Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. IP67 ve IP68 Sertifikaları

IP67 ve IP68 Sertifikaları

Ip67 Ve Ip68 Sertifikaları

IP67 ve IP68 Sertifikaları; Avrupa Komisyonu’nu (CENELEC – Avrupa Birliği Normalizasyon Elektrotekni) belirleyen çevre muhafaza etmeye karşı elektrikli ekipman için IP koruma sertifikalarının açılması. Elektrikli cihazların güvenli çalışmasını sağlamak amacıyla oluşturulan bu standartlar, kullanıcıların dikkat etmesi gerekli olan çok önemlidir.

IP67 ve IP68 Sertifikaları; IP kodları genelde takip eden iki veya üç rakamla kullanılır. İlk çizgi katı gövdelere karşı koruma, ikinci çizgi sıvılara karşı koruma ve üçüncü çizgi mekanik gövdelere karşı korumadır (genelde IEC 60529 standartlarında olmadığı için kullanılmaz). Düzeyi gösterir.

Bunlardan en yaygın kullanılanları IP67 ve IP68 standartlarıdır. IP67, elektrikli el aletinin toz geçirmez olduğunu ve 1 metre derinlikte 30 dakika boyunca su geçirmez olduğunu gösterir. IP688 elektrikli el aletinin su geçirmez olduğunu ve belirtilen şartlarda (genelde 1,5 metre) gösterir.

IP Sertifikası Nedir

İngilizce yazılışın kısaltması olan IP’nin açılımı Ingress Protection‘dır. Türkçe açılımı ise Giriş Koruması olarak verilebilir. Aslında girişin manası sızma yani su ve toz sızması anlamında da okunabilir. IP’den sonra ise bir sınıflandırma rakamı gelmektedir. Örnek olarak IP67. Buradaki 6 ve 7 rakamları toza ve sıvıya dayanım derecelerini göstermektedir. Cihazın su direncine gelince bakılacak ilk şey, giriş Koruması (IP) değerlendirmesidir.

Bu değerlendirme neticesinde verilen sertifika, iki harfle ve ardından IP harfleriyle belirtilir. En yaygın iki tüketici elektroniği IP67 ve IP68’dir. İlk hane, cihaza muhtemel bir durumda giren parmak veya toz gibi katı bir maddeye karşı korumayı sembolize eder. Koruma durumu 0 ile 6 arasında bir sayı ile derecelendirilir.

Katı Cisimlere Karşı Koruma

Çapı 50 mm lik (5 cm)katı maddelere karşı koruma: Kalın boru, elin tersi, sopa ve bu kalınlığa yakın maddelerin elektrikli aletlerin tehlikeli bölmelerine, erişimine karşı muhafaza etmeye sahiptir.
Çapı 12,5 mm lik katı maddelere karşı koruma: Dolmakalem arkası, parmak ve bu kalınlığa yakın maddelerin elektrikli aletlerin tehlikeli bölmelerine, erişimine karşı muhafaza etmeye sahiptir.
Çapı 2,5 mm lik katı maddelere karşı koruma:Kablonun erkek ucu, tornavida ve bu kalınlıktaki maddelerin tehlikeli bölmelerine erişimine karşı muhafaza etmeye sahiptir.
Çapı 1 mm lik katı maddelere karşı koruma: Kalem ucu, tel ve bu kalınlığa yakın maddelerin elektrikli aletlerin tehlikeli bölmelerine erişimine karşı muhafaza etmeye sahiptir.
Toza karşı koruma:Tehlikeli bölümlere toz girişinin elektrikli aletlere zarar vermeyecek seviyelerde tutma özelliğini sahiptir.
Toz geçirmez:Elektrikli alete toz girişinin tamamıyla engellenme özelliğine sahiptir.

Ip67 Ve Ip68 Sertifikaları

IP68 Sertifikası Nedir

IP67 ve IP68 Sertifikaları; IP sınıfındaki ikinci sayı, su geçirmezlik manasına gelir ve cihazın hangi durumlarda su geçirmez olduğunu gösterir. Sonunda 7 olan IP belgesine sahip bir cihazınız var ise, bu, yarım saat boyunca maksimum 1 metre derinlikte su altında kalabileceği ve çıkarıldığında çalışmaya devam edebileceği manasına gelir.

İlginizi Çekebilir: Batarya Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır

Elbette yarım saat sonra ilk dakikada su alacağı veya 1,5 metrede su alabileceği manasına gelmez. Son rakamı sekiz olan bir IP belgesine sahip bir cihazınız var ise, bu, 3 metre derinliğe kadar suya dayanıklı bir cihazınız olduğu manasına gelir; Su. IP sertifikalarıyla ilgili bilinen bir hata, IP58 ve IP68 sertifikalarının aynı su direncine sahip olmasıdır. Bu büyük bir hatadır, çünkü ilk sayı veya daha doğrusu, ikinci sayı, koruma gücü arttıkça su geçirmezlik artar. Bu perspektiften rakamlar arasında da bir bağlantı var. Sony Xperia XZ2 Compact ile kullanıcılar IP65 ve IP68 sertifikalarına sahipler. Bu, cihazın basınçlı bir biçimde bile fışkırtma suyuna dayanıklı olduğu manasına gelir.

