Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone Ses Gitmiyor Ve Gelmiyor Sorunu

iPhone Ses Gitmiyor Ve Gelmiyor Sorunu

Iphone Ses Gitmiyor Ve Gelmiyor Sorunu

iPhone Ses Gitmiyor Ve Gelmiyor Sorunu; Apple tarafından, kullanıcıları rahatsız eden sınırlı sürüm iPhone 7 ve iPhone 7 Plus model akıllı telefonlarda bir sorun olduğu doğrulandı. İşte iOS 11.3 ve sonraki sürümlerinde ortaya çıkan iPhone 7 mikrofon sorunu hakkında detaylar.

iPhone Ses Gitmiyor Ve Gelmiyor Sorunu; iPhone’da arama yaparken veya sesli mesaj dinlerken kişinin sesini net bir biçimde duyamıyorsanız, cızırtılı veya statik bir ses duyamıyorsanız veya ses kalitesi ile ilgili sorunlarınız var ise ne yapacağınızı öğrenin.

iPhone Ses Gitmiyor

Skype veya whatsapp gibi uygulamalarda sesli bir sorun yaşamaktaysanız, bunun sebebi yazılım uyumsuzluğudur. Yazılım sorunu normal çağrılarda görülebilir. Ağ hatasına neden olabilir. Donanım testinden sonra donanımda herhangi bir yanlış yoksa yazılımı sıfırdan kurun.

Gelelim diğer ses sorunlarına.

Apple ürünleri iOS altyapısını kullanır. Bu sebeple, iOS sisteminde oluşabilecek arızaların çözümü Android sistemlerinden farklıdır. Ses duygusu ile alakalı problemleri olan Apple kullanıcıları önce gerekli kontrolleri yapmalıdır. Bu sebeple, uyarı kaydırıcısını hareket ettirerek sesin zil sesinden gelip gelmediğini test etmek gerekir. Test sırasında ses yoksa, teknik servis için Apple cihazı sağlanmalıdır.

Aygıtınızdaki Mikrofonları Test Etme

Hücresel bağlantınızda veya kullanmış olduğunuz uygulamada değil, cihazınızın mikrofonunda bir sorun olup olmadığını öğrenmek için her mikrofonu test edin. Mikrofonun yeri aygıta bağlı şekilde değişebilir. Mikrofonları bulmak için ürününüzün özelliklerine bakabilirsiniz. Mikrofonlarınızı test ederken, iOS cihazınıza bağlı kablolu veya kablosuz kulaklık olmadığından emin olun.

Iphone Ses Gitmiyor Ve Gelmiyor Sorunu

iPhone Ses Gitmiyor Ve Gelmiyor Sorunu Çözüm Yolları

Ahize ve mikrofon iPhone telefonlarında çalışmadığında, sesli aramalar son derece sıkıntılı hale gelir. Böyle bir durumda, gelen aramalar veya gelen aramalar sırasında karşı tarafla iletişim kurmak imkansızdır. Bu, özellikle bazı iPhone modellerinde oldukça yaygındır ve kullanıcılar için çok zor bir süreçtir.

Sorunları karşısında, forum siteleri ve iPhone 7 ses biçiminde sosyal platformlar gelmez ve başlıklar biçiminde gitmez kullanıcıların her anlamda çözümler aradıklarının bir göstergesidir. Bu sebeple, iPhone gibi telefonlarda ses çıkmıyor veya ses çıkmıyor gibi bir sorun var ise ne yapılabilir? Bunlar hakkında konuşmak istedik. Şimdi bunların ne olduğuna daha yakından bakalım.

İlginizi Çekebilir: iPhone Hoparlör Tuşu Kapalı Görünmüyor

 • İlk olarak iPhone’u yeniden başlatın.
 • Sorun çözülmediği taktirde telefona hard reset uygulayın.
 • En güncel iOS işletim sitemini telefona kurun.
 • Telefondaki kulaklık girişinde bulunan toz ya da tüy gibi kirlenmeye sebep olan etkenleri yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.
 • Aynı hem ahizeyi ve mikrofon için de yapın.
 • Yukarıda yer alan çözüm yollarından biri ile iPhone telefonlarınızda ahize ve mikrofon sorunu düzelmediyse donanım kaynaklı bir sorun olabileceği ihtimali ile en yakın teknik servise gidin. Burada gerekli kontroller ve incelemelerin yapılması ardından problemin tam olarak neden kaynaklandığını anlamak mümkün olacaktır. Telefonda çalışmayan parçaların değişmesi için teknik servis ile işlem yapılmasında fayda vardır. Kullanıcıların bu tür sorunlarda kendilerinin hiçbir şekilde telefona müdahale etmesi uygun görülmez.

Sesi Test Etmek

iPhone’unuzda birden çok mikrofon vardır. iPhone’unuzun altındaki birincil mikrofonu test etmek için Sesli Notlar’ı açın ve kayıt simgesine dokunun. Sonra mikrofona konuşun ve kaydı oynatmak için oynatma simgesine dokunun. Sesinizi net bir biçimde duyabilmeniz gerekir.

Ön mikrofonu test etmek için kamera uygulamasını açın ve ön kamerayı kullanarak bir video kaydedin. Arka mikrofonu test etmek için kamera uygulamasını açın ve arka kamerayı kullanarak bir video kaydedin. Videoyu oynatırken sesinizi net bir biçimde duyabilmelisiniz. Telefon görüşmesi zayıf geliyorsa arka mikrofonun engellenmediğinden veya kapalı olmadığından emin olun. Siri sizi duyamıyorsa, iPhone’unuzun üzerindeki alıcı ve ön mikrofonun kapalı veya kirli olmadığından emin olun.

Iphone Ses Gitmiyor Ve Gelmiyor Sorunu

Alıcıyı Temizleme

iPhone alıcısını engelleyen bir şey varsa veya alıcı kirliyse düzgün çalışmaz.

Aşağıdaki adımları uygulayın ve her adımdan sonra test edin:

 • Kılıf veya ekran koruyucu gibi bir nesnenin alıcıyı engellemediğinden emin olun.
 • Yeni bir iPhone’unuz var ise aygıtın ön ve arka yüzündeki plastik filmi çıkarın.
 • Alıcı girişinin engellenmediğinden veya kirlenmediğinden emin olun. Gerekirse küçük ve yumuşak bir fırça ile alıcı girişini temizleyin. Fırçanın temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 • Görüşme sırasında hoparlörü açın. Sesi hâlâ duyamıyorsanız sorun ağınızda veya çekim gücünde olabilir. Daha sonra veya değişik bir konumdan tekrar aramayı deneyin.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iphone ses gitmiyor ve gelmiyor , iphone ses gelmeme sorunu , iphone ses gitmiyor , 6s ses gitmiyor.