Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Farklı Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi

Farklı Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi

Farklı Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi

Farklı Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi ? Mobil cihazlarımızın orijinal şarj kablosunu kaybettiğimizde ya parayı alıp aynısını alıyoruz ya da alternatif markalara yöneliyoruz. Bu süreçlerde alternatifleri keşfederken önemli bir soru soruyoruz. Farklı bir şarj kablosu kullanmak cihazımıza zarar verir mi ? Samsung, iPhone ve diğer sektör lideri Android markalarının durumuna bir göz atmayı sizler için derledik.

Farklı Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi ? Farklı bir şarj cihazı kullanmak bizi genellikle endişelendirebilir. Acaba bir sorunumuz olacak mı ? Bataryayla ilgili bir sorunumuz var mı ? Cihazımızın ömrünün azalması vb. hakkında birçok soruda kalabiliriz. Bu durum hakkında size net bilgi vermek istiyoruz. Şarj kablosuyla ilgili uzman görüşleri ayrıdır, kullanıcı deneyimlerinin ayrı yanıtları vardır. Ama ortak yönleri hemen hemen aynı.

Problemler genellikle farklı akım değerleri ile yapılan şarjlardan dolayı oluşuyor. Aynı akımda ve enerji seviyesinde üretilen bir farklı markanın şarj cihazlarını kullanmak ise ürün lisanslı ve kayda değer bir marka ise sorun oluşturmuyor. Amper farklılıkları, akım yüksekliği ve benzeri detaylar cihazlarımızın ayarlarını ve batarya özelliklerini deforme edebiliyor. Bu yüzden en azından güvenilir markaların ürettiği şarj cihazları alternatif ürün olarak tercih edilebiliyor.

USB Bağlantı Noktalarından Şarj Etmek Zararlı Mı ?

Son yıllarda bir güvenlik uyarısı yayınlandı. Bu uyarıya göre USB çıkışı olan yerlerden sadece USB kablosu ile şarj etmek bazı güvenlik sorunları yaratabilir. Genel USB şarj istasyonlarını kullanmanın sakıncalı olabileceği söylendi.

Çünkü kötü niyetli kişiler, bu USB şarj istasyonları aracılığıyla cihazlarınıza kötü amaçlı yazılım gönderebilir. Geçmişte bu konuyla ilgili bazı kötü olaylar da olmuştur. Bir USB şarj istasyonu, kötü amaçlı yazılım dağıtırken iOS cihazları için de şarj sağladı. Özellikle halka açık şarj istasyonlarında bu tür durumların meydana gelme ihtimali bulunmakta olup, cihaz kullanıcılarının daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Havaalanları, oteller ve eğlence mekanları gibi birçok yerde halka açık olan USB şarj istasyonları, cihazınızın USB girişleri ile şarj edilmesini sağlar. Ayrıca olası kötü amaçlı yazılımların kurulumunun da önünü açar. Her zaman olmaz, ancak halka açık cihazlar böyle bir durum için bir ortam sağlayabilir.

Böylece seyahat ederken şarj ihtiyaçlarınızı karşılamak için adaptörünüzü kullanarak şarj edebilirsiniz. Uzmanlar, usb şarj istasyonu yerine bir AC elektrik prizi kullanmanızı tavsiye ediyor ve mümkünse seyahat ederken kendi şarj cihazımızı kullanmamız gerekiyor. Bu yüzden, seyahat etme zevkimiz aniden sinir bozucu bir siber saldırının kurbanı olmak değil.

İlginizi Çekebilir: Yerinde Cep Telefonu Tamiri İstanbul

Farklı Android Şarj Kablosu Kullanmak Cihazlara Zarar Verir Mi ?

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar o kadar fazla ki bu soruyu ayrı ayrı cevaplamanız gerekiyor ve farklı ve güçlü markalar işe girdiğinde, yedek parça ve aksesuar sayısı inanılmaz derecede artıyor. Bu karmaşa içinde güvenli bir alternatif şarj kablosu bulmak aslında çok da zor değil.

Tek yapmamız gereken biraz daha bilinçli bir seçim yapmak. Kullandığımız telefonun orijinal şarj cihazı çok pahalıysa veya en azından bir şekilde yedek şarj cihazına ihtiyacımız varsa, bu ürünleri alanında başarılı ve lisanslı markalardan temin edebiliriz. Ancak dikkat etmemiz gereken, cihazımızın orijinal şarj kablosunun içerdiği değerler olacaktır.

Giriş ve çıkış değerleri ve kablo iletkenliği gibi değerler zorunlu olarak şarjda değişkenlik yaratır. Android cihazımız için en eşdeğer şarj cihazını seçmemiz önemlidir. Bu konuda sadece yedek parça ve özellikle Şarj Aletleri üreten markalar bulunmaktadır. Pek çok Android cihaz üreticisinin onayı ile üretilen yedek parçalar, orijinal cihazlar kadar pahalı olmasa da çok da kullanışlı değildir. Ama en azından alternatif bir seçenek olarak düşünülebilir. Uzmanların görüşü bu. Ortalama 10 TL’ye alacağınız bir kablonun uzun vadede sorun yaratmaması mucize olacak.

Farklı iPhone Şarj Kablosu Kullanmak Cihazlara Zarar Verir Mi ?

Yukarıda Android cihazlar hakkında söylediklerimize ek olarak iPhone şarj cihazlarının durumunun da benzer olduğunu söyleyebiliriz. Ucuz şarj cihazları, özellikle iPhone cihazları için uzun vadede büyük sorunlar oluşturabilir. Çünkü iPhone ilişkili çok sayıda sahte ve kötü şarj kablosu var. Apple aksesuarları o kadar çoktur ki, tıpkı bir görsel gibi tamamen aynı görünseler bile, cihazınız için doğru ürün olmayabilir. Apple ürünlerinin su gibi aktığı bir aksesuar pazarında doğru ürünü nasıl ayırt edebiliriz ?

Aslında kural çok basit. Bir şarj cihazı satın alırken, MFi sertifikalı olduğundan emin olmak gerekir. MFi sertifikası ‘iPhone, iPod ve iPad’ için üretilmiş ürünlere verilir. Yani ürün paketinde MFi cümlesi, sticker, hologram vb. gibi bir uyarı görürseniz paniğe kapılmanıza gerek kalmaz. Çünkü MFi sertifikası, farklı markalar için yetkilendirme anlamına gelir ve Apple bu durumu destekler. En azından uzun vadede cihazlarımızı sahte ürünlerle şarj ederek onlara zarar vereceğimiz için, yedek ürün veya alternatif ürün olarak resmi ve MFi Sertifikalı Şarj Kablosu almak çok daha sağlıklı olabilir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; farklı şarj aleti telefonu bozar mı , şarj kablosu telefonu bozar mı , hızlı şarj aleti telefona zarar verir mi , çakma şarj kablosu telefona zarar verir mi.