Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iPhone Şarj Soketi Temizleme

iPhone Şarj Soketi Temizleme

Iphone Şarj Soketi Temizleme

iPhone Şarj Soketi Temizleme; Type- c bağlantı noktasını kullanarak iPhone’ u bağlamada veya şarj etmede sorun yaşıyorsanız, şarj kablonuzu veya prizinizi temizlemenin zamanı gelmiş olabilir. Bu işlemleri nasıl güvenli bir şekilde yapacağınızı ve diğer olası sorunları nasıl çözeceğinizi göstereceğiz.

iPhone Neden Şarj Almaz?

iPhone Şarj Soketi Temizleme; 2012′ den beri üretilen tüm iPhone’ ların altında bulunan şarj soketine lightning soketi de deniyor. Hangi bileşenin (telefon veya kablo) soruna neden olduğunu görmek için, çalıştığı bilinen bir şarj kablosunu ödünç alın veya satın alın, iPhone’ unuza takın ve bağlantı sorununun devam edip etmediğini görün. Yeni kablo sorunu çözmüşse eski kablonuz bozuk veya kirlidir. Kir ve kalıntıları temizlemek için eski şarj kablosunun düz temas noktalarını bir kurşun kalem silgisiyle ovun ve tekrar deneyin. Bu işe yaramazsa, yeni bir şarj kablosu satın almanız gerekecektir.

Yeni kablo sorunu çözmezse, iPhone’ un konektörü arızalıdır. iPhone’ larla ilgili yaygın bir sorun, lightning bağlantı noktasında zamanla cebinizdeki tüylerin veya tozların birikmesidir ve bu, lightning kablo bağlantısını fiziksel olarak engeller. Neyse ki, aşağıda ele alacağımız gibi, portu temizlemek oldukça kolaydır.

Şarj Soketi Temizleme Aşamaları

iPhone’ da şarj almama, sokette temassızlık vb. sıkıntılar yaşıyorsanız soketinizin temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir. Aşağıda soketi temizlemek için yapılması gereken püf noktalar yer almaktadır. Soketinizi aşağıdaki yöntemlerle temizleyip çalıştıramadıysanız soketinizin değişmesi gerekmektedir. Cep Hastanesi firması şarj soketi ve diğer tüm arızalar için hızlı ve kaliteli destek vermektedir.

İlginizi Çekebilir: Telefon Şarj Soketi Temassızlık Sorunu

iPhone’ u Tamamen Kapatın

iPhone’ un Lightning portunu yanlışlıkla telefonunuza zarar verebilecek kısa devrelere neden olmadan güvenle temizlemek için öncelikle cihazınızı kapatmanız önemlidir. Çünkü telefonda enerji olması kısa devreden sonra cihazın iç bileşenlerine zarar vermesine sebep olabilmektedir.

Soketi temizlemek için kürdan kullanın

Artık iPhone’ u kapattığınıza göre, telefonunuzdaki şarj soketi bağlantı noktasına zarar vermeden sığabilecek küçük bir alete ihtiyacınız olacak. Tecrübelerimize dayanarak, şarj soketinizi temizlemek için kullanmamanız gereken bazı şeyler şunlardır:

  1. Metal Öğe : Ataş gibi metal bir alet, şarj soketinin içindeki pimlere kolayca zarar verebilir. Ayrıca, telefonunuzu kapatmayı unutursanız telefonunuza zarar verebilecek elektronik sorunlara da neden olabilir. Metal bir aletle kısa devreyi tetiklerseniz, iPhone’ u yeniden başlatmak genellikle koruma devresini sıfırlar.
  2. Basınçlı Hava: Kulağa ne kadar pratik bir yöntem gibi gelse de sağlıklı bir yöntem değil. Basınçlı hava temizlik için işe yaramaz. Ahşap bir kürdan en iyi sonucu verir. Elektriği iletmez, bu nedenle yanlışlıkla kısa devreye neden olmaz ve şarj bağlantı noktasının içindeki konektör pimlerinde düşük hasar riski oluşturacak kadar yumuşaktır.

Kürdan ile temizlik aşamaları:

  • Bir elinizle telefonunuzu, diğer elinizle kürdanı tutun.
  • Kürdanı yavaşça şarj portuna sokun.
  • Bir dizi çok hassas pim üzerinde duran kalıntı parçalarını düşünün ve kürdanı porttan nazikçe geçirin.
  • Yavaşça sokete üfleyin ve kalıntıları çıkarmaya çalışın.
  • Şarj girişini test edin ve gerekirse işlemleri tekrarlayın.

Telefonunuz şarj olmaya başlarsa, şarj girişinin temizliğini başarıyla tamamlamışsınız demektir.

Elektronik Temizlik Sıvıları Deneyin

Kürdan temizliğinden sonra bir sonuca varamadığınızda etrafınızda kolaylıkla bulabileceğiniz elektronik parçalara zarar vermeyen tiner ve elektronik parça temizleme spreyi ile soketi bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Soketiniz kürdandan sonra bu temizlik aşamasında temizlenmiş olacaktır.

Temizlik Sonrası Test Etme

Kürdan ile çok fazla güç kullanmadığınızdan emin olun. Çok sert hareketler yaparsanız kürdan parçaları kırılabilir ve bu da çıkardığınız kirden daha fazla soruna neden olur.

İşiniz bittiğinde, tüyleri nazikçe silin ve ekranın ortasında Apple logosunu görene kadar üst veya yan düğmeyi basılı tutarak iPhone’ u çalıştırın. Bilinen bir lightning kablosu takmayı deneyin ve sağlam bir bağlantı olup olmadığına bakın. Hala çalışmıyorsa, iPhone’ u kapatıp bağlantı noktasını biraz daha temizlemek isteyebilirsiniz. Ancak her şey yolundaysa temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bundan sonra sokette temassızlık, şarj olmama problemleri yaşarsanız artık soruna teknik açıdan bakmak gerekebilir. Cep Hastanesi firmamızda şarj soketi temizliği ve değişimi işlemleri kısa sürede ve müşteri memnuniyeti ile yapılmaktadır.