Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Huawei Kamera Odaklanma Sorunu Çözümü

Huawei Kamera Odaklanma Sorunu Çözümü

Huawei Kamera Odaklanma Sorunu Çözümü

Huawei Kamera Odaklanma Sorunu Çözümü; Son zamanlarda birçok Huawei telefon odaklama sorunu ile gündeme gelmeye başladı. Bu konuda kullanıcılardan ön veya arka kameranın odaklanmadığına dair şikayetlerle karşılaşmak ve kamera sorunlarını çözmekte zorlandıklarını söylemek mümkün. Huawei telefonumun kamerası odaklanmıyor diyorsanız bu konuda size yardımcı olabiliriz ve kameranızı normal haline geri getirmenizi sağlarız. Peki Huawei telefonlarda kamera odaklama sorunu nasıl giderilir ve kamerası odaklamayan bir telefon için ne yapılmalı? Ayrıntılı olarak aşağıda listeledik.

Huawei Telefonlarda Kamera Odaklanmama Sorunu

Huawei Kamera Odaklanma Sorunu Çözümü; Sorun, kullanıcılar için sık görülen bir durumdur. Bir anda fotoğraf veya video çekmek isteyen bir kullanıcı, kamerasının çalışmadığını görür ve bu durumun neden kaynaklandığını tahmin edemez. Tabii aynı zamanda yaşadığı sorunu çözmekte de bazı zorluklar yaşıyor. Akıllı telefonlarda yaşanan kamera sorunlarının üstesinden gelebilmek için bilinmesi gereken ilk şey sorunun neden kaynaklandığını bulmaktır. Yani bir çözüme ulaşmak için kameranın neden çalışmadığını da bilmek gerekiyor. Bundan sonra, çözümleri denemek ve kamerayı tekrar çalışır duruma getirmek çok zor olmayacak. Şimdi akıllı telefonumun kamerası çalışmıyorsa sorunu çözmek için yapılması gerekenlere daha yakından bakalım.

İlginizi Çekebilir: Vivo Telefonumun Kamerası Düzgün Çalışmıyor

Huawei Telefonlarda Kamera Sorunları Yazılımsal Çözümler

Huawei Kamera Odaklanma Sorunu Çözümü; Birçok Huawei telefon kullanıcısının karşılaştığı durumlardan biri olan kamera sorunu, son yıllarda can sıkıcı durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle bir anda kameralar sorun çıkarabiliyor ve kullanıcılar video veya fotoğraf çekemiyor. Ancak sorun donanımsal olmadığı sürece bir takım çözümlerin olduğunu söylemek mümkün. Şimdi sizlere bu çözümler hakkında neler yapabileceğinizi anlatmaya ve bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

 • Telefonların uzun süre açık kalması veya aynı şekilde kameranın belirli bir süre açık kalması çeşitli yazılım sorunlarına neden olabilir. Böyle bir durumda yapılacak ilk şey telefonu kapatıp kısa bir süre bekledikten sonra tekrar açmaktır. Kamera sorunları genellikle telefonu kapatıp açarak çözülebilir.
 • Telefonu kapatıp açmanıza rağmen sorun çözülmediyse kameranın odaklamamasının farklı bir nedeni vardır. Bunlardan biri son güncellemenin olmaması olabilir. Bu nedenle telefona gelen son güncelleme yapılmalı ve ardından kamera açılıp tekrar denenmelidir.
 • Düşük pil seviyesi kameranın odaklamasını engelleyebilir. Sorun pil seviyesinin düşük olmasından kaynaklanıyorsa yapılacak en doğru şey telefonu bir an önce şarj cihazına takıp şarjının olduğundan emin olmaktır. Telefon belirli bir süre şarj edildikten sonra tekrar açılmalı ve hala sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Kamera ayarlarına girerek çözünürlük ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Anormal bir durum varsa manuel olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Çözünürlük ayarlarında sıkıntı yoksa tekrar kamera ayarlarına girin. Ardından “Kamera ayarlarını varsayılana yükle” seçeneğini seçin. Probleminiz yazılımsal ise çözülecektir.
 • Telefonun düşmesi de kameranın tekrar odaklamamasına neden olabilir. Bu tür durumlar genellikle donanım sorunlarına yol açar. Hatta kameranın onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Donanım kaynaklı sorunlara çözüm bulmak için Cep Hastanesi teknik servisimizden profesyonel destek alabilirsiniz.

