Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. En Sık Arızalanan iPhone Modelleri

En Sık Arızalanan iPhone Modelleri

En Sık Arızalanan Iphone Modelleri

En Sık Arızalanan iPhone Modelleri; Herhangi bir elektronik cihaz gibi, akıllı telefonlar da herhangi bir hasar veya darbe olmaksızın bozulabilir. Telefon dünyasındaki teknolojik yarışta üreticiler daha hızlı arıza yapan veya kronik arızaları olan telefonlar üretebilirken rekabete ayak uydurmak istiyor. Bu telefonların bir kısmı piyasadan çekilirken bir kısmı da arızalarıyla kullanıcıları üzüyor.

En Fazla Arızalanan Telefonlar

En Sık Arızalanan iPhone Modelleri; Mobile Device Repair and Security Report (Mobil Cihaz Tamiri ve Güvenlik Raporu)  en çok arıza yapan Android tabanlı telefon marka ve modellerini içeren bir rapor yayınladı. Bu rapora göre en çok arıza yapan Android telefonların başında Samsung geliyor, onu Xiaomi ve Motorola izliyor. Samsung listenin başında olmasının nedeni, çok fazla üretmesi ve en çok kullanıcıya sahip olması. Yani arızalanan telefon sayısı belirtilmiş ancak ortalama kullanıcı ve arıza sayısı alınmamıştır.

Cep Hastanesi tarafından en çok tamir edilen cihazların başında iPhone 6 geliyor. iPhone için en yaygın işlem pil değişimi olurken, kullanıcı hatasından kaynaklanan ekran değişiklikleri ikinci sırada yer alıyor. Ek olarak anakart arızaları, iPhone 6 modellerinde en yaygın üçüncü arıza türüdür.

En çok arıza kaydı açan modeller arasında ikinci sırada iPhone 6s yer alıyor ve en çok gerçekleştirilen işlem kullanıcı hatasından kaynaklanan ekran değişiklikleri oluyor. Pil değişimi ikinci sırada ve anakart arızaları üçüncü sırada.

iPhone 7, Arıza kaydı en çok açılan cihazlar sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor ve en çok verdiği arıza ise ses entegrasyonu sorunu. Bu arıza meydana geldiğinde, arama yaptığınızda hem siz hem de karşı taraf sesi duyamazsınız ve hoparlör düğmesi basılamaz olur. Ekran değişimi, pil değişimi ve çökme yaygın onarımlardır.

İlginizi Çekebilir: Apple Watch Batarya Nasıl Değiştirilir

En Çok Kaydı Açılan Arızalar

1. Etkiye Dayalı Arızalar

Ekran Kırılması

En Sık Arızalanan iPhone Modelleri; Darbeden kaynaklanan sorunların başında ekran kırılması geliyor. Telefonların özellikleri ve kaliteleri arttıkça, hasar görmeleri durumunda tamir masrafları da aynı oranda artıyor.

Örneğin LCD teknolojisini kullanan bir iPhone 8 ekranının fiyatı, OLED teknolojisini kullanan iPhone X gibi bir cihazdan çok daha uygun. Bu nedenle telefon alırken sadece satış fiyatına değil sonradan oluşabilecek sorunların tamir masraflarına da bakmakta fayda var.

Arka Cam Kırılması

Samsung Note 5, iPhone 8 ve üzeri modellerde kablosuz şarj teknolojisi sayesinde cam malzemenin arka kısım kırılmaları artık ekran kırılmaları kadar yaygın. Ayrıca ön camı kırılan ve tamiri mümkün olan bir iPhone, arka camı kırıldığında garanti kapsamına girmez ve yetkili servisler tarafından indirimli fiyatla yeni bir cihaz sunulur. Bunun nedeni arka cam değiştirme işleminin oldukça zahmetli olması ve işlem sırasında cihazın zarar görme ihtimalinin olmasıdır.

2. Pil Değişiklikleri

Eski pil, kolesterol kaplı bir kalbe benzer. Bu kalbi çok fazla zorlarsanız organlarınız için gereken kanı pompalayamayabilir ve ölüme neden olabilir. Tıpkı kalp gibi, eski bir pil de telefon için gereken enerjiyi sağlayamazsa aniden devre dışı kalabilir. iPhone, eskiyen pillerdeki cihazların performansını düşürerek bu durumun ortaya çıkmamasını ve ani kapanmaların meydana gelmemesini sağlıyor. Cihazınızın eski performansına kavuşabilmesi için pilinizin değişmesi gerekmektedir. Burada önemli olan husus piyasada satılan her pilin aynı kalitede olmadığını ve kalitesiz bir pilin cihazınıza daha fazla zarar verebileceğini bilmenizdir.

