Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var

iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var

Iphone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var

iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var; Hangi modellerde iPhone kablosuz şarj var? pek çok kullanıcı kendilerine kendi satın aldıkları veya satın alacakları iPhone ile alakalı aynı soruyu sorar. Çünkü akıllı telefonlarda şarj etme konusu, teknolojinin etkisiyle gittikçe artan bir boyut kazanmaktadır. Standart kablolu şarj cihazlarının kısa süre önce kablosuz şarj cihazlarıyla değiştirildiğini söylemek mümkündür.

Kablosuz şarj özelliği sebebiyle yaralanan iPhone modelleri iPhone 8 ile başlar. Böylece Apple iPhone 8 ve sonraki modellerde kablosuz şarj özelliği sunar. Bu, iPhone X, iPhone XMax, iPhone 11 ve iPhone XR’ın kablosuz şarj cihazlarıyla şarj edilebileceği manasına gelir.

iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var; iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? Sorusunun en net cevabı iPhone 8 ve üstündeki modeller olarak karşımıza çıkar. Yani iPhone 7 model bir telefonunuz var ise maalesef kablosuz şarj hiçbir işinize yaramaz. Bunun tam tersine iPhone 8 kablosuz şarj özelliği var mı? Derseniz de bu soruya cevabımız evet olur. Apple, öncelikle iPhone 8  model telefonu ile kablosuz şarj teknolojisine merhaba demiştir.

iPhone 8’e kadar olan modellerde ise kablosuz şarj konusunda herhangi bir çalışma yapmamış, ancak iPhone 8 sonrası tüm modelleri için kablosuz şarj özelliğini sunmuştur. Bu sebeple kablosuz şarj ile iPhone telefonunuzu şarj etmek istiyorsanız, en düşük iPhone 8 modeline sahip olmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır

iPhone kablosuz şarj manyetik endüksiyon teknolojisiyle çalışır. Qi sertifikalı şarj cihazları iPhone 8 ve sonraki sürümlerini kablosuz olarak şarj edebilir, böylelikle kullanıcılar kablolu şarj cihazlarıyla uğraşmak mecburiyetinde kalmazlar. Qi kablosuz şarj ile, telefonları şarj ederken bazı noktaların dikkate alınması gerekir.

Bunun sebebi, şarj cihazlarını belirtilen şekilde kullanmamak performansın düşmesine neden olabilir ve bu şekilde telefonlar daha sonra şarj olur veya hiç şarj olmaz. Bu sebeple, kablosuz şarj cihazlarının nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir. Şimdi, iPhone kablosuz şarjı nasıl kullanılır? Hadi daha yakından bakalım.

 • Eğer bir iPhone kablosuz şarj aleti ile şarj edilmek isteniyorsa öncelikle dikkat edilmesi gerekli olan telefonun şarj aletinde bulunan düz zemini üstüne ekran yukarı gelecek şekilde yerleştirilmesidir.
 • Ayrıca telefon şarj olurken titreşim özelliğinin kapatılmasında yarar vardır. Çünkü şarj sırasında telefon düz zeminin tam ortasında yer almalıdır. Herhangi bir sebeple titreyen telefon düz zemin üzerinden yan kısımlara kayabilir. Bu yüzden titreşim şarj esnasında kapalı olmalıdır.
 • Bunun yanında telefondaki kılıf ya da koruyucu gibi aksesuarların çıkarılarak şarj edilmesi gerekir.
 • Diğer yandan iPhone şarj olması sırasında ısınabilir ve bu durumda kablosuz şarj aletinin yazılımı şarj % 80 olduğunda gücü keser. Telefon soğuduktan sonra ise şarj kaldığı yerden devam eder ve batarya % 100 olana kadar işlem sürer.
 • Telefon şarj olurken kablosuz şarj aletinde bulunan düz zeminin tam ortasında olması önemlidir. Bunun sebebi şarj esnasında herhangi bir biçimde performans kaybı yaşanmaması içindir.
 • Bunların beraberinde iPhone USB kablo ile bilgisayara ya da başka bir aygıta bağlı olmamalıdır. Böyle bir durumda telefon şarj olmaz.

iPhone telefonları genelde kablosuz olarak şarj olurken dikkat edilmesi gerekli olan nokta budur. Bunların her biri, performansı yüksek kablosuz şarj olanağı sunar ve mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Burada göz ardı edilmemesi gerekli olan bir başka şey, telefonların herhangi bir zamanda düşürülebileceği bir yer olmayan, kablosuz şarj cihazındaki düz zemindir. Başka bir deyişle, telefon şarj edilirken, şarj cihazının üstünde bırakmak, devamlı olarak şarj olmasına neden olur; bu, telefonun gün içerisinde lüzumsuz yere şarj edildiği manasına gelir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Kurulumu Nasıl Yapılır

Pillerin Ömrü Ne Kadar

Bu konuya girmeden önce, akıllı telefonlarda kullanılan lityum pillere kısa bir genel bakış yapmamız gerekmektedir. Akıllı telefon endüstrisinin batarya ömrü için benimsemiş olduğu bir standart vardır. Bilindiği gibi, şarj edilebilir lityum piller zamanla kapasite kaybı yaşar ve kullanım süreleri kısalır. Üreticiler tarafından burda benimsenen farklı standartlar olmasına karşın, Apple, pillerin kapasitelerinin% 80’ini 500 şarj işlemi sonunda sürdürmeleri gerektiğini iddia ediyor.

