Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone Pil Sağlığı Hakkında Bilmediklerimiz

iPhone Pil Sağlığı Hakkında Bilmediklerimiz

Iphone Pil Sağlığı Hakkında Bilmediklerimiz

iPhone Pil Sağlığı Hakkında Bilmediklerimiz, lityum iyon piller, doğası gereği, zamanla bozulur. Bu, şu anda kullandığınız iPhone lityum iyon pili de içerir. iPhone pil sağlığının düştüğünden endişe ediyorsanız, okumaya devam edin. Piller zayıfladığında, iPhone kısa pil ömründen performans sorunlarına kadar her türlü soruna neden olabilirler. Bu, Batterygate fiyaskosunun ve iOS 11.3’te pil sağlığı araçlarının kullanımının ardından özellikle ilginç bir konudur. Yeni Pil bölümünde, kullanıcılar pillerinin orijinal kapasitelerinin yüzde kaçının kaldığını görebilirler.

iPhone Pil Sağlığı Hakkında Bilmediklerimiz, ancak bu şeffaflık için harika olsa da, kullanıcıların iPhone pillerinin “normal” olarak parçalanıp bozulmadığı veya bir şeylerin yanlış olup olmadığı konusunda endişelenmesine neden olabilir. Pil kapasiteniz hakkında fazla düşünmeyi bırakın. Bununla birlikte, iPhone pilleri, nasıl bozuldukları ve daha uzun süre en yüksek performansta nasıl tutulacağı hakkında biraz daha bilgi edinmek yardımcı olabilir.

Pil Sağlığı ve Bozulma

Apple, bozulmuş pili resmi olarak orijinal pil kapasitesinin yüzde 80’inden daha azını içeren herhangi bir pil olarak tanımlar. Hasarlı bir pil artık yeni bir pil ile aynı miktarda güç pompalayamayacaktır. Bu, ağır işlemci gücü gerektiren uygulamaları çalıştırırken olduğu gibi, ağır güç tüketimi zamanlarında sorunlara neden olabilir. Bazı durumlarda, en yüksek güç eşiğine ulaşmak için iPhone’un rastgele kapanmasına neden olur. Elbette, Apple rastgele kapanmaları önlemek için güvenli bir protokol geliştirdi.

iOS’un son sürümlerinde Apple, kullanıcılara güç yönetimini kapatma seçeneği verdi. Bu, ciddi şekilde bozulmuş pillerde daha rastgele kapanmalara neden olacaktır. Kullanıcıların her birinin artılarını ve eksilerini tartmaları gerekecektir.

Pil Sağlığının Normal Oranı Nedir ?

Basitçe söylemek gerekirse, “normal” pilin bozulma oranını izlemek neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, pilin bozulmasının diğer faktörlerin yanı sıra akıllı telefonunuzu ne sıklıkla kullandığınıza ve akıllı telefonunuzu ne için kullandığınıza bağlı olmasıdır. Apple, yeni bir pilin yüzde 80’e düşmesi için yaklaşık 500 tam şarj döngüsü gerektiğini söyledi. Şarj döngüsü, tamamen şarj edilmiş ve yüzde 0’a indirilmiş bir cihaz olarak tanımlanır. Tabii ki, iPhone herhangi bir noktada kısmen şarj etmek, sonunda şarj döngülerinin tamamlanmasını sağlayacaktır. Matematiğe dayanarak, aylık olarak pil kapasitesinde yüzde 1’lik bir düşüş yaşamak normal olabilir. Akıllı telefonunuzu sık sık kullanıyorsanız, tüketiyorsanız ve şarj ediyorsanız beklenen oran budur. Ancak yine de, bunların çoğu değişkendir ve somut bir rakam vermek zordur. Kilometreniz çok değişebilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Batarya Kalibrasyonu

Pil Sağlığının Düşmesine Neler Sebep Olur ?

Aslında, şarj döngülerinizi kullanacağınız için iPhone pili ile hızlı bir şekilde çalışacak her şey onu bozabilir. Arka planda Uygulama Yenileme ve Konum Servislerini kullanan uygulamalar gibi güç tüketen uygulamalar yaygın suçlulardır. Diğer faktörlere göre, onlar da oldukça çeşitlidir. Örneğin, akıllı telefonunuz şarj olurken çok ısınırsa, pilinize geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verebilir ve pilin genel ömrünü ve kapasitesini azaltır.

Iphone Pil Sağlığı Hakkında Bilmediklerimiz

Şarj etmeden önce iPhone herhangi bir uygulamayı çalıştırmamanız ve iPhone asla güneşte veya sıcak ortam sıcaklıklarında şarj etmemeniz iyi bir ipucu. Bazı kullanıcılar USB-C hızlı şarj kullanılırken pilin daha hızlı bozulduğunu bildirirken, diğerleri iPhone şarj cihazında çok uzun süre bıraktıklarında pil ömrünün azaldığını iddia ediyor.

iPhone Pil Sağlığı Yükseltme

Şarj döngülerinin çalışma şekli nedeniyle, pilinizin çok hızlı bitmesini önlemek ömrünü uzatabilir. Başka bir deyişle, pil tasarrufu ipuçları yardımcı olacaktır. Aklınızda bulundurmanız gereken favorilerimizden birkaçı.

 • Ekran parlaklığını düşük tutun.
 • Cihazınızda her zaman en son iOS sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
 • Google Chrome veya Firefox gibi üçüncü taraf tarayıcılar yerine Safari kullanın.
 • Bir uygulamanın arka planda içeriği otomatik olarak güncellemesini sağlayan arka plan uygulaması yenileme, kötü şöhretli bir pil öldürücüdür. Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenileme girmeyi ve ihtiyaç duymayan uygulamalar için devre dışı bırakmayı deneyin.
 • Konum Servisleri de benzer bir hikaye. Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri gidin ve nerede olduğunuzu bilmeniz gerekmeyen uygulamalar için devre dışı bırakın. Konumunuza ihtiyaç duyan uygulamalar için en azından kullanırken olarak ayarlayın.
 • Ayarlar> Posta> Hesaplar> Yeni Verileri Al’a gidin. Getirme daha uzun bir zaman aralığına ayarlayın veya alternatif olarak en fazla pil ömründen tasarruf etmek için Manuel olarak ayarlayın.
 • Hangi uygulamaların en fazla pil ömrünü tükettiğini öğrenmek için Pil menüsüne gidin. Onlarla uygun şekilde başa çıkın.
 • Spotify veya Apple Music kullanıyorsanız, hücresel yerine Wi-FI üzerinden müzik dinlemeyi deneyin veya daha da iyisi, çevrimdışı dinlemek için şarkıları cihazınıza indirin.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iphone pil sağlığı nasıl bakılır , iphone pil sağlığı nasıl düzeltilir , iphone pil sağlığı korumak , iphone pil sağlığı programı,  iphone pil sağlığı arttırma , iphone pil sağlığı doğru mu , iphone pil sağlığı için,  iphone pil sağlığı uzatma , iphone pil sağlığı düzeltme , iphone pil sağlığı nasıl korunur.