Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone Kopan Şarj Kablosu Tamiri

iPhone Kopan Şarj Kablosu Tamiri

Iphone Kopan Şarj Kablosu Tamiri

iPhone Kopan Şarj Kablosu Tamiri , Ne yazık ki, hem Apple iPhone hem de iPad şarj cihazları genellikle sorunlara neden olur ve çalışmayı durdurur. Bazen seyahat sırasında, bazen çok fazla tak ve çalıştır uygulamasından sonra iPhone-iPad şarj cihazları çalışmaz. Peki iPhone şarj cihazı nasıl düzeltilir?

Açıkçası, her zaman için en iyi çözüm, Apple genel merkezine veya en yakın telefon mağazasına gidip yeni bir şarj cihazı satın almaktır. Yine de, özellikle orijinal ürünler için yüksek meblağlar ödemek istemiyorsanız veya taklit bir şarj cihazı alıp telefonunuzu riske atmak istemiyorsanız, atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

iPhone Şarj Aleti Bozuldu Nasıl Tamir Edilir?

iPhone veya iPad şarj cihazı, taşıma, sert takma veya çıkarma ve çarpma nedeniyle zamanla kırılabilir. “iPhone şarj cihazı bozulursa ne yapabilirim?” Diyorsunuz çözümünü yazımızda bulabilirsiniz. Bir iPhone en kolay zarar gören aksesuarlardan biri olan şarj kabloları, birçok kullanıcı için sıkıntı oluşturabilir. iPhone sık sık kopmuş bir şarj kablosu senaryosuyla karşılaşıyoruz. Cep Hastanesi olarak Pendik iPhone servisi, kopan şarj kablosunun onarımından bahsedelim.

iPhone Şarj Aletiniz Bozulduysa Ne Yapmalısınız ?

iPhone Kopan Şarj Kablosu Tamiri ,Hepimiz en kolay yolun yeni bir şarj adaptörü satın almak olduğunu biliyoruz. Ancak hepimiz yeni bir iPhone şarj adaptörü için ödeme yapmaya istekli olmayabiliriz. Bu yazıda, yeni bir şarj cihazı için ödeme yapmadan önce cihazı değiştirmeniz gerektiğinden emin olacağız.

Şarj Aletinin Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Etme

Bir iPhone iPad ve iPod şarj cihazının iki parçası vardır: bir güç adaptörü ve bir Lightning USB kablosu (veya daha eski iOS cihazlarından birine sahipseniz, 30 iğneli bir kablo, Dock tarzı kablo). Adaptör prize takılır, Lightning kablosunun bir ucu adaptöre, diğer ucu iPad, iPhone veya iPod’un Lightning bağlantı noktasına bağlanır.

Her şeyi doğru bir şekilde bağladıysanız ve cihazınız şarj olmaya başlamadıysa, kontrol etmeniz gereken birkaç şey vardır. Hangisinin sorunlu olduğunu bulmak için, sistemin her bir parçasını birer birer değiştirmelisiniz.

 1. Priz bozuk olabilir mi? Her şeyi olduğu gibi tutun ve farklı bir priz kullanmayı deneyin.
 2. iPhone veya iPad şarj girişi bozuk olabilir mi? Aynı kablo, adaptör ve priz ile başka bir iOS cihazını (veya başka bir uyumlu USB cihazı) şarj etmeyi deneyin.
 3. Kablo kopmuş olabilir mi? Varsa aynı cihazı, adaptörü ve prizi kullanarak farklı bir kablo kullanmayı deneyin. Cihazınızı bir Mac’e bağlayarak kablonun kopup kopmadığını da test edebilirsiniz. Mac, iOS cihazınızı görürse kablo çalışıyor demektir.
 4. Prizin, iPhone’un veya kablonun bozuk olmadığını doğrulayabildiyseniz, şarj cihazı büyük olasılıkla bozulmuştur. Bu durumda eğer varsa bir arkadaşınızdan iPhone şarj cihazı ödünç alarak aynı soket, kablo ve iOS cihazı ile test edebilirsiniz. Şarj oluyorsa, şarj cihazınız arızalı.

