok estetik olmayabilir ve cihazınızı kullanılamaz hale getiren tepkisiz bir dokunmatik ekranla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Telefonun dokunmatiği çalışmıyor ne yapmalıyım , Dokunmatik çalışmıyor telefonu nasıl kapatabilirim , Lenovo telefon dokunmatik çalışmıyor , Tablet dokunmatik çalışmıyor ne yapmalıyım , İğne ile dokunmatik ekran Tamiri , Suya düşen telefonun dokunmatiği çalışmıyor , Samsung A70 dokunmatik çalışmıyor , Dokunmatiği çalışmayan telefon nasıl sıfırlanır.