iPhone Telefon Nerede Üretiliyor
/ Yazan:Cep Hastanesi / iPhone

iPhone Telefon Nerede Üretiliyor

iPhone Telefon Nerede Üretiliyor; iPhone modelleri uzun bir marka kafasında olmuştur. Aileniz ve arkadaşlarınız genelde Android telefonlara sahip olsa da, Apple ürünlerini kullandıktan sonra insanların vazgeçmediği bir gerçektir.

iPhone Telefon Nerede Üretiliyor; Apple ürünleri Amerika’da mı yoksa Çin’de mi üretiliyor? Apple ürünleri %100 ABD veya Çince mi?

Günümüzde, Türk ürünlerinin ürün aşığı olmamıza rağmen, bir ülkenin teknoloji piyasasında herhangi bir ürünü %100 olarak yapması mümkün değildir. Buna binlerce parça içeren Apple ürünleri dahildir. “Apple tarafından Kaliforniya’da tasarlandı, Çin’de toplandı” arkasında veya Apple ürünlerinin kutusunda. Çoğu Apple ürünlerinin direk olarak Çin’de üretildiğini söyleyerek konuyu kapatıyor. Ama gerçekte durum böyle değil.

Peki iPhone Nerede Üretiliyor?

iPhone’larınızın Çin’de Foxconn tarafından yapıldığını söyleyebiliriz. Ancak, bu kadar açık olmamalı. Foxconn yalnızca Çin’de bir fabrikaya sahip olmadığından, Güney Kore, Malezya ve Çek Cumhuriyeti gibi pek çok alanda fabrikalara sahiptir. Foxconn, iPhone’un tüm parçalarını üretmiyor. Pegatron’un uzunca bir süredir bu işi yaptığı ve iPhone 6 modellerinin yüzde 30’unu ürettiği söyleniyor.

iPhone Telefon Nerede Üretiliyor
iPhone Telefon Nerede Üretiliyor

Parçalar Farklı Yerlerde Üretiliyor

Apple’ın “Çinde montaj edildi” sözcükleri aslında durumu özetliyor. Foxconn ve Pegatron iPhone’ları bir bütün haline getiriyor, peki ama parçalar nereden geliyor?

Tüm parçalar, tek bir ülke veya firma tarafından sağlanmıyor.

iPhone’u örnek olarak ele alırsak, kameradan ekrana, dokunmatik teknolojiye kablosuz ağ teknolojisine, işlemciye depolama belleğine kadar pek çok donanım parçası olduğunu görebiliriz. Bunlar yalnızca telefonun ana bileşenleri. Daha küçük bileşenler de vardır. Bunu yalnızca iPhone için düşünün. Ve bu Apple’ın diğer ürünleri için. Böylece büyük bir tedarik zinciri ortaya çıkıyor.

iPhone’un Parçaları Nerede Üretiliyor?

iPhone Telefon Nerede Üretiliyor; Apple’ın hınzır ve kurnaz bir şirket yapısı olduğunu kabul edelim. Tek başına tüm üretim yükünü sırtlanmak hem büyük bir organize hem de büyük bir maliyet manasına gelir. Apple, iPhone içinde kullanacağı parçaları tedarikçi şirketlerden sağlayarak hem düşük maliyet avantajı elde ediyor hem de ihtiyacı olan parçaları seri üretimle alabiliyor.

İşlemciler:  Apple bunun için iki şirkete güveniyor. Güney Kore merkezli Samsung, bu firmalardan birisidir. Tayvan merkezli TSMC ayrıca bir dizi işlemci üretiyor. Şirketin ayrıca Çin, Singapur ve ABD’de yerleri var.

Ses yongaları Cirrus Logic’den sağlanıyor. Firma ABD merkezli olsa da Çin, Güney Kore, Tayvan, Japonya, Singapur ve İngiltere’de tesisleri var.

Kamera: Apple, hangi telefonu kullandığınıza bağlı şekilde kameraları için birkaç farklı şirkete güveniyor. Japonya merkezli Sony, arka kameralarının çoğunu üretti. ABD merkezli OmniVision FaceTime kameraları üretti, ancak çalışmaların çoğunu TSMC’YE teslim etti. Qualcomm ayrıca iPhone için kameralar sağladı.

LCD:Apple, LCD ekranları Güney Kore merkezli olan, Polonya ve Çin’de tesisleri bulunan LG’den alıyor. Apple’ın diğer LCD üreticisi ise Japonya merkezli, 13 ülkede varlığı bulunan Sharp.

