Dokunmatik Ekranın Yarısı Çalışmıyor
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Tamiri

Dokunmatik Ekranın Yarısı Çalışmıyor

Dokunmatik Ekranın Yarısı Çalışmıyor, telefonlarınızda karşılaştığınız dokunmatik ekran sorunlarının nedenlerini ve çözümlerini paylaşmaya çalışacağız. Akıllı telefonlarımız zamanla dokunmatik ekranlarla ilgili sorunlar yaşayabilir. Genellikle, bu arızalar ilk olarak ekranda geç algılama olarak görünebilir.

Dokunmatik ekran arızalarının en önemli nedenlerinden biri ekrandaki baskıdır. Ekranı kullanırken veya cebinizde telefon ekranınızda çok fazla baskı yaparsanız, zamanla ekran arızalarına neden olabilir. Sorunlarla karşılaştığınızda, önce aşağıdakileri yapmalısınız. Her şeyden önce, telefonunuzun bir kalibrasyon özelliği varsa, sorun alanını açıkça tanımlamak için kalibrasyon işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Dokunmatik Ekranın Yarısı Çalışmıyor Çözümü

iPhone telefonlarda dokunmatik çalışmadığında telefonununuzu yeniden başlatmak için “Ses kısma + Home + Power” tuşlarına aynı anda basınız. Telefonunuzun ekranı kapanana kadar tuşlara basılı tutmaya devam edin.

 • Telefonunuzda ekran filmi varsa çıkararak tekrar denemelisiniz. Ekran filmleri zamanla dokunmatik ekranınıza zarar verebilir. Koruyucu ekranları tamamen çıkararak tekrar deneyiniz.
 • Ekranınızın herhangi bir bölgesinde bulunan lekeler veya izler dokunmatik hassasiyetini etkiliyor olabilir. Özellikle antistatik bez kullanarak ekranınızı dikkatli bir şekilde temizleyiniz.
 • Ekranınızı ıslak ,kremli vb. elle kullanmayınız.
 • Cihazınızı resetleyerek tekrar deneyiniz. Cihaz markanızı yazarak sitemizde arama yaparak resetleme işlemini nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.
 • Telefonunuzun marka ve modeline göre kalibrasyon ve yazılım ayarları yapmayı deneyiniz. Özellikle samsung telefonlarda dokunmatik hassasiyeti ve arızalarını bu tarz yazılımsal ayarları yaparak çözebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Güvenilir Cep Telefonu Ekran Değişimi

Yukardaki işlemleri yapmanıza rağmen arıza devam ediyorsa , Cep Hastanesi ile iletişime geçerek telefonunuzu tamir ettirin. Ucuz maliyetli bir şekilde telefonunuzu ilk gün ki performansı ile kullanın.

Ekranın Yarısı Çalışmıyor

iPhone’larda çalışmıyor ekranın yarısı ile sorun tipik bir sorundur ve genellikle hatalı ekran değiştirme veya arızalı yedek parçalar neden olur. Cihazınızı bir teknik servis tarafından onardıysanız, sorunu bildirmek için servisi arayın. Öte yandan, cihazınızı düşürürseniz veya vurursanız, dokunmatik kablo hasar görebilir.

iPhone Dokunmatik Ekranın Yarısı Çalışmıyor

Ekranın sadece yarısı çalışıyorsa, dokunmadan sorumlu esnek kablonun arızalı olduğunu gösterebilir. Cihazınızı tamir etmediyseniz, sorun bir düşme veya darbeden kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda, esnek kablo hasar görebilir. Bu yanlış davranmaya dokunmamaya neden olur. Sorunun kaynağını açıkça söylemek gerekirse, teknisyenlerimiz önce cihazınızı inceler ve hatayı daha iyi anlar. Hata algılandığında, gerekli adımlar alınır.

Sorun genellikle ekranı değiştirerek veya kabloyu değiştirerek çözülür. Her iki yöntem de iPhone’un daha önce olduğu gibi kararlı davranmasına izin verir. İPhone mümkün olduğunca çabuk tamir ettirmek için cihazınızı bize gönderdiğinizde kurye hizmetimizi kullanabilir veya kargo ücretini ödemediğiniz kargo hizmetimizi kullanabilirsiniz. Ekran değiştirme, iphone’unuzdaki verileri silmez veya bilgilerinizin kaybolmasına neden olmaz. İşlem süresi 45 dakikadır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; dokunmatik ekranın çalışmaması , dokunmatik ekranın ortası çalışmıyor , dokunmatik ekranın bir kısmı çalışmıyor , dokunmatik ekran bazı yerleri çalışmıyor , tablet ekranın yarısı çalışmıyor , dokunmatik ekran alt taraf çalışmıyor
dokunmatik ekran işlemiyor , dokunmatik ekranın alt kısmı çalışmıyor , dokunmatik telefonun ekranın yarısı çalışmıyor , dokunmatik ekran tuşlar basmıyor

 • Dokunmatik ekran girişlere yanıt vermiyor.
 • Dokunmatik giriş çok yavaş ilerliyor.
 • Dokunmatik giriş doğru değil.
 • Ekranda herhangi bir yere dokunduğunuzda telefon başka bir yere dokunduğunuzu algılıyor.

Ekranın temizlenmesi performansı artırabilir. Şu adımları izleyin:

 1. Telefonun toz, kir, yağ veya diğer birikintilerden ve nemden arındırıldığından emin olun.
 2. Telefonun ekranını temiz bir bezle silin. Bunun için özellikle mikrofiber bezler veya gözlük temizleme bezleri uygundur.

Not: Telefonda sıvı bazlı temizlik ürünleri kullanmaktan kaçının.

Telefonunuzda sistemi yeniden başlatmak sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Şu adımları izleyin:

 1. Telefon Seçenekleri görünene kadar GÜÇ düğmesini basılı tutun.
 2. Kapama öğesine dokunup, telefonun tamamen kapanmasını bekleyin.
 3. Bir süre bekleyip, GÜÇ düğmesini basılı tutarak telefonu açın.

Donanım hatalarını kontrol etmek için entegre tanı aracını kullanın.

Telefon uygulamasını açın.

 1. Aracı başlatmak için (*#*#3424#*#*) girin.
 2. Kabul et öğesine dokunun.
 3. Çizgi Çizme Testi seçeneğini işaretleyin ve ekranın alt kısmındaki ÇALIŞTIR seçeneğini seçin.
 4. Ekrandaki yönergeleri izleyin. Ekranda çizgiler çizmeniz istenecektir.
 • Çizilen çizgiler parmağınızı doğru şekilde takip ediyorsa bir donanım sorunu vardır.
 • Çizgiler görüntülenmiyorsa veya yanlış yerde görüntüleniyorsa bir donanım sorunu olabilir.

Fabrika verilerine sıfırlama işlemi de bazı yazılım sorunlarını çözebilir.

Not: Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması etkin olabilir. Aşağıdaki adımları izlemeden önce, telefonda oturumu açılmış olan ana Google hesabının oturum açma bilgilerine sahip olduğunuzdan emin olun; aksi durumda telefonu kullanamayacaksınız. Dokunmatik Ekranın Yarısı Çalışmıyor

 1. Ayarlar kısmına gidip Yedekle ve sıfırla öğesine dokunun.
 2. Fabrika veri sıfırlaması veya Telefonu sıfırla öğesine dokunun.
 3. Telefonu sıfırla veya Tamam öğesine dokunun.

Telefon ekran yanıp sönüyor açılmıyor