Başka bir deyişle, telefonu 500 kez şarj ettikten sonra (ortalama 18 aylık standart kullanım manasına gelir) sadece % 20 kapasite kaybı meydana gelir. Genel kabul budur. Bununla beraber, elbette, kullanım alışkanlıkları ve ortam sıcaklığı gibi değişkenler sebebiyle bu genel kabulden sapmalar olabilir.

iPhone’un kaç kez şarj edildiğini gösteren bir yazılım kullanarak yapılan test (CoconutBattery adı verilen yazılım), kablosuz şarj kullandığınızda, şarj işlemlerinin sayısının çok daha hızlı arttığını gösterir. Dolayısıyla, 500 şarj döngüsü için hesaplanan ortalama 18 aylık kullanım süresi nerdeyse 12 aya kadar düşüyor. Sonuç olarak, iPhone pilleri daha önce kabul edilemez kapasite kayıpları yaşıyor. Bu sorunun iki ana sebebi var.

Iphone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var
Iphone Kablosuz Şarj Nerelerde Vardır

iPhone Kablosuz Şarj Nerelerde Vardır

iPhone telefonlarında kablosuz şarjı kullanmak için, şarj cihazının önce Qi sertifikalı olması gerekir. Bunun sebebi, iPhone telefonlarının arka yüzeyindeki camın kablosuz şarj cihazlarını desteklemesidir. Tabii ki, bu tür bir şarj cihazı her yerde bulunmaz, ancak Qi onaylı kablosuz şarj cihazlarını yakın zamanda geliştirilen teknoloji ve yaygın şarj istasyonları ile pek çok yerde görmek mümkündür. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kafeler
 • Oteller
 • Havalimanları
 • Mobilyalarda yer alan aksesuarlar

Kablosuz Şarj Neden Bataryaya Zarar Veriyor

İlk olarak, iPhone kablosuz şarj ünitesinin tepesindeyken, cihaz bataryadan çalışması için gerekli olan gücü sağlamaya devam eder. Batarya, cihazı açık tutmak için aynı anda batarya ile aynı anda şarj edilir. Patlama balonunu patlatmaya çalışmak gibi. Diğer yandan, geleneksel kablolu şarj işlemi sırasında, cihaz şarj cihazından çalışması için gerekli olan gücü alır ve bataryadaki şarj kaldırılır. İkinci sebep, kablosuz şarjın kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmesidir. Telefonla hiçbir şey yapmadığınızda, kablosuz şarj kabinini koymak için bir alan olarak görmek yerine, sadece şarj etmek için kullanmanız gerekir. Aksi takdirde, cihaz günde 1-2 kez yerine 5-10 kez şarj edilir ve 500 çevrim şarj ömrü çok daha erken kullanılır.

Kablosuz Şarj Neden Bataryaya Zarar Veriyor
Kablosuz Şarj Neden Bataryaya Zarar Veriyor

iPhone Kablosuz Şarj Edilirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

iPhone telefonlarının kablosuz şarj dünyasına girmesiyle beraber yeni uygulamalar plana çıkmaya başladı. Bunlardan ilki, kablo problemlerinin tamamen ortadan kaldırılması ve telefonların bir hayli kolay şarj olmalarıdır. Ancak, telefonlar kablosuz olarak şarj olurken bazı durumlar göz ardı edilmemelidir. Şimdi, kablosuz şarj işlemi sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini daha yakından inceleyelim.

 • Şarj sırasında titreşim özelliği kapatılması gerekir. Bunun sebebi ise çağrı ya da mesaj ile titreyen telefon düz zemin üzerinden yanlara kayabilir ve bu da performanslı bir biçimde şarj olmasını önler. Bu yüzden telefon şarja bırakılandan önce titreşim özelliğini kapatmakta yarar vardır.
 • Ayrıca telefon şarj olurken belirli bir seviyeye kadar ısınabilir. Ancak böyle bir anda korkulacak bir durum söz konusu değildir. Kablosuz şarj cihazı şarjın % 80 olması ile beraber güç akışını keser ve telefon soğuduktan sonra güç akışını devam ettirir. Şarj aleti bu şekilde ısınmaya karşı önlem almış olur.
 • Telefon şarj edilmeden önce kılıf ve koruyucu gibi aksesuarlar mutlaka çıkarılmalıdır. Bunların çıkarılma sebebi ise şarjın daha performanslı olması içindir.
 • Ayrıca telefon şarj edilirken USB kablo ile herhangi bir aygıta bağlı olmamalıdır. Bu şekilde telefonun kablosuz olarak şarj olması pek de mümkün değildir.
 • iPhone şarj edilirken ekran yukarı gelecek şekilde şarj aletinin üstüne koyulmalıdır.

Yukarıda belirtilen koşullara uymanız halinde kablosuz şarj aletleri ile iPhone telefonlarınızı daha kolay ve hızlı bir biçimde şarj edebilirsiniz. Daha iyi ve performansı yüksek bir şarj için siz de kablosuz şarjı belertmiş olduğumuz şekilde kullanın.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iphone kablosuz şarj hangi modellerde , kablosuz şarj hangi iphone , iphone kablosuz şarj hangi telefonlarda var , kablosuz şarj özelliği olan iphone , iphone kablosuz şarj özelliği olan telefonlar , apple kablosuz şarj hangi telefonlarda var , iphone kablosuz şarj özelliği , kablosuz şarj özelliği olan iphone telefonlar , iphone kablosuz şarj önerisi , kablosuz şarj apple , iphone kablosuz şarj uyumlu telefonlar , iphone kablosuz şarj olan modeller.