Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ; Kullanılmış bir iPhone satın almaya karar verdiyseniz, bir sonraki adım hangi modelin sizin için uygun olduğunu bulmaktır. Bu konuda çevrenizdeki iPhone kullanıcılarından yardım alabilir veya iPhone web sitesindeki karşılaştırmalara bakarak hangi iPhone’un özel ihtiyaçlarınızı karşılayacağını öğrenebilirsiniz.

Çalınan telefon mükemmel çalışıyor gibi görünebilir. Ancak, bir SIM kart taktığınızda, GSM operatörüne bağlanamazsınız. Bu size olursa, aslında çok pahalı bir iPhone satın aldınız.

IMEI Kontrol Edin

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ; Bu sıkıntıdan kaçınmak için, satıcıyla görüşmeden önce her zaman telefonun IMEI numarasını sormalısınız. IMEI, cihaz için benzersiz bir kimlik numarasıdır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yasal olarak ithal edilmeyen veya kaybolduğu / çalındığı bildirilen IMEI numaralarının bir listesini tutar. Yani telefonun çalınıp çalınmadığını kontrol etmeniz gereken yer burası. (İphone çalınıp çalınmadığını nasıl anlarsınız)

Ios14 Iphone11 Pro Settings General About Software Version Cropped

IMEI numarasını aldıysanız, BTK tarafından E-Devlet ÜZERİNDEN YAPILAN IMEI sorgu ekranında IMEI’Yİ girin, düğmesine basın. Telefonun çalındığı bildirilirse, birkaç saniye içinde öğreneceksiniz. (İPhone’un çalınma durumunu sorgulayın)

Satıcıyla görüştükten sonra, bu telefon için size gerçek IMEI verdiğinden emin olmak önemlidir. Telefon arama ekranında * # 06 # yazarak arama simgesine dokunun. Ekrandaki numara size verdikleri numarayla eşleşirse, emin olun.

İlginizi Çekebilir: İPhone Hafıza Doldu Ne Yapabilirim

Riski Kabul Edin

Tabii ki, telefonu aldıktan sonra telefonun çalındığını bildirebilirsiniz. Satıcı telefonu sigortaladıysa, sattıktan sonra çalındığını bildirebilir. Biraz para kazanmak için satışı kullanabilir. Böyle bir durumda, telefonu kullanmak mümkün olmayacaktır.

Telefon kara listeye alındıktan sonra, yalnızca çalındığını bildiren kişi onu kaldırabilir. Kara listeye alınmış bir telefon alırsanız, satıcıyla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Ancak, şansınız çok düşük.

Etkinleştirme Kilidini Kaldırın

Kara listenin yanı sıra, Apple kimliğinize bağlı bir etkinleştirme kilidi olan bir iPhone’u kullanmaktan da engellenebilirsiniz. Etkinleştirme kilidinden sonra, iphone sıfırlanır ve cihazı başlatmak için önceki Apple kimliği ve şifresi girilmelidir.

Neyse ki, aktivasyon kilidinin iPhone’da etkinleştirilip etkinleştirilmediğini belirlemenin iki yolu vardır. Hızlı yöntem, iPhone’u bul özelliği etkinleştirilmişse ve bir aktivasyon kilidi varsa, satıcıdan kapatmasını isteyin. İkinci yol, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak ve yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak için bir SIM kartınız olmalı, bu yüzden satıcıyla konuşurken yanınızda olduğundan emin olun.

İPhone ana ekranda, Ayarlar> Genel> Tüm İçerik ve Ayarlar> Sil Sıfırla git. Sıfırladıktan sonra, SIM kartınızı takın ve kurulumu tekrar başlatın. Bu noktada, devam etmek için bir Apple kimliği ve şifre girmeniz istenirse, etkinleştirme kilidi telefonda hala aktiftir.

Aktivasyon kilidinin açık olması, satıcının çalınan telefonu imha etmeye çalıştığı anlamına gelmez. Aktivasyon kilidinin hala açık olduğunu fark etmemiş olabilirler. Bu durumda, kilidini açmak için yukarıdaki adımları izlemelerini isteyin.

İkinci El iPhone Almadan Önce Telefonu Test Edin

Telefonun çalınmadığını veya aktivasyonun kilitlenmediğini doğruladıysanız, aslında satın alınabilecek güvenli bir telefon arıyor olabilirsiniz. Satın almadan önce, telefonun tüm ana işlevlerini test edin.

Bunu etkili bir şekilde yapmak için çalışan bir Apple şarj cihazı ve kulaklığı yanınızda bulundurun. Bluetooth cihazları kullanıyorsanız, bunlardan birini de yanınıza alın. Getirilecek en önemli şey bir arkadaş. Aynı iPhone modeline sahip bir kişi tercih edilir.