Diğer Parcalar

Dokunmatik Ekran: Broadcom bu bileşeni sağlar. ABD merkezli şirketin Çin, Tayvan, Singapur, Güney Kore, İsrail, Yunanistan, Belçika, Fransa, Hollanda ve İngiltere’de merkezleri bulunmaktadır.

iPhone Güncelleme Sorunu

Cam: Gorilla Glass, ABD merkezli Corning tarafından üretiliyor. Corning’in Avustralya, Belçika, Brezilya, Çin, Güney Kore, Malezya, Meksika, Filipinler, Rusya, Singapur, Güney Afrika, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde merkezleri bulunuyor.

Touch ID: Çoğu kişi hala Touch ID ile çalışmakta olan iPhone’lar kullanıyor. Bu donanım kısmen TSMC tarafından sağlanıyor. Xintec, Touch ID üretimini üstlenen başka bir şirket. Bu şirket Tayvan merkezli.

Depolama: Apple, bu önemli bileşen için Samsung ve Toshiba’nın belleklerine başvuruyor. Samsung’un merkezi Güney Kore’de bulunurken Japonya merkezli Toshiba’nın 50 ülkede merkezleri var.

Pil: Çok önemli gibi görünmese de, telefonlar pilsiz çalışmıyor. iPhone’un pili yine Samsung tarafından sağlanıyor ancak Çin merkezli Sunwoda Electronic de iPhone için pil üretiyor.

Wi-Fi ve Hücresel Ağlar: Baseband hücresel çip için, Apple Qualcomm kullanır. Bu şirketin ABD’de kendi fabrikası var. Ancak, onlarca ülkede merkezi var.

Murata WiFi yongasını sağlıyor. ABD’li bir şirket ve Japonya, Güney Kore, Tayland, Malezya, Filipinler, Vietnam, Tayvan, Hindistan, Meksika, Brezilya, Kanada ve Avrupa’da yerleri var.

İvmeölçer, Pusula ve Jiroskop: Bosch Sensortech ivmeölçerler üretmektedir. Bosch’un Merkezi Almanya’da. Şirket ayrıca ABD, Çin, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’da fabrikalara sahiptir. AKM Semiconductor, navigasyona yardımcı olan pusulayı üretir. Bu şirket Japonya merkezlidir ancak Fransa, İngiltere, Çin, Güney Kore, Tayvan ve ABD’de konumlara sahiptir.

STMicroelectronics jiroskopu besliyor. Bu şirket İsviçre dahil 30’dan fazla ülkede yer almaktadır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iPhone üretim yeri , İphone Parçalarını Kim üretiyor , Samsung parçalarını kim üretiyor
iPhone üretim yeri öğrenme , Samsung hangi ülkede üretiliyor , Huawei hangi ülkede üretiliyor , Apple nerede , Apple fabrikası Türkiye

Apple Üretimi Abd Taşınması

Tayvan merkezli Foxconn, Çin ve Brezilya’da fabrikalara sahip milyonlarca işçi ile. Amerika’daki fabrika, Başkan Obama da dahil olmak üzere pek çok vatansever Amerikan halkının Apple’ı Amerika’ya getirme ısrarı neticesinde faaliyete başlayan bir fabrikadır. Bu fabrikalar Mac Pro üretir. Bu yüzden diyor ki “Apple tarafından tasarlanan California ABD’de toplandı altında Mac Pro altında. Benim düşünceme göre, İrlanda’daki en dikkat çekici fabrika fabrikadır. Apple’ın İrlanda’daki fabrikasının nedeninin şu olduğunu

düşünüyorum: Apple’ın yurt dışı merkezi İrlanda. Yani Türkiye’den bir şey aldığınızda o para İrlanda’ya gider. Apple burda ABD dışında Kazanılan para tutar. Çünkü o parayı ABD’ye geri getirmeye çalışırsa, inanılmaz bir %40 ödemek mecburiyetinde. İrlanda’da tutmak için İrlanda’da uygulanmakta olan düşük vergi nedenidir. Bu yüzden Google gibi pek çok teknoloji şirketi İrlanda’yı tercih ediyor.

Tabii ki, Apple İrlanda’da diğer İrlandalı şirketlerle aynı vergiyi ödemiyor. Bu İrlanda’nın vergi sisteminin esnek yapısı sebebiyle. Anlaşma sayesinde, Apple İrlanda’ya %2.5 gelir vergisi ödüyor. Normalde, bu oran yaklaşık %12.5’dir. Bu yüzden Apple’ın Burada bir fabrika kurduğunu, İrlanda’da iş yarattığını ve bu geçiş için para ödediğini düşünüyorum.