Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? ,Telefon piyasasının çok altındaki fiyatlardan satın almak doğru mudur ? 2. el bir cep telefonu satın alırken sözleşme önemi nedir? 2. el telefon alırken ne yapmalıyız ? 2. el telefon alırken fatura önemli midir?

Cep telefonlarının fiyatlarındaki artışla özellikle amiral gemilerin dövizdeki artış nedeniyle 2000 lira ve daha yüksek fiyatların ülkemizde satılması ile tüketicilerin doğal olarak başlaması çok yüksek bütçeli telefon kullanmaya, ikinci el telefon tercih etmeye başladık.

IMEI Numarası

İlk olarak, alacağınız telefonda IMEI’yi kontrol etmelisiniz. Cihaz arama menüsünde hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde geçerli olan ” *#06#” kodunu tuşlayarak telefonun IMEI numarasına erişebilirsiniz.

E-Devlet İle IMEI Numarası Sorgulama

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Öğrendiğiniz IMEI numarası ile e-devlet aracılığıyla buraya tıklayarak telefonun kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilir ve cihazın yerli malı, uluslararası, çalınmış veya kayıtlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yukarıdaki bilgileri kontrol ettiğinizi ve herhangi bir sorun olmadığını varsayalım, ancak telefon başka bir telefonun IMEI’sini kopyalanarak kaydedilmiş olabilir. Şimdi yapmanız gereken, telefon kutusundaki IMEI ve batarya arkasındaki IMEI numarasını karşılaştırma, farklılık var ise kapanma riski vardır ve cihazı sakın almayın.

Garanti Belgesi

İkinci el bir telefon alırken garanti belgesi önemli bir husustur. İlerideki  bir sorun için garanti belgesi olduğundan emin olun. Cihaz garantisini şirketlere göre farklı şekillerde öğrenebilirsiniz. Samsung, HTC, Sony ve LG gibi marka telefonların garanti durumunu öğrenmek için firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Apple ürünlerinde, internette seri numarasını girerek garanti bitiş tarihine erişebilirsiniz. İthalatçı ve mağaza garantili ürünleri tercih etmeyin.

İlginizi Çekebilir: iPhone Ekranında Işık Sızması

Fiziksel Kontroller

Artık fiziksel kontrollere geçebileceğimiz önemli kontrolleri sağladık. Telefonun dışında derin çizikler veya vuruklar olup olmadığına dikkat edin, eğer çizikler veya vuruklar var ise bu telefonda şimdi olmasa bile ileride sorunlara yol açabilir. Telefonla konuşma sırasında sesin düzgün bir şekilde gidip geldiğini kontrol edin. Dokunmatik performansını tüm ekran için kontrol edin. Kulaklık ve kulaklık girişini test edin. Sorun olup olmadığını görmek için telefonun kameralarını kontrol edin. Telefonun hoparlöründen ses düzgün bir şekilde çıkıyor mu kontrol edin. Telefonun ekranın da ölü piksel var mı kontrol edin. Cihazların özellikle batarya yuvalarına ve çevresini kontrol edin. Cihazın çıkarılabilir bir arka kapağı varsa, orijinal olup olmadığını kontrol edin.

Ölü Piksel Nedir ?

Görüntünün en küçük birimine Piksel denir. Pikselin Türkçe karşılığı gözek . Ekranınızda küçük siyah kareler varsa, bunlara ölü pikseller denir. Bu lekeler ekranınıza küçük bir siyah böceğin görünümünü verir. Ekranınızda küçük siyah noktalar olduğunu söylüyorsanız, bunun nedeni ölü pikselden kaynaklanıyor. Bazen ölü pikseller ekrana yayılır, bazen 3-4 siyah kareler tek bir yerde kendini gösterir. Ekranınızdaki noktalar kırmızı, mavi veya Yeşil ise, buna sabitlenmiş ” Piksel ” denir.

Yazılımsal Kontrol

Root ve Jailbreak İşlemlerini kontrol edin. Android için telefona daha önce root atılıp atılmadığını Root Checker gibi bir program ile kontrol edin. iOS için ise Cydia adlı bir uygulama yüklü ise telefon Jailbreaklidir. iOS için iPhone’umu Bul özelliğinin kapalı olduğunu kontrol edin. Cihazı, bulunduğunuz yerde bir Wifi bağlantısıyla test edin. WiFi bağlantısıyla internette 5-10 dakika sörf yapın. Hücresel veri üzerinden internette sörf yapın. Bluetooth bir cihaz ile bağlantı yapıp kontrol edin. Şarj ve şarj durumu testi yapın.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; ikinci el telefon alırken nelere dikkat etmeli , ikinci el telefon alırken neye dikkat etmeli
2. el telefon alırken nelere dikkat etmeli , 2.el cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyiz , 2. el telefon alirken nelere dikkat etmeliyiz , ikinci el cep telefonu alırken nelere dikkat edilmeli , 2 ci el telefon alırken nelere dikkat edilmeli , samsung 2 el telefon alırken nelere dikkat edilmeli

Satış Belgesi Düzenleyin

Satın aldığınız telefon çalınmış veya bir suça karışmış olabilir. Böyle bir durumda, kendinizi korumak ve paranızı korumak için iki taraf arasında bir satış sözleşmesi imzalayın.

Iphone Ikinci El