Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iOS 9 Yayınlandı

iOS 9 Yayınlandı

Ios 9 Yayınlandı

iOS 9 Yayınlandı; Apple’ın Haziran ayında gerçekleştirilen WWDC 2015 konferansı ile beta olarak piyasaya sürdüğü yeni mobil işletim sistemi iOS 9, Türkiye için de yayınlandı.Bu yeni güncelleme neler içeriyor, nasıl yüklenir sorularının cevapları da yazımızda bulunuyor.

iOS 9 Nasıl Kurulur?

Bu güncelleme iPhone, iPad ve iPod modellerini kapsar. Destekleyen Apple cihazınıza iOS 9 yüklemek için yapmanız gereken oldukça kolay. Telefonunuzda iOS 9 güncellemesini Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme sekmesinden görüntüleyebilirsiniz. Şartları kabul ettikten sonra iOS 9 cihazınıza indirilecek ve kurulacaktır.

Yeni iOS 9 Güncellemesini Hangi Cihazlar Alabilir?

Apple, bu sefer alışılmadık bir tepkiyle iOS 8 için alt modelleri dışlamadı. iPhone 4S ve iPad 2 gibi iOS 8’i destekleyen en düşük modeller de iOS 9’a yükseltilebilecek. iOS 8’den pek memnun olmayan bu cihazların iOS 9’dan ne kadar memnun kalacağı bilinmiyor. , ancak iOS güncellemesi için sadece 1.8 GB boş alanın yeterli olacağını da ekleyelim. Çünkü bu iOS 8 için gereken bellek alanı 4.6 GB idi.

İlginizi Çekebilir: iOS 8 Tasarım Yenilikleri Ve Özellikleri

iOS 9 İle Gelen Yeni Özellikler

Siri için daha fazla bilgi: Hatırlatma özelliği sayesinde, kullanıcıların unutmak istemedikleri olaylar Siri’ye anlatılacak ve Siri onlara bunları hatırlatacak. Yeni Siri ayrıca kullanıcılara tavsiyelerde bulunacak.

Bilinmeyen Numaralar

Son bilinmeyen numara: iOS 9 kullanıcılarına bilinmeyen numaralar denildiğinde, işletim sistemi bir saniyeden daha kısa sürede otomatik olarak internet araması yapacaktır. Bu numara Apple’da kayıtlıysa, bilinmeyen numaranın altında ‘belki’ ibaresi ile numaranın sahibi ekranda görünecektir.

Pil Ömrü 3 Saate Kadar Arttırıldı

3 saatlik şarj çözümü: Apple, iOS 9 ile özellikle pil seviyesi düşükken kullanılacaksa, kullanıcılarının pillerinin ömrünü 3 saate kadar uzatabilecek.

‘Haber’ uygulaması: Haber kaynaklarından gelen tüm içerikler tek bir uygulamada toplanacaktır. Kullanıcılar bu uygulama üzerinden seçtikleri ilgi alanları ve haber kaynaklarında yer alan içeriklere ulaşabilecekler.

Çoklu Ekran Özelliği

iPad ekranları bölünecek: iOS 9 ile iPad’ler geliştirilmiş bir klavye ve çoklu ekran özelliğine sahip olacak. Özel kısayollara sahip bir klavyeye sahip olacak yeni iPad işletim sisteminde, fiziksel klavye ile yapılan tüm işlemler iPad’in dokunmatik ekranından yapılacak. Ek olarak, birden fazla uygulamanın iPad’de kullanılması daha uygun olacaktır.

Toplu taşıma için Apple desteği: iOS 9 ile birlikte haritalar uygulamasına Transit View özelliği eklendi. Kullanıcılar bu Apple harita uygulaması üzerinden toplu taşıma araçlarının ne zaman geleceğini veya transferlerin nasıl yapılabileceğini takip edebilecek.

Çizim ile de not alınabilecek: Apple ayrıca not alma uygulamasını iOS 9 ile güncelleyecek. Yeni uygulamada fotoğraf eklemek veya çizim yapmak mümkün.

Sağlık Uygulaması Yenilendi

Hatta içilen suyu bile ölçecek: Apple, iOS 9’da HealthKit sağlık uygulamasını da güncelledi. İçilen su miktarı bile Apple Watch veya diğer sağlık ekipmanları ile yapılacak ölçümlerle buradan görüntülenebilir.

Haritalar uygulamasında toplu taşıma bilgileri

Apple, beklendiği gibi iOS 9 ile birlikte haritalar (Apple Maps) uygulamasına toplu taşıma bilgilerini de ekleyecek. metro ve otobüs gibi çeşitli seçenekleri birleştirip önerilerde bulunun.

CarPlay uygulaması

Apple, yeni CarPlay uygulaması hakkında fazla detay vermese de artık kablosuz olarak kullanıma sunulacağını ve araçlar üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağını söyledi. En azından bazıları Apple Watch aracılığıyla da satışa sunulacak. Örneğin, araba kilidini veya farları kontrol edebileceksiniz.

Yeni Haber uygulaması

Yeni Haber uygulaması da iOS 9’un yeniliklerinden biri. Bu uygulama ile Apple’ın özellikle Flipboard’a yönelik haber uygulamalarını hedeflediği söylenebilir. Hatta haberlerin özel bir şekilde sunulduğu uygulamanın Facebook Instant Articles’a bir yanıt olduğu bile söylenebilir.

Apple Pay güncellemeleri ve Cüzdan uygulaması

Bugün sahne alan Apple’ın kadın yöneticilerinden Jennifer Bailey, Square’in küçük işletmelerin Apple Pay’i kabul etmesini sağlayacak yeni bir okuyucu tanıtacağını duyurdu ve Apple Pay’in önümüzdeki ay Birleşik Krallık’ta da satışa sunulacağını kaydetti. Apple Pay, en popüler 8 tane banka firması ile anlaşmalı olarak çalışacak.

iPad için iOS 9’un Özellikleri

Apple, iPad için iPhone’dan daha iyi hazırlanmış olabilir. Bu özelliklerden biri olan Splitview, iPad ekranının 2’ye bölünerek kullanılabileceği ve yalnızca iPad Air 2’de çalışacağı anlamına geliyor. Uygulamalar arasında yeni geçiş özelliği olan SlideOver ve PiP (resim içinde resim) özellikleri, iPad Air ve Mini 2 modellerinde çalışacak.