Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone Ön Kamera Bulanık Çekme Sorunu Çözümü

iPhone Ön Kamera Bulanık Çekme Sorunu Çözümü

Iphone Ön Kamera Bulanık Çekme Sorunu Çözümü

iPhone Ön Kamera Bulanık Çekme Sorunu Çözümü; Son zamanlarda iPhone ön kameranın bulanık çekmesi sorunu gündemde bulunuyor. Bu bilgilerden hangisinin doğru olduğunu öğrenmeniz için listeledik. iPhone ön kamera bulanık çekme sorunu için de Cep Hastanesi teknik servisimizden yardım alabilirsiniz. Bu sayede ön kamera ile ilgili sorunları tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

iPhone Ön Kamerasının Bulanık Çekmesi Sorununun Nedenleri

iPhone Ön Kamera Bulanık Çekme Sorunu Çözümü; iPhone ön kameranın bulanık çekmesi sorunu hemen hemen her model iPhone’da karşılaşılabilecek sorunlardan biridir. Bu sorunun nedenleri arasında kameranın zarar görmesi gibi durumlar da olabilir. Ayrıca ön kameranın koruyucu bölümünün de çizilmesi bulanık çekme sorunu yaratabilir.

iPhone ön kamerasının bulanık çekme sorunları konusunda uzman görüşü almak çok önemli. Ön kameraya yapılacak yanlış bir uygulama da daha büyük ölçekte sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu konuda özellikle Cep Hastanesi teknik servisimize güvenebilirsiniz. Cep Hastanesi iPhone ve diğer cihaz modelleri denilince her zaman akla ilk gelen bir firmadır.

 Ön Kamera Sorunlarının Nedenleri Nelerdir?

Yazılım kaynaklı kamera sorunları aşağıda verilmiştir:

 • Kamera açıldığında siyah bir görüntü ile karşılaşılıyorsa, bu bir donanım sorunu olabilir.
 • Bulanık çekim yapan, odak sorunu yaşayan kameralarda yazılımsal sorunlar olabilir. Otomatik çekim modunda beklerken fotoğraf çekmek gerekiyor.
 • Flaşın açık tutulması sonucunda ön kamera sorunları meydana gelebilir. Fotoğraf veya video çekmeye çalıştığınızda flaşın kendiliğinden açılması, hiç açılmaması ve telefonun aşırı ısınması gibi sorunlar olabilir.
 • Ön kameranın zarar görmesiyle birlikte bir donanım sorunu ortaya çıkmış olabilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Kamera Sorunları

Cihaz Sahipleri Kamera Sorunlarını Düzeltmek İçin Ne Yapabilir?

Kullanıcıların kamera sorunlarını ortadan kaldırmak için yapabilecekleri şunlardır:

 • Öncelikle kameranın lensi ve lazeri temizlenmelidir. Fotoğraf ve videoların bulanık olması, kameranın odaklanamaması gibi sorunlar; lensin kirli olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca lazer sensörü varsa telefondaki lazer sensörü de temizlenmelidir. Temizlerken yumuşak ve temiz bir bez kullanılmalıdır.
 • Kamera sorunu oluştuğunda cihaz yeniden başlatılmalı ve sorunun devam edip etmediği kontrol edilmelidir.
 • Uygulamanın önbelleği temizlenmelidir. Bunun için öncelikle cihazın ayarlar menüsüne giriş yapmalısınız. Ardından uygulamalar ve bildirimler menüsüne girilmelidir. Tüm uygulamaları göster seçeneği seçilmelidir. Tüm uygulamaları göster butonunun yokluğunda başvuru bilgileri butonuna tıklanmalıdır. Kamera seçildikten sonra depolama alanı bölümüne girilmelidir. Son olarak, önbelleği temizle düğmesine tıklanmalıdır.
 • Güncellemeler gereklidir. Bunun için cihazda yüklü olan uygulamaların güncellenip güncellenmediğini kontrol etmek gerekiyor. Yapılmamışsa; uygulamalar güncellenmelidir.
 • Kamera sorunlarının cihaza yüklenen bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için cihazın güç tuşuna basılı tutup cihazı kapatmak gerekiyor. Ardından cihaz yeniden başlatılmalıdır. İlk başlatıldığında güvenli moddadır. Cihaz güvenli moddayken kamera açık olmalıdır. Kamera çalışıyorsa; kamera sorunlarının nedeninin kötü bir uygulama olduğundan şüphelenilmelidir. Bundan sonra, en son indirilen uygulama silinmelidir.

Ön Kamera Moduna Girerken Kamera Çalışmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Kamera açıldığında çalışmıyorsa pil seviyesini kontrol etmek gerekir. Pil seviyesinin çok düşük olduğu veya bittiği durumlarda kamera çalışmayabilir. Cihazda kameraların kullanılabilmesi için cihazın yeterli düzeyde şarja sahip olması gerekmektedir. Ayrıca cihaz düşük pil modunda çalıştırılırsa kamera modunun çalışmadığı görülebilir. Cihaz şarj edildikten sonra kamera moduna girilebilir.

Cihazın pil seviyesi orta seviyede olmasına rağmen kamera sorun yaşıyorsa; telefonun daha önce düşüp düşmediğine dikkat edilmelidir. Telefonun düşmesiyle birlikte kameranın diğer parçalarla teması kesiliyor ve bu nedenle kamera çalışmıyor. Telefon düşmediyse bunun bir yazılım hatası olduğu düşünülmelidir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürerek sorun ortadan kalkıyor. Ancak cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi cihazdaki tüm verilerin silineceği anlamına geleceği için cihaz sahipleri verilerini kopyalamalıdır.

Sıfırlamanıza Rağmen Ön Kamera Düzgün Çalışmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Fabrika ayarlarına dönen telefonların kamera sorunları geçmiyorsa yazılımsal sorunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Yazılım güncellenerek sorun çözülebilir. Cihaz yeniden başlatıldıktan sonra ön kamera sorunları varsa, bir yazılım hatasından şüphelenilmelidir. Cihazı hiç yeniden başlatmadan uzun süre kullanmak, kamera sorunları ile birlikte geçici de olsa bir yazılım hatasına yol açabilir. Ancak yazılım tüm bunlara rağmen cihazdaki kamera sorunları çözülemiyorsa; Bu durumda teknik servisimize başvurmaları gerekmektedir. Deneyimli kadromuz ön kamera sorunlarını çözmektedir.

Fotoğraf çekimi sırasında kamera çalışmıyorsa telefonun hafızasında sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Cihazın hafızasının dolu olduğu ve kullanılabilir alanın yeterli olmadığı durumlarda cihazdan fotoğraf ve video çekmek mümkün değildir. Sorunun hafızadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını doğrulamak için cihaz menüsü açılmalıdır. Hafıza durumu Dosyalarım menüsünden seçilmelidir. Bundan sonra, Geçerli hafızayı gör düğmesine tıklanmalıdır.

Kamera sorunları yetersiz hafızadan kaynaklanıyorsa mevcut hafızanın öğrenildiği sayfaya girilerek dosyalar silinmelidir. Bunun için dosyaların bulunduğu sayfa açıldığında seçenekler menüsüne tıklanmalı ve ardından sil seçilmelidir. Bu işlemden önce, yığın hafıza özelliği ile birlikte cihaz üzerindeki verilerin bir kopyası alınabilir.

iPhone Ön Kamerasının Bulanık Çekme Sorununa Çözümler

iPhone Ön Kamera Bulanık Çekme Sorunu Çözümü; iPhone ön kamera bulanıklığı sorununun birden fazla çözümü var. Bunların başında ön kamera zarar görmüşse iPhone ön kamera camı değiştiriliyor. Ön kameranın cam kısmının değiştirilmesi durumunda da sorunun sona ermesi mümkün olabilir. Ayrıca iPhone ön kamera değişikliği gibi bir değişikliğin de yapılması gerekebilir. Ön kamera değişimi, telefonun ön kamerasının tamir edilemez durumda olduğu durumlarda önerilen bir uygulamadır. iPhone parça değiştirme uygulamalarından biri olan ön kamera değişimi de telefonu daha iyi hale getirecektir.

Kamera veya kamera camı değiştirilirken her zaman yüksek kaliteli yedek parçalar kullanılmalıdır. Bu konuda Cep Hastanesi firmasının desteği ile hem bütçe dostu hem de kaliteli bir hizmet almak mümkündür. Telefonun parça değişimi gibi bir zorunluluğu yoksa, sadece koruyucu jelatinin değiştirilmesi gerekecektir. Bu yöntem de kısa sürede sonuç veren oldukça etkili bir çözümdür. Bu yöntem için Cep Hastanesi’nden uygun fiyatlarla destek alabilirsiniz.