Huawei Telefonlarda Kamera Değişimi

Huawei kamera değişimi, ortamın sterilizasyonu ve kurulum süreci dikkat ve deneyim gerektiren bir süreçtir. Telefonun kamerasını değiştirmenin gerekli olduğu durumlar vardır ve telefon kamera merceğini temizleme işlemi birbirinden farklıdır. Fotoğraf çekerken telefonun kamerası lekeli resim çekiyorsa, video çekerken titreme oluyorsa, fotoğraf ve video çekmek istediğinizde kamera hiç odaklamıyorsa kameranız arızalanmıştır.

Birden fazla kamerası olan fotoğrafçılar gibi farklı fotoğraf modları ile fotoğraf çekebiliyoruz bu sayede birden fazla kamerası olan telefonlarda daha net fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Huawei telefonda portre çekme özelliği çalışmasa da normal fotoğraf çekme özelliği düzgün çalışabilir. Bunun nedeni, telefondaki ikinci kameranın arızalanmasıdır. Birden fazla kamerası olan telefonlarda kamera arızası olması durumunda kamera değişim fiyatları daha yüksek rakamlara ulaşmaktadır.

Telefon kameralarında en çok zarar gören ve kameranın arızalanmasına neden olan kısım kamera merceğidir. Kamera lensleri çok yaygın parçalardır. Telefonun düşmesinden kaynaklanan küçük bir darbede bile kamera merceği bozulabilir. Kameranın dışındaki cam kırıldığında kameraya temas eden toz ve kalıntılar da kamera merceğinin bozulmasına neden olur.

Huawei Telefon Kamera Camı Değişimi

Kameralar çeşitli nedenlerle kırılabilir, arızalanabilir. Kırık bir kamera camı gerçekten kötü bir görünüme ve verimsiz bir kameraya neden oluyor. Çoğu kullanıcı bu durumda arızanın boyutuna fazla önem vermez. Ancak çatlak veya kırık bölümler kameranın odaklamasına veya açılmasına engel olabilir. Bu durumda tek yapmanız gereken panik yapmadan hemen Cep Hastanesi teknik servisimiz ile iletişime geçmektir. Cep Hastanesi, kamera camı arızalarında size en iyi şekilde destek sağlayacaktır.

Ancak bu, telefonunuzun gelecekte daha da fazla arızalanmasına neden olabilir. Peki, bu durumda ne yapılmalı? Telefonunuzun kamera camının kırıldığını, çatladığını veya çizildiğini görürseniz hemen bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ekip arkadaşlarımız telefonlarınızı inceledikten sonra durumu değerlendirip size telefonunuz hakkında bilgi verecektir. Sorunu fark ettiğiniz anda bizimle iletişime geçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Arka kamera değişimi sırasında bilgiler silinir mi?

Arka kamera, değişim sırasında telefondaki hiçbir bilgiye zarar vermiyor. Arka kamera değişimi telefonların açılması ve içindeki arızalı parçaların değiştirilmesi ile yapılıyor. Bu arızalı parçaların değiştirilmesi bilgilerin kaybolmasına veya silinmesine neden olacak bir işlem değildir.

Ön kameraya geçilirken veya arka kameraya geçilirken siyah ekranda kalıyorsa telefon kamerasında veya kamera  bölümünde arıza var demektir. Bunun tespit işlemleri servisimizde uzman teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

 • Görüntünün düzelip düzelmediğini kontrol etmek için kamera ve kamera merceği temizlenir.
 • Temizleme işleminin ardından sorun çözülmediyse, kameradaki sorunun devam edip etmediğini kontrol etmek için eski kamera kaldırılır ve yeni kamera takılır.
 • İlk iki aşama başarısız ise kontrol edilerek kameranın çalışmasına etki eden bir parça olup olmadığı tespit edilir.
 • Kamera arıza testleri tamamlanır tamamlanmaz müşterimiz bilgilendirilecektir. Müşterimizden onay alındığında sürece devam edilerek sorun çözülür.