Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır

iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır

Iphone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır

iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır; Bu yazıda, “iPhone’umu kablosuz olarak nasıl şarj edebilirim?”, “iPhone kablosuz olarak şarj oluyor mu?”, “Kablosuz şarj nedir?”Bu iPhone kullanıcıları son dönemde soruyor. Makalemizde, kablosuz şarjın ne anlama geldiğini ve iPhone’u kablosuz olarak şarj etmenin yollarını tartıştık.

iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır; Kablosuz şarj, bir süredir pek çok üst düzey Android telefonun bir özelliği olmuştur. Ancak, Apple kullanıcılarının heyecan ile beklediği bu teknoloji henüz markanın amiral gemisi iPhone’a gelmedi.

Kablosuz Şarj Nedir

Kablosuz şarj hâlbuki kablosuz değil, adından farklı olarak (en azından şimdilik). Burada, kablosuz terimi, telefonu direk olarak bir priz gibi bir güç kaynağından değil, kablosuz şarj cihazının bir parçası olan şarj pedine yerleştirerek şarj etmek için kullanılır. Başka bir deyişle, telefonunuzu, kablosuz şarj pedinin belirli bir mesafesine hedeflendiği gibi yerleştirerek değil, şarj pedine yerleştirerek şarj edebilirsiniz.

Kablosuz şarj hâlbuki kablosuz değil, adından farklı olarak (en azından şimdilik). Burada, kablosuz terimi, direk olarak bir soket gibi bir güç kaynağından değil, kablosuz şarj cihazının bir parçası olan şarj pedine yerleştirerek telefonu şarj etmek için kullanılır. Başka bir deyişle, telefonunuzu kablosuz şarj pedinin belirli bir mesafesine şarj pedine yerleştirerek şarj edebilirsiniz.

Kablosuz Şarj Standardı Nedir? Qi Nedir

Kablosuz şarj teknolojisinde kullanılan elektronik bileşenin yapısına göre bazı ayrışmalar sebebiyle farklı şarj standartları ortaya çıkmıştır. Kullandığınız telefonu şarj etmek için, telefon ve şarj cihazı aynı standardı desteklemelidir. Bugün akıllı telefonlarda en yaygın şarj standardı Qi standardıdır. Qi standardı pek çok endüstri kuruluşu tarafından desteklenmektedir ve hemen hemen tüm akıllı telefon üreticileri bunu kullanmaktadır.

Otomobillerde, kafelerde, ev aksesuarlarında kullanılan kablosuz şarj cihazlarının büyük çoğunluğu Qi standardını desteklemektedir. Apple’ın en son akıllı telefonlarında kullanmış olduğu teknoloji Qi standardını destekliyor. Üreticiler Qi standardını benimsemiştir.

Iphone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır

Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır

Şu anda bazı insanlarca kullanılan tekerli bir araç olan bir araca koydukları hoverboard adı gibi kablosuz şarj terimi hâlbuki bir yanlış kullanımdır. Endüktif şarj sistemi, wi-fi veya hücresel şebeke hizmetleri gibi kablosuz değildir; şehir sokaklarında seyahat ederken telefonunuzu şarj edemezsiniz. Bununla beraber, yine de evinizdeki bir elektrik prizine bağlamaktan daha serin olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok endüktif şarj cihazı enerji aktarmak için bobinler kullanır. Enerji verildiğinde, şarj ünitesindeki bobin, manyetik alan boyunca enerjiyi şarj yamasının içerisindeki bobine aktarır. Bu transfer yalnızca bobinler birbirine çok yakın olduğunda gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir: Samsung İç Ekran Kırılması Garanti Kapsamına Girer Mi

Kablosuz Şarj Neden Bataryaya Zarar Veriyor

İlk olarak, iPhone kablosuz şarj standında iken, cihaz pilden güç almak için gerekli olan gücü sağlamaya devam ediyor. Pil şarj edilirken, cihazı açık tutmak için devamlı olarak yük altındadır. Bu bir haşhaş kabarcık şişirmek için çalışıyor gibi. Öte yandan, klasik kablolu şarj sırasında, cihaz şarj cihazından çalışması için gerekli olan gücü alır ve pil üstündeki yük kaldırılır.

Iphone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır

iPhone Kablosuz Şarj Etme Yolları

Kablosuz şarj özelliği iPhone’da mevcut olmasa da, Apple kullanıcıları için bir alıcı veya kutu biçiminde üçüncü taraf alternatifleri mevcuttur. İşte iPhone’u kablosuz olarak şarj etmenin yolları.

iQi Mobile Kablosuz Şarj Alıcısı

iPhone’ hantal bir cihaz kullanmadan kablosuz olarak şarj etmek isteyenler, 0.5 mm kalınlığında bir kablosuz şarj alıcısı olan Iqı Mobile düşünmek isteyebilir. ıqı Mobile, iPhone 5’ten iPhone 6s Plus’a kadar tüm Lightning Connector iPhone uyumludur.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iphone 7 kablosuz şarj nasıl kullanılır , iphone 12 kablosuz şarj nasıl kullanılır , iphone 8 plus kablosuz şarj nasıl kullanılır , iphone 8 plus kablosuz şarj cihazı nasıl kullanılır , iphone kablosuz şarj aleti nasıl kullanılır , iphone kablosuz şarj nasıl yapılır , iphone kablosuz şarj etme , iphone kablosuz şarj ayarı , iphone kablosuz şarj orijinal , apple kablosuz şarj nasıl çalışır , iphone kablosuz şarj aktif etme , kablosuz şarj nasıl kullanılır iphone , iphone 6s kablosuz şarj nasıl yapılır , iphone kablosuz nasıl şarj edilir, iphone 11 kablosuz şarj nasıl kullanılır , iphone kablosuz şarj , iphone 8 kablosuz şarj nasıl kullanılır.