Ip 6 Batarya Degisimi

3. Toz ve kirle ilgili arızalar

Ahize ve Hoparlör

Özellikle telefonunuzun ahizesinden daha az ses geliyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla kirlenmiş bir ahize filtresidir. Ahize filtresini bant kullanarak nazikçe temizlediğinizde sorun büyük ölçüde azalır. Daha inatçı kirler için kürdan ile ucuna bastırmadan ahizeyi ovalayabilirsiniz, ancak sert yaparsanız daha fazla hasar verebileceğinizi unutmayın.

4.Şarj soketi

Şarj soketine tam olarak oturmayan bir şarj kablonuz varsa bunun nedeni kir ve toz olabilir. Telefonunuzun şarj soketinde biriken ve sıkışan toz, kablonuzun tam olarak oturmasını engelleyebilir.

5. Kronik Arızalar

Bazı telefon modellerinde kronik arızalar vardır. Elbette bu arızalar her telefonda görülmez ancak genel arızalardır. Örneğin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde ses entegrasyon sorunu, iPhone 6 Plus modellerinde Touch entegrasyon sorunu sık görülen arızalardır. Bu arızalar bazen küçük bir darbe ile meydana gelse de bazen hiç darbe olmadan da meydana gelebilir.

6. Sıvı Teması

Önceliği belirtmekte fayda var. Telefonunuz %100 su geçirmez değildir. Dayanıklı cihazlarda bile bu dayanıklılık zamanla azalır. Yani bugün havuza girdiğinizde su geçirmez telefonunuz bir yıl sonra üzerine az miktarda su döküldüğünde arızalanabilir. Telefonu bozan sıvı değil, sıvının içinde bulunan minerallerin ve elektronik devrelerin tepkimesidir. Bu bazen en kritik kısımlarda meydana gelip cihazda büyük arızalara yol açsa da eğer şanslıysanız aynı zamanda sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefonunuzu pirinç içine koymanın sıvı teması olduğunda sorunu çözmeyeceğini ve hatta pirinçte bulunan ve gözle göremediğiniz toz parçacıklarının telefona kaçması nedeniyle daha büyük arızalara neden olabileceğini unutmayın.

7. Anakart Arızaları

Anakart arızaları kronik cihaz arızaları ile ilişkilendirilebileceği gibi bazen aldığı darbe ile bazen de darbesiz olarak ilişkilendirilebilir. Gece yatıp sabah kalktığınızda telefonunuzu şarja taktınız ve telefon çalışmıyorsa cihazınızda anakart arızası olmuş olabilir, bunun gibi birçok başka sebep de olabilir.

Anakart, telefonunuzun en temel ve değerli parçasıdır. Anakart Apple tarafından yedek parça olarak üretilmediği için aldığınız bu parça başka bir telefondan demonte edilecektir. Satın aldığınız anakartın daha önce onarılmış olması (ve eski sorunun ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmayacak), kopyalanmış bir IMEI olması, yurtdışında kayıtlı olmayan bir anakart olması veya çalınmış olması mümkündür. Bu nedenle anakart satın almak yerine bu konuda uzman bir serviste tamirat yaptırmak daha doğru olacaktır.

En çok arıza yapan iPhone modelleri ve arıza kayıtları hakkında güncel bilgiler almak için Cep Hastanesi Blog sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bir yandan serinin en eski modellerden biri olması bu modellerde çok daha fazla sorun yaşanmasına neden oluyor. Daha yeni modeller olan iPhone X ve iPhone 8 modellerine yöneldiğimizde ise %3 gibi oranlar görüyoruz. Doğal olarak, yeni modellerde hala çok sorun olmadığı belli oldu.

Ip 6 Kirik EkraniPhone Arıza Oranları

iPhone X ve iPhone 8 Plus en düşük arıza oranına sahip olarak öne çıkıyor.

 • iPhone 6: %22
 • iPhone 6s: %19
 • iPhone 6s Plus: %9
 • iPhone 6 Plus: %8
 • iPhone 7: %8
 • iPhone 7 Plus: %7
 • iPhone 5’ler: %5
 • iPhone X: %3
 • iPhone 8 Plus: %3