Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Huawei Dokunmatik Sorunu Çözümü

Huawei Dokunmatik Sorunu Çözümü

Huawei Dokunmatik Sorunu Çözümü

Huawei Dokunmatik Sorunu Çözümü; Huawei telefonların en büyük karşılaşılan sorunlarından biri ekran donma sorunudur. Oyun oynarken, sosyal medya kullanırken veya herhangi bir uygulamayı kullanırken telefonunuzun donması hiç kabul edilebilir değil ve çok can sıkıcı bir durum. Bu yazımızda sizler için Huawei telefonunuzda ekran donma ve dokunmatik sorunu nasıl önlenir ve Android telefonlarımızın donmasını önlemek için neler yapılır inceledik.

Huawei Telefon Neden Dokunmatik Hatası Veriyor?

Huawei Dokunmatik Sorunu Çözümü; Huawei telefonlar belli bir kullanımdan sonra donma hatası veriyor. Bazı kullanıcılar Huawei telefon donmaları sırasında Android telefonlarının bozulduğunu söylese ve bazı kullanıcılar telefonlarına virüs bulaştığını söylese de aslında sebep çok farklı. Huawei telefonlar genellikle önbelleği dolu olduğu için donma hatası yapıyor yani Android cihazın hafızasını gereksiz bilgilerle doldurduğu için donma hatası veriyor. Kaldıramadığı bir uygulama veya oyun yüklerken Huawei telefonunuzun bu hatayı vermesine neden olur.

İlginizi Çekebilir: Samsung Dokunmatik Sorunu ve Ekran Donması

Ekrana takılan aksesuarlar dokunma hassasiyetini etkileyebilir

Dokunmatik ekrana ekran koruyucu gibi aksesuarlar taktığınızda dokunmatik ekran düzgün çalışmayabilir. Koruyucu çıkartmalar gibi küçük çıkartmalar da dokunma hassasiyetini etkileyebilir. Özellikle Huawei tarafından onaylanmayan bazı koruyucu camların veya filmlerin yalnızca yan kenarlarında yapışkan bulunur ve bu ürünler ekrana takıldığında koruyucu cam veya film ekrana tam olarak yapışmayabilir.

Bu nedenle, dokunmatik ekranın bazı bölgeleri dokunmayı algılamayabilir ve bazen yanıt verebilir, bazen de vermeyebilir. Aksesuarı çıkarın ve cihazınızın dokunma işlevini tekrar kontrol edin. Aksesuar çıkarıldığında dokunma işlevi düzgün çalışıyorsa telefonunuzun dokunmatik ekranında herhangi bir sorun yoktur.

  • Garanti için Huawei onaylı aksesuarların kullanılması tavsiye edilir. Onaylanmamış aksesuarların kullanılması performans sorunlarına neden olabilir.
  • Ekrana dokunurken dikkatli olun
  • Eldiven takıyorsanız, dokunmatik ekrana dokunduğunuzda elleriniz temiz değilse veya ekrana nesneler veya parmak uçlarınızla dokunuyorsanız dokunmatik ekran çalışmayabilir.

Islaklık dokunmatik ekranın işlevini etkileyebilir

Nemli ortamlarda ve su veya sıvı ile temas halinde dokunmatik ekranda fonksiyon bozuklukları olabilir. Cihaz sıvı ile temas ederse veya nemli ortamlarda kalırsa ekran komple çalışamayabilir veya dokunmatik sorunları ortaya çıkabilir.

Telefonumun Dokunmatiği Nasıl Düzelir?

Cep telefonundan kullanmadığınız uygulamaları kaldırmanız, telefonun dokunmatiğinin düzelmesine etki edebilir. Huawei donma hatasından kurtulmanın bu ve benzeri basit birkaç yolu var.

Dokunma duyarlılığı özelliğini etkinleştirin

Huawei telefonunuz, ekran koruyucu yükledikten sonra kullanabileceğiniz ekranın dokunma hassasiyetini artıran bir özelliğe sahiptir. Ekran koruyucu kullandıktan sonra ekran hassasiyetinin azaldığını düşünüyorsanız, Dokunma Hassasiyeti özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

  • Ayarlar’ a gidin ve ardından Ekran menüsünü seçin.
  • Dokunma duyarlılığı düğmesini bulun ve etkinleştirmek için dokunun.

Huawei Telefon Dokunmatik Sorunu Yazılımsal Çözümler

Huawei Dokunmatik Sorunu Çözümü; Cep telefonunuzdaki uygulamaların önbelleğini temizleyerek Huawei akıllı telefonunuzu sabit tutabilirsiniz. Android telefonların uygulama önbelleğini temizlemek için ayarlar> uygulamalar bölümüne tıklamanız yeterlidir ve uygulamaya girdiğinizde ekranın alt kısmında önbelleği temizle butonunu göreceksiniz. Butona tıkladıktan sonra uygulamanın arkasında kalan gereksiz bilgiler silinecek ve bu da akıllı cep telefonunuzun hafızasının rahatlamasını sağlayacaktır. Tüm uygulamalarda önbellek temizleme işlemini kullanmanız gerekiyor aksi halde tam verim alamazsınız. Uygulama önbelleği temizlenir, telefon belleği rahatlar ve ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Tüm uygulamaları tek tek temizlemekle uğraşmak istemeyen kullanıcılar için daha kolay bir yöntem var.

Huawei telefona format atma

Huawei telefonunuzun donma hatası önbelleği temizleme işlemi ile bitmediyse telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz yeterlidir. Huawei telefonunuzu biçimlendirmeden önce tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Fotoğraflarınızı, videolarınızı, e-postalarınızı Huawei telefonunuzdaki Google hesabınıza yedekleyebilirsiniz. Google, verilerinizi yedeklemek için kesinlikle güvenilir bir kaynaktır. Sahip olduğunuz herhangi bir hesaba Google yedeklemeleri yaptıysanız, yedeklerinizin geri gelmesi için telefonu tekrar açtığınızda aynı hesabı yüklemeniz gerekir. Kişileri tek başına yedeklerken uygulamanın tüm numaraları yedeklediğinden emin olun.

Format atmadan önce yedekleyin

İşin önemli kısmı format atmadan önce verilerimizi yedeklemektir. Android telefonunuzdan ayarlar > yedekleme ve sıfırlama menüsüne girdiğinizde, yedekleme butonuna basmadan önce hesabın doğruluğunu kontrol ediniz. Hesabınız doğruysa, tekrar yedekledikten sonra fabrika ayarlarına döndürebilir veya sadece sıfırlayabilirsiniz. Tercihimiz telefonu fabrika ayarlarına döndürmek. Bu şekilde telefonunuza virüs bulaştıysa veya yazılımsal bir hata yaptıysa düzeltilecektir. Huawei telefonunuz birkaç kez açılıp kapanacaktır. Cihazınız açıldığında en baştan bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Yedekleme yaptığınıza dair e-posta adresinizi girdiğinizde, yedeklerimi yükle butonuna tıklamanız yeterlidir.