Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone Suya Düşerse Yapılması Gerekenler

iPhone Suya Düşerse Yapılması Gerekenler

Iphone Suya Düşerse Yapılması Gerekenler

iPhone Suya Düşerse Yapılması Gerekenler; Bildiğiniz gibi artık iPhone’larda olmayan sorun yok. iphone yere düştü, iphone duvara çarptı, iphone camı kırıldı, iphone klozete düştü, iphone suya düştü gibi birçok başlık altında ne yapabilirim gibi sorularla karşılaşıyoruz. Aşağıda iPhone suya düştüğünde yapmanız gerekenler yer almaktadır.

iPhone Suya Düşerse Ne Yapmalı?

iPhone Suya Düşerse Yapılması Gerekenler; Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki iPhone’ un suya düşmesi çok üzücüdür. iPhone’ unuz suya düştüyse, aşağıdakileri yaparsanız cihazınızı kurtarma ihtimaliniz yüksek. Aşağıda iPhone suya düşerse ne yapmanız gerektiğini size anlatacağız. Umarım bu yazı iPhone’u suya düşürenlere yardımcı olur.

Her şeyden önce, hiç panik yapmayın Bazı modeller suya dayanıklı telefonları sevmese de iPhone’da fena değil. Su sızıntısını az çok önlemek için bazı yenilikleri gözden geçirilmiştir. iPhone’ unuzu suya çıkarın ve cihazınızı hemen kapatın. Çünkü cihaz açık veya fişe takılı olduğu sürece kısa devre yapabilir ve içindeki elektronik cihazları bozabilir.
Telefonun sim kart yuvasını çıkarın ve üzerindeki ıslaklığı kuru bir mikrofiber bezle kurulayın. Ancak çok aşırı bir şekilde, suyun bez tarafından iyi emildiğinden ve suyun kaçabileceği yerlere doğru olmadığından emin olun.

Ardından iPhone’ unuzun içine girip pirinçle doldurabileceği bir kap bulun. Bir kaba pirinci doldurun ve cihazınızı içine koyun. Cihaz, pirinç sürahileri arasında kaybolmalıdır.
iPhone ciddi şekilde ıslaksa, bekleme süresini çarpın. Mümkünse en az 2-3 gün bekletin.

İlginizi Çekebilir: Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmam Gerekir

Suya Düşen iPhone Nasıl Kurtarılır?

iPhone suya düşerse birçok arıza meydana gelebilir. Örneğin;

 • Bazı iPhone’lar suya düştükten sonra aşırı ısınır. Bu, kısa devre olabileceğinin bir göstergesidir.
 • Suya düşen iPhone’u kapatamayabilirsiniz.
 • Suya düştükten sonra iPhone’un dokunmatik ekranı çalışmaz hale gelebilir.
 • iPhone ses vermeyebilir.

Öncelikle suya düşen bir iPhone’unuz varsa paniğe kapılmanıza gerek yok;

 • iPhone’ u sudan çıkarır çıkarmaz hemen kapatın.
 • iPhone’ u kapattıktan sonra telefon hattınızın bağlantısını kesin
 • iPhone ‘u mikrofiber bir bez yardımıyla iyice kurutmaya çalışın. Eski modeller suya dayanıksız olabiliyor diyebiliriz ama yeni modeller zaten suya dayanıklı oluyor.

Suya düşen iPhone’u kurtarmak için yukarıdaki adımları izlerseniz, başarılı olma olasılığınız daha yüksektir.

Suya Düşen iPhone’ a Yapılmaması Gerekenler

 • Saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmayın. Suyu iç kısımlara doğru itiyorsunuz.
 • Suyu elektrikli süpürgeyle çekmeye çalışmayın. Dokunuşu kıracaksın.
 • Kesinlikle açmaya çalışmayın. Kısa devre olacaktır.
 • Telefonu sarmayın, sallamayın.
 • Telefona üflemeyin. Suyun daha derine akmasına neden olabilirsiniz.

iPhone Suya Düştüğü Nasıl Anlaşılır?

iPhone Suya Düşerse Yapılması Gerekenler; iPhone’larda sıvı temas göstergeleri bulunur. Sıvı teması durumunda bu göstergeler renk değiştirir. 1. Servisler iPhone’un suya düştüğünü nasıl anlıyor? Ancak bazen sıvı, sıvı temas göstergelerine ulaşmaz ve göstergeler bozulmaz. Servis, bu gibi durumlarda diğer semptomları anlamaya çalışır. örneğin kasanın iç kısmındaki bir leke, metal parçalardaki bir aşınma su temasının kanıtıdır.

Sıvı temas göstergeleri yazımızda bunlar hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık.

iPhone’unuz Suya Düştüğünde Beyaz Ekran Hatası mı Alıyorsunuz?

iPhone’unuz suya düştüyse ve beyaz ekran hatası alıyorsanız, öncelikle cihazınızı sıfırlamayı denemelisiniz. Bu sıfırlamayı yapmak için Home tuşuna ve Açma/Kapama tuşuna aynı anda basılı tutun, ardından cihaz kapanıp tekrar açılacaktır. Beyaz ekran sorunu geçtiyse cihazınızın kaydedildiği, beyaz ekran sorunu devam ediyorsa donanımsal bir arıza olduğu anlamına gelir ve Apple teknik servisinden destek almanız gerekecektir.

 •  Ayarlar > Ekran ve parlaklık > Otomatik kilit seçeneği “Hiçbir zaman” ayarlarını yapın.
 •  Otomatik parlaklığı aynı yerden maksimum yapın.
 •  Şarj kablosunu prize takarak pirinci bir torbaya koyun.
 • 1 ila 2 gün bekletin.

Suya Düşen iPhone Tamir Edilebilir Mi?

Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Duruma göre değişir. Örneğin, anakart arızalandıysa, genellikle yapacak bir şey yoktur. Neredeyse, anakart fiyatı iPhone fiyatı ile aynı. Bu yüzden değişiklik yapmak pek mantıklı değil. Diğer bir durum ise şu: iPhone tamiri yapıldıktan belirli bir süre sonra suya düştüğünde farklı arızalar da gözlemlenebiliyor. Bu nedenle birçok servis suya düşen bir cihazı tamir etmek istemeyebilir. Ama sonuç olarak; sıvı teması olan bir iPhone tamir edilebilir.

Umarız suya düşen iPhone’ u kurtarmanıza yardımcı olabilmişizdir, sorun devam ederse yorum yazarak bize sorununuzu anlatabilir, Cep Hastanesi teknik servisimize gelerek telefon arızalarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.