Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iPhone Ekran Dokunmatiği Çalışmıyor Sorunu Çözümü

iPhone Ekran Dokunmatiği Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Iphone Ekran Dokunmatiği Çalışmıyor Sorunu Çözümü

iPhone Ekran Dokunmatiği Çalışmıyor Sorunu Çözümü; Genellikle çoğu iPhone modelinde ortaya çıkan ve baş ağrısına neden olan sorunlardan biri de dokunmatik ekranın çalışmamasıdır. iPhone 4S, 5, 5S, iPhone 6 ve Plus, iPhone 7 ve Plus gibi modeller dokunmatik ekranın hassasiyetinin azalması veya ekranın tepki verme hızının yavaşlaması gibi dokunmatik ekranınızın tutarsız davranmasına neden olabilir. Birçok nedenden dolayı iPhone ekranı çalışmayabilir.

iPhone ekran dokunmatikleri çalışmadığı için öncelikle ekranın hangi sorunlarla karşı karşıya olduğu belirlenmelidir. Bu gibi durumlarda da telefonu açıp kapatarak sorunun geçici olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sorun geçici bir durumdan kaynaklanmıyorsa uzman ve deneyimli kişilerden gerekli desteği almanızda fayda var.

Dokunmatiğin Çalışmaması Adım Adım Çözüm Yolları

  • Öncelikle akıllı cihazınızın dokunmatik ekranını kontrol etmemiz gerekiyor.
  • Dokunmatik ekranınızı tüy bırakmayan, hafif nemli bir bezle temizleyin.
  • iPhone şarja takılıysa fişini çekin.
  • Cihazınızı yeniden başlatın.
  • iPhone açılmıyorsa veya dokunmatik ekran yeniden yanıt vermiyorsa, işlemi birkaç kez tekrarlayın ve iPhone yeniden başlamaya zorlayın.

Ayrıca iPhone ekranı farklı tepkiler verebilir. Bunlar arasında ekranın bozulması, ekranın titremesi gibi sorunlar meydana gelebilir.

iPhone Ekran Dokunmatiği Çalışmıyor Sorunu Çözümü; Öncelikle iPhone veya iPad’in ekranı bu şekilde titriyor veya ekran değiştikten sonra ekran ileri geri gidiyor ve bir süre sonra bu sorun ortadan kalkıyor. Ancak bazı ekran titremeleri ve kararmalar devam edebilir. Bunun nedeni istisnalar dışında 2 şekilde ifade edilebilir. iPhone’unuzu kesinlikle ve kesinlikle orijinal olmayan şarj cihazı ile şarj etmeyin. Her şey yolunda gibi görünse de, sonunda sorunlar olacaktır. Farklı türde ucuz şarj cihazlarıyla şarj edilen iPhone’larda genellikle ekran titremesi, kararması ve cihazın açılmaması gibi sorunlar yaşanır ve çözüm size pahalıya mal olabilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Çözümü

Dokunmatiğin Çalışmaması ve Yanıt Vermemesi Çözümü

Öncelikle akıllı cihazınızın dokunmatik ekranını kontrol etmemiz gerekiyor. Dokunmatik ekranınızı tüy bırakmayan, hafif nemli bir bezle temizleyin. Ardından, iPhone’unuz şarja takılıysa fişini çekin. Ardından, cihazınızı yeniden başlatın. iPhone’unuz açılmıyorsa veya dokunmatik ekran yanıt vermiyorsa, işlemi birkaç kez tekrarlayın ve iPhone’unuzu yeniden başlamaya zorlayın.

iPhone Ekran Dokunmatiği Çalışmıyor Sorunu Çözümü; 

iPhone’larda dokunmatik ekran bozulması ve çalışmama sorununun bir başka kaynağı da iPhone sıvı teması. Su, çay, kahve gibi sıvılar, iPhone’unuzla temas sonucunda dokunmatik ekran işlevini kaybedebilir. Bu, cihazınızın sıvı teması miktarına bağlıdır.

iPhone sıvı teması bu geçici bir çözümdür, ancak bazı iPhone kullanıcıları su sızıntısını “pirinç içine koyarak” çözmeye çalışırlar. Pirinç çözeltisi çok küçük su temasları için geçerli olsa da maalesef uzun vadede sorunu çözmez.

iPhone 6 Dokunmatik Çalışmıyorsa

iPhone 6 dokunmatik çalışmıyorsa bunun iki nedeni vardır;

Birinci sebep yazılım, ikinci sebep ise donanımdır. Donanım sorunları teknik servis gerektirirken, yazılım sorunu birazdan paylaşacağımız çözüm ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Şimdi isterseniz hiç dokunmadığınız bu iki durumun çözümlerini sizinle paylaşalım.Dokunmatik Sorunu Yazılımsal Çözümü

Yumuşak dokunmatik ekranın çalışmaması sorununun çözümü aslında oldukça basit ve sizin tarafınızdan kolayca çözülebilir. iPhone 6’da yan tuşa (Uyku/Uyanma) ve Orta tuşa (ev) aynı anda basın ve basılı tutun. Apple logosu gelene kadar bu bekletme devam etsin. Telefonunuz yeniden başlayacaktır. Dokunmatik açıldığında çalışıyorsa, bunun nedeni anlık donmadır.

Dokunmatik Sorunu Donanımsal Çözümü

iPhone 6 cep telefonlarında dokunmatik ekranın çalışmama sorununun bir diğer nedeni de donanımsaldır. Telefonunuzun çarpması, iç ekranındaki çatlaklar, ekran dokunmatik soketinin yerinden çıkması, dokunmatik alanının zarar görmesi sonucu, dokunuşunuz çalışmaz hale gelebilir. Böyle bir durumda konusunda uzman Apple teknisyenleri ile birlikte donanım sorununun tam olarak nelerden kaynaklandığını tespit etmek gerekir.iPhone dokunmatik sorunu için çalışmıyorsa Cep Hastanesi firmasından destek alabilirsiniz. Firmamız her zaman gerekli desteği veren ve bu tür konularda kalıcı çözümler üretebilen bir firma olmuştur. iPhone ekran Touch çalışmadığında sorunun köküne inmek ve bu konuda çözüm aramak çok önemli. Soruna kalıcı bir çözüm bulunmasının ardından akıllı telefonun ömrü de uzayacak. Bunun için firmasının önerdiği çözümler araştırılmalı ve uygulanmalıdır.