Telefon aşağıdaki tüm testleri geçerse, paranıza değer olabilir.

1. Ekran 2. Düğmeler 3. Hoparlörler ve Mikrofonlar 4. Girişler 5. Kameralar 6. Sıvı Hasarı 7. Arama ve İnternet Bağlantısı

Ekran

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, telefondaki parlaklığı artırmak ve ardından Ayarlar veya Notlar uygulamasını açmaktır. böylece ekranda beyaz bir arka plan elde edebilirsiniz. Beyaz görüntü gerçekten beyaz mı? Bazı renkler genellikle pembe veya hafif bir renk tonu varyasyonuna sahip midir? Bu artık büyük bir sorun gibi görünmeyebilir. Ama zamanla daha da kötüleşecek.Free Iphone X In Hand Mockup 2

Ardından, ekranın her santiminin dokunmaya tepki verdiğinden emin olmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, ana ekrana gitmek ve parmağınızı herhangi bir uygulama simgesinde tutmaktır. Uygulamalar hareket etmeye başladıktan sonra, bunları ekran boyunca sürükleyebilirsiniz. Örneğin, bir uygulamayı tüm ekran boyunca taşıyın. Uygulamanız parmağınızı çıkarmadan ekrandan düşerse, ölü bir noktaya rastlamış olabilirsiniz.

Düğmeler

Sessiz düğmesi de dahil olmak üzere tüm düğmelerin normal şekilde çalıştığından emin olmak için telefon düğmelerini test etmelisiniz. Bunların işlevsel olduğunu gördüğünüzde, Ana Sayfa düğmesine odaklanın. Olması gerekenden daha gevşek mi yoksa daha yumuşak mı? Bu, anahtarın kalitesiz bir parça ile değiştirildiğinin bir işareti olabilir.

İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Değiştirilen bir home tuşu genellikle Touch ID parmak izi tarayıcısının artık çalışmadığı anlamına gelir. Touch ID’yi test etmek için ayarlar> Touch ID ve şifre> parmak İzleri’ne gidin ve parmak izi Ekle … tuşuna basın. Ardından başparmağınızı ev düğmesine birkaç kez yerleştirmeyi deneyin. Ekranda herhangi bir geri bildirim görürseniz, Touch ID çalışıyor demektir.

Hoparlörler ve Mikrofonlar

İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ; bir diğeri hoparlörler ve mikrofonlar. Bir iPhone’un iki tür hoparlörü vardır: telefonun altındaki ana hoparlör ve aramalar sırasında kullanılan kulak hoparlörü.

Her ikisini de sesli notlar uygulamasını kullanarak Test edin. Hızlı bir test kaydı yapın, oynatın ve telefonunuzu kulağınıza tutun. Her şey yolundaysa, kayıtlarınızı ana hoparlörden duymak için telefonun sağ üst köşesindeki hoparlör simgesine dokunun.

Bu arada, bu sesi kaydederek iPhone’un ana mikrofonunu test ettiniz. Kalan mikrofonlar telefonun üst kısmına doğru durur ve çoğunlukla Siri tarafından kullanılır. Ana Sayfa düğmesini bir saniye basılı tutun ve “Hey Siri. Siri yanıt vermiyorsa, mikrofonla ilgili bir sorun olabilir.

Girişler

İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El İPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenlerden biri de kulaklıklar. Kulaklıklarınızı takın ve daha önce yaptığınız ses kaydını oynatın. Bu, ses düğmelerini iki kez kontrol etmek için iyi bir fırsattır. Sesin kulaklıkların her iki tarafından geldiğinden emin olun.

Sonra şarj giriş testini yapın. Getirdiğiniz şarj cihazını takın ve iPhone tarafından tanındığından emin olun. Telefona bağlantı ucunu biraz hareket ettirin. Telefon sarsıldığında bile şarj olmaya devam etmelidir. Kulaklık veya şarj cihazı bağlantısında bir sorun varsa, Giriş bağlantı noktalarının değiştirilmesi gerekebilir-veya giriş yolunu tıkayan bazı toz veya diğer döküntüler olabilir.

Kameralar

İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El Iphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler bir diğeri de kamera. Kamera uygulamasını açın ve hem arkaya bakan hem de selfie kameralarla birkaç fotoğraf ve video çekin. Sonuçları karşılaştırmak için aynı modeldeki bir kişinin fotoğrafları ve videoları ile karşılaştırabiliyorsanız harika.

Resim ve video kalitesi Apple standartlarına uygun görünüyorsa, arkaya bakan kameranın otomatik netlemesini test edin. Uzak bir şeyi yakınlaştırın ve farklı alanlarda ekrana dokunmayı deneyin. Objektif odak ve parlaklığı otomatik olarak ayarlamalıdır.

Sıvı Hasarı

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenlerden bir diğeri sıvı hasarı. Satın alacağınız telefonun aşırı neme maruz kalmadığından emin olmak önemlidir. Satıcı, telefonun garanti kapsamında olduğunu söylese bile, sıvı hasarı garanti kapsamında değildir. Sıvı hasarı belirtileri varsa, kesinlikle telefonu satın almak istemezsiniz, çünkü tamir edilmesi çok zor ve pahalı olabilir.

İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El İphone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıvı hasarı, sıvı kristal ekrandaki lekelerle en belirgin olanıdır, ancak bu her zaman böyle değildir. SIM kartı yuvasından çıkarın ve pas olmadığından emin olmak için içine bir ışıkla bakın. SIM kart yuvasında sıvı hasarı belirtisi olabilir. Herhangi bir kızarıklık görürseniz, sıvıya maruz kalır-satın almaktan uzak durun.

Arama ve İnternet Bağlantısı

Son adım, telefonun kablosuz bağlantılarının çalıştığından emin olmaktır.

SIM kartınızı takın ve arama yapmaya ve SMS göndermeye çalışın. Arama yapmazsa, operatör denizaşırı cihaz nedeniyle kilitlenebilir. Neyse ki, operatör kilitleri artık kaldırılabilir. Ancak, bu iş her zaman kolay değildir.

Ardından Wi-Fi bağlantısını test edin. Ayarlar> Wi-Fi gidin ve bir ağ Seç… bölümüne bakın. Birden fazla ağ varsa, Wi-Fi anteni iyi çalışır. Yalnızca bir veya iki ağ varsa veya hiç yoksa, bir sorun olabilir.

Son olarak, Bluetooth’u test edin. Ayarlar> Bluetooth gidin ve etkin değilse açın. Birkaç cihaz keşfedilebilir olmalıdır. Bağlantı görünmüyorsa, bunun nedeni etrafta aktif Bluetooth cihazları olmamasıdır. Bu yüzden yanında başka bir telefon getirmek iyi bir fikir.

Bu testlerden herhangi biri başarısız olursa, muhtemelen telefonu satın almak istemezsiniz. Sorun küçük görünüyorsa veya ele alınması gereken bir şey olduğunu düşünüyorsanız, daha düşük bir fiyata satın almayı düşünebilirsiniz. Karar sizin …

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda listelenen tüm kontroller dışında, dikkat edilmesi gereken bazı kırmızı lekeler vardır. Bunlardan herhangi birine rastlarsanız, satıcı ile görüşmenin zaman kaybı, aslında tehlikeli olacağına dair bir işaret olarak kabul edin.

  • Satıcı sizinle görüşmek için çok istekli, ya da fiyat inanılmaz derecede düşük.
  • Şehir dışında olduğunu ve ödeme yaptıktan sonra telefonu sana göndermek istediğini söyledi.
  • Telefon “açılmamış kutuda sıfır” olarak satılmaktadır – muhtemelen çalınmış veya elle paketlenmiş ve test edilmemiştir.
  • Satıcı, telefonla ilgili tüm soruları cevaplayamaz. Çünkü ” karısının veya arkadaşının cihazı”
  • Bu, buluşma noktasını belirlemenize izin vermez.
  • Herhangi bir noktada acele hissediyorsanız veya garip duygularınız varsa, içgüdülerinize güvenin. Orada bir sürü kullanılmış Telefon var. Satın alma konusunda %100 rahat değilseniz, bunlardan birine düşmeyin.

İnternet reklamlarından kullanılmış bir iPhone satın almak biraz işkence olabilir. Ama cep harçlığının boşa gitmesine izin verme. Herhangi bir noktada sıkıştıysanız, daha uygun bir fiyata yeni bir telefon satın almak daha doğru olabilir.

Cep Hastanesi İletişim Bilgileri
Cep Hastanesi İletişim Bilgileri

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; 2 ci el iphone alırken dikkat edilmesi gerekenler ,ikinci el iphone alırken dikkat edilecekler , ikinci el iphone alırken dikkat edilecek hususlar , ikinci el iphone alırken nelere dikkat edilmeli , ikinci el iphone telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler , 2.el iphone alırken dikkat edilmesi gerekenler , 2. el iphone alırken , 2. el iphone alırken nelere dikkat edilmeli , ikinci el iphone alırken neye dikkat edilmeli.