iPhone CarPlay Nedir
/ Yazan:Cep Hastanesi / Apple / 1 Yorum / 357 Görüntülenme

iPhone CarPlay Nedir

iPhone CarPlay Nedir ? Apple CarPlay, iPhone, iPad ve iPad Touch gibi cihazlarla bağlanılan, bağlanıldıktan sonra da yardımcı pilot görevi görülmesini sağlayan multimedya teknolojisidir. Apple CarPlay cihazının aracınızla entegrasyonu yapıldıktan sonra Carplay cihazı size sürüş esnasında ekstra kolaylıklar ve eğlence seçenekleri sunar.

iPhone CarPlay Nedir ? Mercedes ve Kia başta olmak üzere birçok yeni araçlarda popüler bir özellik haline geliyor. CarPlay, yalnızca arabanızın bilgi-eğlence sistemi (Radyo/CD çaların evrim geçirmiş hali) ile iPhone’unuzun belirli özelliklerine erişmenizi sağlayan bir uygulama değil. CarPlay’i yeni uygulamalarla özelleştirmek ve ekrandaki uygulamaları yeniden düzenlemek oldukça kolay. Hatta bunun dışında CarPlay’in gizli özellikleri de var.

Apple CarPlay Ne İşe Yarar ?

Bu teknoloji sizin arabanızı kullanırken telefon kullanmadan istediğiniz işlemleri yapmanızı ve arabanızın multimedya ekranında görünmesini sağlar. Arabanızı kullanırken dikkatinizi yoldan ayırmadan navigasyon özelliğinden faydalanabilmenizi, gelen çağrıları rahat bir şekilde cevaplayabilmenizi, mesajları okuyup cevaplayabilmenizi ve müzik dinleyebilmenizi sağlar.

Apple car play ne işe yarar

CarPlay Özellikleri

 • Aracınızı kullanırken Siri özelliği ile gelen çağrılara cevap verebilir, gerektiğinde kasılmadan rahat bir şekilde yeni aramalar yapabilir ve sesli mesajlarınızı dinleyebilirsiniz.
 • Apple CarPlay teknolojisi sayesinde Apple’ın harita uygulamasını arabanızın navigasyon ekranı üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz. Restoran, benzin istasyonu gibi gitmeniz gereken yerlere sizin için en uygun yol haritası üzerinden görebilir ve rahatlıkla gidebilirsiniz.
 • Akıllı olan arabanızı daha da akıllı hale getiren Siri ile telefonunuza o an gelen mesajları dinleyebilir ve söylediğiniz şeyleri mesaj olarak gönderebilirsiniz. Mesaj göndermek istediğiniz esnada elinizi, kolunuzu hiçbir şekilde oynatmadan arabanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Aracınızda bulunan multimedya sistemi ile Apple Music’te bulunan ya da diğer müzik uygulamalarında bulunan şarkıları keyifle dinleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Siri’ye ne dinlemek istediğinizi söylemek.
AirPods Resetleme Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Apple CarPlay Nasıl Aktif Edilir ?

Apple CarPlay’i aktif edebilmenizin 2 farklı yolu bulunuyor. Bunlar şu şekilde: USB kablosu ile ve Bluetooth ile. Eğer ki USB kablosu ile bağlayacaksanız yapmanız gereken işlemler şunlardır. Apple cihazlarınızdan birinin şarj kablosunu kullanarak arabanızla gerekli senkronizasyonu oluşturabilirsiniz.

 • Cihazınızdan Ayarlar>Genel>CarPlay seçeneklerine tıklayıp ardından yalnızca USB seçeneğine tıklayarak aracınıza bağlanabilirsiniz.
 • Bluetooth ile bağlanacaksanız da cihazınızdan Ayarlar>Bluetooth menüsüne gitmeniz gerekiyor. Sonrasında ise Bluetooth özelliğini aktif hale getirip ardından arabanızın ekranında bulunan Bluetooth seçeneğini aktif edip arabanızla eşleştirebilirsiniz. Artık işlemler bittiğine göre rahatlıkla Apple CarPlay’i kullanabilirsiniz.

CarPlay Uygulamaları

Müzik Uygulamaları

Endişelenmeyin, yalnızca Apple Music ve iTunes koleksiyonunuza sıkışıp kalmıyorsunuz. CarPlay Spotify, Google Play Müzik ve Amazon Müzik gibi iTunes alternatiflerini destekliyor. Böylece nerede olursanız olun müziğinizi dinleyebiliyorsunuz.

Radyo Uygulamaları

Gerçek radyo istasyonlarını yayınlayan Slacker Radio ve iHeartRadio gibi uygulamaları ve App Store’da yer alan favori yerel radyolarınızın uygulamalarını yükleyebilirsiniz.

PodCast Uygulamaları

Podcast’lere bağımlıysanız, CarPlay ile birlikte gelen Podcast’ler uygulamasıyla sınırlı değilsiniz. Mevcut en popüler podscat uygulamalarından Overcast, Downdcast ve Pocket Casts gibi uygulamaları yükleyebilirsiniz.

Haber Uygulamaları

Sabah ve akşam işe gelip giderken haberleri takip edebileceğiniz birkaç harika haber uygulaması var.

Sesli Kitap Uygulamaları

iBooks aracılığıyla sunulan sesli kitaplara ek olarak, popüler sesli kitap uygulamaları Amazon Audible veya Audiobooks‘u yükleyebilirsiniz.

Apple Watch Cam Değişimi

Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde Apple Watch Kırık Cam Tamiri nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

 • Cep Hastanesi

  Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
  En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir