Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iPhone Ekranda Siyah Leke Var

iPhone Ekranda Siyah Leke Var

Iphone Ekranda Siyah Leke Var?

iPhone Ekranda Siyah Leke Var? Son zamanlarda iPhone ekranlarında sıkça karşılaşılan konulardan biri de ölü piksel sorunudur. Ölü piksel sorununu açıklamak gerekirse şunları söyleyebiliriz: Akıllı cihazların ekranlarında 3 ana renk bulunmaktadır. Bunlar mavi, yeşil ve siyahtır. Akıllı telefonlarda karşınıza çıkan tüm görüntüler bu 3 rengin belirli oranlarda karıştırılmasıyla açığa çıkar.

Fakat ölü piksel olayında bu durum gerçekleşmez ve ekranda siyah bir nokta belirir. Bazı durumlarda veya görünümlerde beyaz olarak da algılanabilir.

Ölü piksel sorunu olarak meydana gelen fakat kullanıcıların siyah leke olarak adlandırdığı bu durum iPhone markası başta olmak üzere diğer akıllı cihazlarda da açığa çıkmaktadır. Akıllı saatler, bilgisayar ekranları, televizyonlar vb. ekranı olan tüm diğer cihazlarda siyah lekeyi görmek mümkündür.Ölü piksel sorununun yanı sıra bazen sıkışmış piksel sorunu ile de karşı karşıya kalınabilmektedir.

Ölü pikselde farkı ise siyah veya beyaz renk değilde farklı renk tonlarında kendini göstermesidir. Peki, ekranınızda ölü piksel sorunu ile karşı karşıya olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Ölü piksel sorununu anlamanın yolları nelerdir? Bu soruları genel olarak cevaplandıralım.

İlginizi Çekebilir: Ekranda Mor Leke Nasıl Geçer

Ölü Piksel Sorununu Anlamanın Yolları

Ölü piksel sorununa çözüm getirmek ve bu sorun ile karşı karşıya olup olmadığınızı öğrenmek için ilk önce akıllı cihazınızın ekranının temiz olmasına dikkat edin. Ekranınızda gitmeyen ve oraya yerleşmiş nokta şeklinde siyah bir leke görüyorsanız ekranınızda ölü piksel var demektir. Fakat siyah ya da beyaz değilde farklı renk tonunda bir piksel varsa sıkışmış pikselin var olduğunun göstergesidir. Fakat tam emin olamıyorsanız internet üzerinden online araç kullanarak ölü piksel testi yapabilirsiniz.

Online araç kullanmak için siteye girdiğinizde burada yer alan renk seçeneklerine tıklayarak ekranınızı farklı renkler ile inceleme altına alın. Ekranınızı tam ekran veya yan ekran şeklinde inceleyin. Eğer ekranınızda hala siyah leke varsa ölü piksel olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Ölü piksel testi için bir yol daha vardır. Bu da Google play store’ dan dead piksel adı altında yer alan uygulamayı indirmektedir. Bu uygulama sayesinde ekranınızda ölü piksel olup olmadığını aynı şekilde öğrenebilirsiniz.

iPhone Siyah Leke Çözümü

İphone ekranınızda siyah leke varsa ve buna çözüm yolu arıyorsanız yapmanız gereken en iyi çözüm Apple yetkili servisine en kısa sürede başvurmaktır. Siyah leke oluşumu genellikle kullanıcı kaynaklı bir sorun değildir. Bu durum ekranlarda genel olarak meydana gelen bir arızadır. Siz Apple Türkiye yetkili servisine başvuru yaptıktan sonra, çalışanlar telefonunuzda ölü piksel tespit ettiğinde İphone ekranınızı ücretsiz olarak değiştirmektedirler.

Fakat şunu bilmeniz gereklidir ki ekranınızın ücretsiz bir şekilde değişmesi için telefonunuzun garanti kapsamında olması gereklidir. Eğer iPhone cihazınızın ekranında herhangi bir kırık- çatlak varsa, cihaz üzerinde deformasyonlar gözlemleniyorsa cihazınız garanti kapsamında çıkmış olabilir.

Garanti kapsamında olmayan İphone cihazınızın ekranında yer alan siyah lekelerden kurtulmak istiyorsanız firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Teknik servis, tamir- onarım ve bakım işlemleri konusunda hizmet veren firmamız garanti kapsamından çıkmış veya garanti süresini doldurmuş cihazlarınızın ekran değişimini belirli ücretler karşılığında yapmaktadır. Firmamıza teslim ettiğiniz cihazınıza dair değişim yapılacak parçalar yerine aynı şekilde orijinal parçalar yerleştirilecektir.

Firmamız bu konuda oldukça hassas ve titiz bir çalışma ilerleterek iPhone ekran değişiminizi maksimum 60 dakika içerisinde tamamlamaktadır. Cihazınızın ekran değişimi tamamlandıktan sonra siyah lekelerin var olup olmadığının kontrolü, dokunmatik alan kontrolü gibi genel kontroller yapılarak tarafınıza teslim edilmektedir. Cihazınız ile alakalı firmamıza dair yaşayacağınız sorunlara dair firmamız 3 ay garanti sunmaktadır.