  • Giriş koruma kodu
  • Kesinlikle toz geçirmez.
  • Belirtilen basınç ve sıcaklıklar su geçirmez

Burada bir bilgiyi eklememizde fayda var. Belirtilen basınç demek esasında derinlik demektir. Genellikle telefon üreticileri 1,5 metreye kadar suya dayanıklı olduğunu söylerler.

IP68-IP67 Sertifikasına Sahip Olan Akıllı Telefonlar

IP67 Sertifikalı Telefonlar

Apple iPhone X – iPhone 8 – iPhone 7, Google Pixel 2 ve Pixel XL 2, HTC U11, Huawei Mate 10 Pro

IP68 Sertifikalı Telefonlar

Samsung Galaxy S9+, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy Note 8, HTC U11+ Plus, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy S8, LG V30+ Plus, Sony Xperia XZ Premium, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy Note FE, Sony Xperia XZ1, LG G6, Sony Xperia XZ, Doogee S60, Sony Xperia Z5 Premium

Cihazınız Suya Düşerse Ne Yapmalısınız

Cihazınızı denize veya havuza düşürürseniz, yapmanız gerekli olan ilk şey, önce çok basınçlı olmayan temiz içme suyu ile yıkamaktır. Unutulmaması gerekli olan bir başka nokta, cihazların dayanıklılığının zamanla azalacağıdır. 1 günlük bir cihaz ve 1 senelik bir cihaz aynı dayanıklılığa sahip olmayacaktır. Uzun süre kullanılan cihazların, darbelere bağlı şekilde dayanıklılıklarını azaltacağı unutulmamalıdır.

Not: Hiçbir üretici, IP standartlarına sahip olsa bile, sıvı temasında arıza durumunda cihazınızı garanti kapsamında tamir etmeyecektir. Peki, üreticiler cihazın sıvı ile temasta olduğunu nereden biliyorlar? Cihazın içerisindeki sıvı ile temas ettiğinde renk değiştiren bir kısım sayesinde, üreticiler hasara sıvının neden olduğunu anlayabilirler. Kısacası, üreticiler kendilerini korumak için pek çok önlem aldı; aynı şekilde kendinizi ve cihazınızı korumanızı öneriyoruz.

Ayrıca, cihazınızın çalışmaya sürmesi ve herhangi bir soruna neden olmaması, gelecekte sorun yaratmayacağı manasına gelmez. Yükseltgenme işlemi işlemde ortaya çıkar ve süresi geldiğinde telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilir. Unutmayın, IP sertifikaları sadece kazalar içindir, cihazınızın IP68 sertifikası olsa bile, su altında asla kullanmamalısınız.

Ip67 Ve Ip68 Sertifikaları

Sıvılara Karşı Koruma

Düşen su damlalarına karşı koruma: Cihaz, dik düşen su damlalarına karşı korumalıdır. 15 ° ‘ye kadar eğilen su damlalarına karşı koruma: 0-15 derecelik bir açıyla gelen su damlalarına karşı korumalıdır.

60 ° ‘ye kadar eğilen su damlacıklarına karşı koruma: yangın alarmlarından, sulama yağmurlamalarından suya karşı koruma sağlar veya bu yolla varış açısı 60 derecedir.

Sıçramaya karşı koruma: Yönünden bağımsız olarak her çeşit gelen suya karşı korumalıdır.

Su sıçramasına karşı koruma: Düşük basınçlı suya karşı korumalıdır.

Güçlü su sıçramalarına karşı koruma: yüksek basınçlı (basınçlı) sulara karşı korumalıdır. 30 dk. Boyunca 1 metre suya batırılmaya karşı koruma: Suya düşen veya suya maruz kalan elektrikli cihazların kısa süreli korunması.

Sürekli su tutma etkilerine karşı koruma: 1 metreden derinliği olan yerlerde uzun süreli koruma sağlar. Telefonlar için bu koruma genelde 1,5 metreden alınır. Doğal olarak, suyun 1.5 metredeki basıncı, suyun 300 metredeki basıncı ile aynı olmayacaktır. Telefonu, kullanım kılavuzunda belirtilen değerlere göre taşımak daha doğrudur.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; ip68 sertifikası , ip67 sertifikası , ip68 sertifikası nedir , ip67 vs ip68.