Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone 6 Dokunmatik Sorunu Çözümü

iPhone 6 Dokunmatik Sorunu Çözümü

Iphone 6 Dokunmatik Sorunu Çözümü

iPhone 6 Dokunmatik Sorunu Çözümü; Yaptığımız araştırmalar neticesinde teknik servisimizdeki ekranların istatistiklerini i “iPhone 6 Touch hiç çalışmıyor” problemi en fazla araştırdığımız iPhone 6 problemlerinden biri. Bu makale sayesinde, uzman APPLE teknisyenlerimizin sahip olduğu tüm bilgileri ve dokunma problemini çözmek için yapılması gerekenleri sizinle paylaşacağız.

iPhone 6 Dokunmatik Sorunu Çözümü; Dokunmatik ekran problemleri donanım veya yazılımdan kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple, çözüm aşamalarında, öncelikli olarak her iki konu da da gerekli soruşturmalar yapılmalıdır.

Çünkü iPhone Touch sorununun çözümü, her iki olasılığı da değerlendirerek daha kısa zamanda çözülebilir. Ayrıca, dokunmatik ekran problemlerinin derhal monitörü değiştirmesi gerekmez.

Ekranı değiştirmeden önce öncelikle ana karta bağlı bütünleşik dokunmatik ekranı kontrol etmek önemlidir. Çünkü dokunmatik ekranın entegrasyonunda bir sorun olduğu için monitörü değiştirmek gerekmez. Aynı zamanda, sorunun tam nedeni de anlaşılmaktadır.

iPhone 6 Dokunmatik Çalışmıyorsa

iPhone 6 Dokunma çalışmıyorsa, bu durumun iki sebebi vardır. İlk sebep yazılım, ikinci sebep ise donanımdır. Yakında paylaşacağımız çözümle yazılım sorunu kolayca giderilebilse de, donanım problemleri için teknik servis gerekiyor. Şimdi, dilerseniz, çalışmamasına sebep olan bu iki durumun çözüm yollarını sizinle paylaşalım.

iPhone 6 Dokunmatik Sorunu Çözüm Yöntemleri

iPhone 6 telefonlar, dokunmatik ekran entegrasyonunu en sık olarak düşme ya da kaza sonucu meydana getiriyor. Böylece, iPhone 6 dokunuşunda entegre olarak yapılan kontrol ile sorunun tam olarak nerde olduğu anlaşılabilir. Dokunmatik ekranın entegrasyonunda bir sorun olmadığından ekran değiştirilmelidir. Bu sebeple, telefonların dokunmatik ekran problemlerinde ekranı değiştirmeden önce diğer sebeplere odaklanmak önemlidir. Şimdi, iPhone 6 telefonlarında ortaya çıkan dokunma problemlerinin sebepleri ve çözümleri nelerdir? Şunlara bakalım.

 • iPhone 6 dokunmatik ekranlarında yaşanan problemler için öncelikle ekranda bulunan ekran koruyucu üstünde bir kontrol yapmak gerekir. Ekran koruyucular ara sıra dokunmatik sorununa neden olabilir.
 • Ekran dokunmatiğinde sorun olması halinde telefona reset atılarak çözüm aranabilir.
 • Dokunmatik ekranda problemin oluşmasına sebep olan etkenlerden birisi de telefonun şarjda olmasıdır. iPhone 6 ara sıra şarjda olduğu anlarda dokunmatik ekranın çalışmasını engeller. Bu sebeple telefon öncelikli olarak şarjdan çıkarılmalı ve yeniden başlatılarak tekrar şarja takılmalıdır.
 • Ayrıca telefonda yeni bir dokunmatik yapılandırması yapmak da sorunu çözebilir. Bunun için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > 3D Touch menüsüne ulaşmak ve yapılandırmayı yeniden yapmak gerekir.
 • iPhone 6 dokunmatik ekran sorunu için hala bir çözüm bulunamadıysa donanım kaynaklı bir sorun bahsetmek mümkün olur. Böyle bir durumda anakarta bağlı olan dokunmatik ekran entegresinde ya da ekranın kendisinde değişim gerekebilir.

Dokunmatik ekranı değiştirirken veya Dokunmatik entegrasyonunu değiştirirken profesyonel yardım almak faydalıdır. Çünkü kullanıcılar bu parçaların değişimini kendi olanaklarıyla gerçekleştiremezler. Bu sebeple teknik servis seçiminde çok dikkatli olmak ve uzmanlardan yardım almak gerekmektedir. Aksi takdirde, telefonların farklı ekipmanlarında istenmeyen problemlerin ortaya çıkması olasıdır. Farklı donanım problemlerindan kaçınmak için profesyonel bir teknik servis seçilmelidir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır

Iphone 6 Dokunmatik Sorunu Çözümü

Yazılımsal Dokunmatik Sorunu Çözümü

Yumuşak dokunmatik ekran sorununun çözümü işe yaramıyor esasında bir hayli basit ve kolayca sizin tarafınızdan çözülebilir. iPhone 6’daki yan tuşa (Uyku / Uyan) ve Orta tuşa (ana sayfa) aynı anda basın. Bu bekletme süresinin Apple logosu gelene kadar devam etmesine izin verin. Telefonunuz yeniden başlatılacak. Dokunulduğunda, açık olduğunda çalışıyorsa, bir anlık donmadan kaynaklanır.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın Sorunu Ekrandan Kaynaklanmıyor

IFixit’in araştırmasına göre, donanım kıtlığı bu soruna neden oluyor. Sorun esasında ekranla ilgili pek değil. Kullanıcılar ekranlarını değiştirmelerine rağmen, bu hata kısa süre sonra yeniden ortaya çıkıyor. Dokunmatik özelliğini çalıştıran Touch IC, ekranın hemen altında bulunur. sadece bir etiket kalkanı bu çipi iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta korur.

Touch IC bu eksiklikten dolayı kolayca kırılabilir. Şimdilik, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus sahipleri için, bir Touch IC değişimi veya telefonun tamamen değiştirilmesi uygun alternatifler olarak görünüyor.

Iphone 6 Dokunmatik Sorunu Çözümü

Ekran Arızalı Dokunmatik Çalışmıyor

iPhone yere düştüğünde veya hasar gördüğünde ekran zarar görürse, dokunma çalışmayabilir. Belli bir bölümü çalışmayabilir. Örneğin, sol köşe Dokunma çalışmıyor. Böyle bir problem ekranı değiştirerek kontrol edilir ve problem çözülür.

 • Ekran arızalı ise şu sorunlar görülür;
 • Dokunmatiğin sadece belirli bir kısmı çalışmaz.
 • Dokunmatik kendi kendine basar.
 • Dokunmatik tamamen çalışmaz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iphone 6s dokunmatik sorunu çözümü , iphone 6 plus dokunmatik sorunu çözümü , apple 6 dokunmatik sorunu , ayfon 6 dokunmatik çalışmıyor , iphone 6 dokunmatik sorunu , iphone 6 dokunmatik sorunu fiyat , iphone 6 dokunmatik çalışmıyor , apple 6 dokunmatik çalışmıyor , iphone 6 dokunmatik testi , iphone 6 dokunmatik ayarı , iphone 6 s dokunmatik sorunu çözümü , iphone 6 dokunmatik ekran takılıyor.