Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. İnternet Bağımlısı Olan İnsanları Tespit Etme

İnternet Bağımlısı Olan İnsanları Tespit Etme

İnternet Bağımlısı Olan İnsanları Tespit Etme

İnternet Bağımlısı Olan İnsanları Tespit Etme, özellikle son yıllarda teknolojinin tüm alanlara yayılmasıyla internet herkes için erişilebilir hale geldi. Ancak, bu durum “çağımızın hastalıkları” olarak adlandırılan bazı sorunlara neden olmuştur. Bunlardan biri internet bağımlılığı. Gelecek neslin internete bağımlı olma şansı oldukça yüksektir.

Neredeyse son on yılda teknolojideki büyük değişiklikler hayatımızın her alanını etkiledi. Başka bir açıdan bakıldığında, bu değişiklikler insan ilişkileri örüntüsünü değiştirmiş ve günlük alışkanlıkların akışını etkilemiştir. Uyandırmadan önce yaptığımız ilk şey belki yataklarımızı temizlemek ya da yüzlerimizi yıkamaktı ve şimdi uyandığımızda sosyal medyaya gidip haberleri ya da paylaşan insanlara bakıyoruz. Teknoloji erişilebilir ve yaygın hale geldi ve neredeyse her ürünün internet tabanlı olmasını sağladı.

Birçoğumuz sosyal medyadaki oyun alışkanlıkları nedeniyle internet olmadan nefes alamıyoruz. İnternetin bu şekilde benimsenmesi, “zamanımızın hastalığı” adı verilen bir duruma yol açmıştır; internet bağımlılığı. Aslında, gün boyunca internet bağımlısı olan insanlarla karşılaşırız, belki de internet bağımlısıyız.

İnternet Bağımlılığı

İnternet Bağımlısı Olan İnsanları Tespit Etme, bu kişinin çok fazla internet kullandığı ve internet mevcut olmadığında ise hiçbir şey yapmadığını ve yoksunluk çektiğini gösterir. İnternetin mevcudiyeti birçok avantaj getirse de bilinçsiz kullanımı oldukça zarar getirebilir.

İnternetin Bilinçsiz Kullanımı

İnternetin bilinçsiz kullanımı bağımlılığa neden olmaktadır. Bu durum özellikle gençleri tehdit ediyor. Bu nedenle ebeveynlere internet bağımlılığı konusunda büyük iş düşüyor. Ebeveynlerin internet kullanımı konusunda farkındalık yaratmaları gerekiyor ve böylece çocukların hayatı kaçırmaması için ebeveynlere büyük işler düşüyor.

İnternet bağımlılığı özellikle çocukları etkilese de her yaş grubunda görülebilir. Herhangi bir işlem yapılmazsa, kişinin sosyal yaşamını etkiler. Kişinin ana alana odaklanmasını önler. İnternete bağımlı olan kişi psikolojik problemler, konsantrasyon problemleri yaşayabilir ve içe kapanma gibi sorunlar ile gelebilir. Bunu önlemek için profesyonel yardım gerekmektedir.

Samsung İnterneti Tadında Kullan

Dev teknoloji markası Samsung, dijital farkındalık için “İnterneti tadında kullan” adlı bir kampanya başlattı. Bu kampanya Jomo ve FOMO kavramlarını Türkiye‘nin gündemine getirdi. Bu kampanyanın temalarından biri “Hayatı kaçırmayın”.

Samsung’un kampanya videosu, günlük hayatta internette yaşayarak neyi kaçırdığımızı ortaya koyuyor. Pek çok insanı tehdit eden internet bağımlılığını nasıl anlarız ? İşte internet bağımlılarını ilk bakışta tespit etmenin yolları;

İlginizi Çekebilir: Telefondan Kitap Okuma

Sabah Uyanır Uyanmaz Telefona Bakıyorsa

İnternet bağımlılığı olan insanlar genellikle sabahları uyanarak önce sosyal medya hesaplarını kontrol etmek isterler. Sabah uyandıklarında yaptıkları ilk şey, telefonlarını serbest bırakmak ve çevrimiçi olmak ve çoğu zaman sosyal medya hesaplarını kontrol etmektir. Güne başlamakta zorlanıyorlar çünkü internetten inemiyorlar ve genellikle okula veya işe geç kalıyorlar.

Yemekte Telefon Kullanıyorsa

Özellikle sosyal medya uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte, yapılan her şey, ziyaret edilen her yer, hatta yenen her öğün bile sosyal medyada paylaşıldı. Eğer bir arkadaşınız, o zamana odaklanmak yerine, kendisinden önce gelen yerin ve yemeğin resmini çekiyorsa, yemeğin resmini çekmeye hazır bir telefonu varsa internete bağımlı olabilir.

Bir Yere Gittiğine WiFi Şifresi Soruyorsa

İnternet bağımlısı insanlar internetin olmadığı yerlerde gergin hissedebilirler. Bu yüzden yeni bir yerde yaptıkları ilk şey boş bir masa bulmak yerine WiFi şifresi istemektir. O ana odaklanmak yerine sanal bir dünyayla ilgilenmeyi tercih ederler.

Bildirim Sesi İle Heyecanla Telefona Bakıyorsa

Günümüzde internete erişmenin en kolay yolu telefonladır. Yani dışarıdayken internete telefonla bağlıyız. Herhangi bir ortamda birçok telefon vardır, bu nedenle farklı sesler duyulabilir. Bununla birlikte, internete bağımlı olduğunu düşündüğünüz kişi, en ufak bir bildirim duyduğunda veya titreştiğinde veya internete girmek için bir bahane aradığında hemen telefonuna yapışırsa bu normal değildir.