Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Huaxing ve Tianma Panel Ekran Nedir

Huaxing ve Tianma Panel Ekran Nedir

Huaxing Ve Tianma Panel Ekran Nedir

Huaxing ve Tianma Panel Ekran Nedir ? Xiaomi telefon kullanıcılarının dikkat etmesi gereken konularından biridir. Genellikle tianma ekranlarda görülen hayalet ekran (ghost screen) dediğimiz sorun ortaya çıkar. Bu makalemizde Huaxing ve tianma panel arasındaki fark ?, Hangisi daha iyi ?, Xiaomi Ekran Panelini Nasıl Öğrenebilirim? bu tarz başlıklar altında sizlere araştırma sonucu elde ettiğimiz bilgileri aktaracağız.

Huaxing ve Tianma Panel Arasındaki Fark ?

Huaxing panel ile tianma panel arasında aslında çok büyük fark yoktur. Tianma panelde beyazları daha gerçek beyaz gösterirken huaxing panelde ise biraz sarımtıraktır. Ama tianma panelde en sık karşılaşılan sorunlardan biri ise hayalet ekran (ghost screen) sorunudur. Hayalet ekran (ghost screen) nedir ? bkz. Xiaomi Redmi Note 8’de test edilmiş Tianma ve Huaxing ekran panelleri arasında tonda bir fark var. Tianma panelde, beyazların gerçek beyaza daha yakın görünmesini sağlarken öte yandan, huaxing paneli beyazları biraz daha sarımsı gösterir. Bununla ilgili olarak, iki farklı Redmi Note 8 fotoğrafları çekilmiştir.

Aşağı kısımda bulunan fotoğrafta Sol kısımdaki Tianma panel, sağ kısımdaki ise Huaxing paneldir:

Tianma Ve Huaxing Panel Arasındaki Fark
Tianma Ve Huaxing Panel Arasındaki Fark

Tianma ve Huaxing Panel Hangisi Daha İyi ?

Huaxing ve Tianma Panel Ekran Nedir, Xiaomi kullanıcılarının çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri tianma ve huaxing paneldir. Peki bu paneller arasında hangisi daha iyi ?, hangisini tercih etmeliyiz ? Araştırmalar sonucu tianma panel ekranlarda görülen hayalet ekran sorunu vardır. Peki hayalet ekran nedir ? Bunu en basit şekilde tanımlarsak, ekranda girdiğiniz uygulamalarda kalan simgelere Hayalet ekran denir. Örneğin WhatsApp uygulamasına giriş yaptıktan ve biraz dolaştıktan, uygulamayı kapattıktan ve ana ekrana geri döndükten sonra, WhatsApp’ta bakmış olduğunuz kısımların ekranda izleri belirir. Bu durumda hayalet ekran denir. İlk başta belirsiz bir şekilde ortaya çıkıp yok olmakla başlayan bu sorun, zamanla artar ve kalıcı ve açıkça görülebilen işaretlere kadar gider. Bu sadece telefonlar için değil, aynı zamanda televizyonlar, dizüstü bilgisayar ekranları, monitörler vb. için de geçerlidir. Hayalet ekran sorununun tek çözüm yolu ekran değişimidir. Eğer sizlerde bu sorunu yaşıyorsanız teknik servisimizde ekran değişimi yaptırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Samsung Ekran Değişimi Nasıl Yapılır

Asıl konumuza gelirsek belirtiğimiz gibi tianma panelde hayalet ekran sorunu var. Huaxing panel ekranlarda ise beyaz renkler sarımtırak ama bu çok belli olmaz. Yazmış olduğumuz gibi tianma panelde ekranlarda ghost screen sorunu olduğu için Huaxing panel ekran tianma panel ekrandan daha iyidir. Peki telefonunuzun ekranı tianma panelmi yoksa huaxing panelmi bunu nasıl öğrenebileceğinizi aşağı kısımda resimli ve videolu anlatımı bulunmaktadır.

Xiaomi Ekran Panelini Nasıl Öğrenebilirim ?

Yukarıda tianma panel ve huaxing panel hakkında yazmış olduğumuz problemleri okudunuz ve şimdi ise paneliniz hangisi diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz.

 1. İlk olarak “Ayarlar” kısmına girin ve “Telefon Hakkında” kısmına tıklayınız.
  1.Ayarlar Telefon Hakkinda
 2. Aşağı kısımda yer alan “Tüm özellikler” giriniz.
  2.Tum Ozellikler
 3. Aşağıda bulunan “Çekirdek sürümü” kısmına “5 kez” tıklayınız.
  3.Cekirde Surumu
 4. Açılan ekranda üst kısımda yer alan “Software version” kısmına tıklayın ve aşağıya doğru inerek “TP Version” yazan yerde hangi panel olduğunu öğrenebilirsiniz.
  4.Huaxing Paneli

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Huaxing panel ghost screen , Huaxing panel vs Tianma , Redmi Note 8 Huaxing panel Huaxing panel nedir , Tianma panel ghost screen , Huaxing vs Tianma , Redmi Note 8 Tianma panel , Tianma panel kullanan Telefonlar.