Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. İnternetim Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım

İnternetim Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım

İnternetim Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım

İnternetim Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım, mobil bankacılıktan mesajlaşmaya, mobil oyunlardan kolaylık sağlayan uygulamalara, akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Bu durumda internet paketi telefon faturası kesim tarihi dolmadan bitirilebilir veya internet kotası dolabilir. Aslında mobil internet paketinin biteceği stresi olmadan internet dünyasının tüm nimetlerinden yararlanmak mümkün.

İnternetim Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım, internet veri paketinizi bu yöntemlerle verimli hale getirebilir ve ‘kota aşım’ korkusu olmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Araştırmalar, son yıllarda akıllı telefon ve tablet kullanımında masaüstü bilgisayarlara göre önemli artışlar olduğunu göstermiştir. Bu dönüşüm süreci de pek çok markayı mobil tarafa çekiyor. Mobil tarafta artan içerik ve olanaklar, son tüketicileri “internet veri paketlerinden” daha bilinçli bir şekilde yararlanmak için önlemler almaya itiyor. Aksi takdirde, “kabarık faturalar” pek de sürpriz olmayacaktır.

Veri Kullanımını Sınırlayın

Mobil ağ üzerinden internet kullanımınız belirli bir seviyeye ulaştığında uyarı almak, aslında telefonlarda bulunan en iyi özelliklerden biridir. Veri kullanımını sınırlandırmak için tek yapmanız gereken Ayarlar>Veri Kullanımı adımlarını takip etmek ve açılır menüdeki “Hücresel Veri Sınırı” butonunu ayarlayarak uyarı özelliğini etkinleştirmek. Bu, gerektiğinde cihazın internet bağlantısını otomatik olarak kesmesine izin verir.

Uygulamaları Arka Planda Çalıştırmayın

“Telefonumda internetim çabuk bitiyor” sorunlarının genellikle sebebi çoğunlukla uygulamaların arka planda çalıştırılması oluyor. Bu serzenişlerin çözümü basit: Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak.

Android’de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurma

İlk olarak telefonunuzdaki uygulamaların durumu hakkında bilgi edinin. Anlatacağımız yöntem ile hangi uygulamanın açık ve çalışır durumda olduğunu, ne kadar süredir çalıştıklarını ve tükettikleri RAM miktarını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Android telefonunuzda Ayarlar’a gidin ve “Gelişmiş seçenekler”ardından “Geliştirici Seçenekler”e tıklayın.

Ayarlar’da Geliştirici Seçenekleri’ni görmüyorsanız “Ayarlar -> Telefon Hakkında” ya gidin. “Derleme Numarası”na yedi kez dokunun. Geliştirici Modunda olduğunuzu belirten bir bildirim alacaksınız. Buradan tekrar Ayarlar menüsüne dönebilir ve “Gelişmiş Seçenekler”i alt kısımda görebilirsiniz. “Geliştirici Seçenekler”e giriş yaptıktan sonra “Çalışan Hizmetler” i seçin. Çalışan Hizmetler ekranında, cihazınızda çalışan arka plan uygulamalarının bir listesini göreceksiniz.

Android telefonda arka plan çalışan uygulamaları kapatmak için “Ayarlar”a gidin ve “Uygulamalar”a dokunun. Uygulamalar listesinde durdurmak istediğiniz uygulamaları bulun ve uygulamayı durdurun. Durdurmak istediğiniz her uygulamaya dokunun ve ardından “Durmaya Zorla”yı seçin. Bu, geçerli oturum sırasında uygulamayı durduracaktır, ancak telefonunuzu yeniden başlattığınızda yeniden başlatılacaktır.

iOS’ta Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurma

  • iOS’ta “Ayarlar” uygulamasını açın
  • “Genel” e gidin
  • “Arkaplan Uygulama Yenile” üzerine dokunun
  • Özelliği tamamen devre dışı bırakmak için “Arka Plan Uygulama Yenileme” özelliğini kapalı olarak ayarlayın.
  • Ayarlardan çıkın

Tarayıcı Önbelleğini Aktifleştirin

Tarayıcınızın ayarlarından önbellek ayarlarını aktif hale getirdiğinizde dosyalar tarayıcı önbelleğine kaydolacak ve sonraki ziyaretlerinizde tekrar yüklenmeyecektir. Böylece mobil internetin keyfini çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: iPhone’u Hdmı İle Tv’ye Bağlamak

Haritaları ve Şarkıları Çevrimdışı Kullanın

Harita ve navigasyon kullanmak, şarkıları müzik uygulamalarından veya Youtube’den dinlemek internet paketinin kısa sürede bitmesini sağlayacaktır. Mobil internet paketini tasarruflu kullanmak için yaşadığınız şehrin haritasını ve şarkıları önceden telefonunuza indirin.

Whatsapp Otomatik İndirmeyi Engelleyin

Depolama ve internet paketi sorunlarına neden olan uygulamalardan biri Whatsapp. Video ve fotoğrafların otomatik indirilmesi nedeniyle çabuk biten internet ve çabuk dolan hafıza sorunun çözümü Ayarlar kısmından otomatik indirmeyi tamamen kapatmak veya video ve fotoğrafların yalnızca Wi-Fi bağlıyken otomatik inmesini sağlamak oluyor.

Android’te APK Dosyalarından Uzak Durun

APK’lar bilinmeyen kaynaklı dosyalardır. Bu uygulamaları sisteme yüklerken bir yandan da “risk” almış olursunuz ve bu tip dosyaların büyük kısmında sisteme zarar verebilecek, internet kotanıza ek yük bindirecek eklentiler olabilir. Sayısız reklam linkleri ve oyun esnasında sizin haberiniz olmadan birçok farklı internet kaynağına bağlanarak ek veri talep etmeleri gibi.

Oyun Oynarken İnternet Bağlantınızı Kapatın

Birçok oyun, ücretsiz olarak indirilebiliyor ve içinde “satın alınabilir içerikler” barındırıyor. Bunların yanında bir de “reklam” faktörü var. Siz oyunu oynarken ekranın altında ya da üstünde reklam banner’ları görünebiliyor. Evet, bu banner’lar da veri paketinizi sömürüyor ve 1 aylık kullanım dilimi olarak hesaplarsanız ortaya ciddi veri kullanımı çıkıyor. İnterneti kapatarak oynarsanız bu reklamlar karşınıza çıkmayacaktır. Birçok oyun, internet kapalıyken de oynanabiliyor.

Otomatik Video Çalıştırmayı Engelleyin

Twitter ve Facebook, Instagram gibi popüler sosyal medya siteleri videoların otomatik oynatılması ve ön izleme gibi seçenekler bulunuyor. Siz videoyu izlemeseniz bile sayfada gezinirken ister istemez veri harcamış oluyorsunuz. Yapmanız gereken, ayarlara giderek bu tip video gösterimlerini de kapatmak ve yalnızca siz istediğinizde videoya dokunarak açmak.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; internetim çabuk bitiyor avea , internetim çabuk bitiyor , internetim hemen bitiyor internet çabuk bitiyor ne yapmalıyım , internetim çok çabuk bitiyor ne yapmalıyım , internetim çabuk bitiyor iphone , internetim çabuk bitiyor neden
internetim bitiyor , internet çok hızlı bitiyor.