Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor

Iphone Ahizeden Ses Gelmiyor

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor; iPhone cep telefonundan ses gelmediğinden son dönemde fazlaca şikayet olduğunu söylemek yanlış olmaz. iPhone telefonları için kronik bir sorun haline gelen bu durum, özellikle telefonlarda sesli iletişimi engelliyor ve zor bir süreç sunuyor.

Aslında, pek çok iPhone kullanıcısının başlığını forum sitelerinde veya sosyal platformlarda görmek mümkündür. iPhone 7 cep telefonu daha az ses ve iPhone 5s cep telefonu bu başlıkların bazıları gibi gelmiyor. Elbette, kullanıcılar bu problemi kendi olanakları ile çözebilir veya en azından çözmeye çalışabilirler. Ancak, el cihazında bir donanım sorunu var ise, profesyonel destek gereklidir.

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor; İlk yapılması gerekli olan uygulama ahizeyi temizlemek. Ahizede biriken toz veya tüyler sesi azaltmada etkilidir. Bu yüzden el cihazında detaylı bir temizlik yapılması sorunu çözebilir. Hatta iPhone 7 cep telefonunun temizlenmesi gibi pek çok farklı medyada çeşitli girişimler olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Başka bir deyişle, ahizeyi kısa zamanda temizleyerek bu sorundan kurtulabilir ve iPhone’unuzu kolayca geri yükleyebilirsiniz. Tabii ki, eğer sorun kir veya tozdan kaynaklanmıyorsa, bunun için farklı çözümler olduğunu söylemek isteriz. Çünkü problem yazılım veya donanımdan da kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda yapılması gerekli olanler farklılık gösterir.

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor Sorununa Çözüm

iPhone telefonları ahizeden ses almadığında, kullanıcılar için zor bir işlemdir. Çünkü telefonu, özellikle sesli iletişimde sağlıklı bir biçimde kullanmak mümkün değildir. Böyle bir durumda yapılması gerekli olan, önce sorunun kaynağına varmak, sonra da bilinçli olarak etkin yöntemler kullanarak çözüme ulaşmaktır.

Böyle bir yol izleyerek bir çözüme ulaşmak için hızlı ve pratik bir işlem yol açar. Şimdi, iPhone daha az ses çıkarırken sorunlar karşısında ne yapılabilir? Daha yakından inceleyelim.

 • Ahizeden ses az geliyorsa ya da hiç gelmiyorsa öncelikle telefonu yeniden başlatın.
 • Bunun ardından eğer işletim sisteminiz güncel değilse hemen güncelleyin. IOS işletim sisteminin güncel olmaması ahizeden ses gelmemesi gibi durumlara neden olabilir.
 • iPhone telefonunuzun üstünde bulunan ses tuşlarından sesin açık olup olmadığını kontrol edin.
 • Eğer telefonunuzun kulaklık girişinde toz birikmesi ya da tüy, kıl gibi dış etkenler bulunuyorsa bunları temizleyin. Ayrıca yumuşak bir fırça kullanarak detaylı temizlik yapın.
 • iPhone’larda kullanılan ekran koruyucu ya da kılıflar ses problemlerine neden olabilir. Bu sebeple koruyucu ve kılıf çıkarılarak sesin kontrol edilmesinde fayda vardır.
 • Yeni alınmış bir iPhone telefonda se sorunu yaşanıyorsa ön ve arkada yer alan plastik filmleri çıkarın.
 • Telefonunuzun ahize girişinde biriken ya da var olan tozları ve kiri temizleyin.
 • Bunların dışında iPhone Ayarlar > Bluetooth sekmesinde bulunan ekrana geçiş yapın ve bir de Bluetooth’u kapatarak sesi kontrol edin.
 • Eğer ses sorunu hala var ise donanım kaynaklı bir problem olabilir ve böyle bir durumda uzman teknisyenlerden yardım alınması gerekir.

iPhone Hoparlörü / Ahizesi Nasıl Temizlenir

iPhone hoparlör temizliği, uzmanları iPhone’u tamamen sökerek yapıyor. Ancak yetkisiz kişiler cihazın içini açarsa, cihaz garanti kapsamı dışındadır. Ayrıca, bir hoparlörü sökmek o kadar kolay değil. Aşırıya kaçmamak kaydıyla hoparlörü şu şekilde temizleyebilirsiniz:

 1. Aşırı olmayan bir basınçlı hava ile temizlik yapılabilir. Bu işlemde çok dikkatli olmak gerekmektedir. Hava basıncı ile telefonunuzu tamamen bozabilirsiniz.
 2.  Diş fırçası ile de hassas bir biçimde temizlenebilir.
 3. İzolebant da iyi iş görüyor. Deliğe girecek şekilde ters olarak yuvarlayıp, deliğe soktuğunuzda, tüm tozları çekiyor.

Dikkat: Bu işlemleri yaparken dikkatli olunuz. Tamamen hoparlörü bozabilirsiniz.

Iphone Ahizeden Ses Gelmiyor

iPhone Ahizeden Ses Gelmiyor Garanti Kapsamında Mıdır

iPhone telefonlar, ahize ses almadığında garantili servis almak için belirli şartlara sahiptir. En yaygın sorun, kullanıcı hatası olmamasıdır. Genel olarak, garanti hizmetlerinde kullanıcı hatalarından kaynaklanan sorunlar garanti hizmetlerine dahil değildir.

Böylece tamirat ve tamiratlar ücretli olarak yapılır. Bununla beraber, herhangi bir kullanıcı hatası yoksa, tamir ve tamir için herhangi bir ücret alınmaz ve garanti kapsamında servis verilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Elmada Kalıyor

Alıcıyı Temizleme

iPhone alıcısını engelleyen bir şey var ise veya alıcı kirliyse düzgün çalışmayacaktır. Bu adımları izleyin ve her adımdan sonra test edin:
Bir kasa veya ekran koruyucu gibi bir nesnenin alıcıyı engellemediğinden emin olun.
Yeni bir iPhone’unuz var ise, plastik filmi cihazın önünden ve arkasından çıkarın.
Alıcı girişinin tıkalı veya kirli olmadığından emin olun. Gerekirse alıcı girişini küçük, yumuşak bir fırçayla temizleyin. Fırçanın temiz ve kuru olduğundan emin olun.
Bir arama sırasında hoparlörü açın. Sesi hala duyamıyorsanız, sorun Ağınızda veya çekimde olabilir. Daha sonra veya ayrı bir konumdan tekrar aramayı deneyin.

Iphone Ahizeden Ses Gelmiyor

iPhone Mikrofonunu ve Hoparlörü Nasıl Test Edilir

iPhone’unuzda sesli notlar uygulamasını açın. Uygulamayı açmak için Siri’den yardım alabilirsiniz. “Ses kaydet” demeniz yeterli. Ses kaydı neticesinde hem mikrofonunuzu hem de hoparlörünüzü test etmiş olacaksınız. Hoparlör arızası olup olmadığı bu şekilde anlaşılabilir.

iPhone Hoparlörü Bozuldu. Cihaz Değişimi Yapılır Mı

iPhone Cihaz değişimi yapılabilmesi için;

 1. Garanti kapsamında olmalı.
 2. Tamiri mümkün olmamalı veya değişim yapılması daha kolay olmalı
 3. Sorun kullanıcı hatasından kaynaklanmamalı.

Servis cihaz değişikliğine karar verir. Cihaz çoğunlukla Apple Onarım Merkezine bile gönderiliyor ve değişiklik olup olmayacağına karar veriyorlar. Konuşmacı sorunları genelde tamir edilir.
iPhone Değişimi hakkında daha fazla bilgi için iPhone değişim makalemize bakın.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iphone ahize ses gelmiyor garanti , iphone 5s ahizeden ses gelmiyor , iphone 5 ahizeden ses gelmiyor , iphone se ahizeden ses gelmiyor , iphone 7 ahizeden ses gelmiyor , iphone ahizeden az ses gelmiyor , iphone 6s ahizeden az ses gelmiyor iphone ahizeden ses gelmiyor , iphone ahize sesi boğuk , iphone telefon ahizeden ses gelmiyor.