Bu adımlardan sonra hangi parçanın arızalı olduğunu, hangisinin onarılması veya değiştirilmesi gerektiğini öğreneceksiniz. Makalenin ilerleyen kısımlarında, kablo veya güç adaptörünün arızalı olması durumunda atılması gereken adımları tartışacağız.

İlginizi Çekebilir: Akıllı Telefon Bakımı Nasıl Yapılır

Bozuk Şarj Kablosu Nasıl Tamir Edilir?

Ne yazık ki, Apple Lightning kabloları ve onlardan önceki eski 30 pimli konektörler, bağlantı noktasının kabloyla buluştuğu noktadan itibaren yıpranma eğilimindedir. Kablo sürekli olarak aynı noktadan büküldüğü için plastik kaplama zamanla yıpranacaktır. Bu aşınmayı önlemek veya zaten aşınmışsa tamamen bozulmasını önlemek için alanın etrafına birkaç tur yalıtım bandı sarmak faydalı bir çözüm olacaktır. Ancak bu aşınmadan dolayı kablo tamamen kırılırsa farklı işlemler gerekir.

Tamir Adımları

 1. Kesiğin temiz ve düzgün olduğundan emin olmak için kablonun kırık uçlarından az miktarda kesin.
 2. Tel kesicilerin tel sıyırıcı kısmını kullanarak, kablonun her iki bölümünde dış yalıtımı yaklaşık 5 inç sıyırarak iç telleri çıkarın.
 3. Varsa yalıtım liflerini kesin.
 4. Her iki kablo sekmeninin iç kablolarının (kırmızı, beyaz, Yeşil ve siyah) her birinden yaklaşık 2,5 inç iç yalıtımı soyun. Metal teller açığa çıkacaktır.
 5. Kırmızı kablonun bir ucunun açıkta kalan metalini diğerinin üzerine yerleştirin. Onları çok sıkı bir şekilde sarın.
 6. Şimdi iç içe geçmiş metali tamamen elektrik bandıyla kapatın.
 7. Beyaz, Yeşil ve siyah kablolar için Adım 4 ve 5’i tekrarlayın. Herhangi bir kabloda açıkta metal olmadığından emin olun.
 8. Kabloları bir araya toplayın ve tamamen kaplanana kadar elektrik bandıyla sarın – renkler görünmemelidir.

Uyarılar

 1. Kabloları yeniden bağlarken rengi doğru şekilde eşleştirmeniz son derece önemlidir. Kabloların uyumsuz olması şarj cihazına veya cihaza zarar verebilir.
 2. Elektrik tehlikelidir. Bu tamiri yapabileceğinizden emin değilseniz denemeyin.
 3. Elektrik bandı dışında koli bandı veya başka bir bant kullanmayın.

Bozuk iPhone Şarj Adaptörü Tamir Edilir mi?

Şarj cihazı adaptörü bozulmuşsa, yeni bir tane satın almayı seçebilirsiniz. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, şarj adaptörünü açıp onarmaya çalışmanızı önermiyoruz. Çünkü Apple şarj adaptörleri son derece kompakttır ve iç kısımdaki yapışkan miktarı nedeniyle onarım için uygun değildir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; kopan iphone şarj aleti tamiri , iphone şarj kablosu tamiri , iphone şarj aleti kablosu tamiri , kopan şarj kablosu tamiri , iphone kablosu tamiri , iphone şarj kablosu koptu garanti , şarj aleti kablosu tamiri , kopan iphone kablosu , iphone lightning kablo tamiri , apple şarj kablosu tamiri , iphone 4 şarj kablosu tamiri , iphone 4s şarj kablosu tamiri.