Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iPhone Telefonum Hacklenebilir mi

iPhone Telefonum Hacklenebilir mi

Iphone Telefonum Hacklenebilir Mi ?

iPhone telefonum hacklenebilir mi ?, iPhone telefonları mobil dünyada güvenlikle ün kazandı, ancak güvenlik söz konusu olduğunda hiçbir cihaz mükemmel değildir. Peki, iPhone’unuz hacklenebilir mi? Bilgisayar korsanlığının riskleri nelerdir?

Telefonun Hacklenmesi Ne Anlama Gelir ?

Bilgisayar korsanlığı genellikle yanlış kullanılan esnek bir terimdir. Geleneksel olarak, bir bilgisayar ağına yasa dışı olarak erişmek anlamına gelir. iiPhone telefonunuzun hacklenmesi aşağıdaki durumlardan birine işaret eder:;

  • iPhone’da depolanan bir özel bilgiye erişim.
  • Telefonu, sahibinin bilgisi veya rızası olmadan uzaktan izleme veya kullanma.
  • Ek yazılım veya donanım kullanarak bir iPhone’un çalışma şeklini değiştirme.

Teknik olarak, şifrenizi tahmin eden biri bir bilgisayar korsanı olabilir. iPhone’unuza izleme yazılımı yükleyerek birinin işlemlerini izlemek de “hacker” ın yapabileceği bir şeydir.

iPhone Telefonunuza Uzaktan Erişim

Apple, iPhone telefonlarda Teamviewer benzeri uzaktan erişim programları ile erişilmesine izin vermez. MacOS, Mac’inizi etkinleştirirseniz uzaktan kontrol etmenizi sağlayan bir sanal ağ bilgi işlem (VNC) sunucusuyla birlikte gelirken, iOS bunu yapmaz. Bu, jailbreak olmadan iPhone’unuzu kontrol edemeyeceğiniz anlamına gelir.

Jailbreak yapılmış iPhone’lar için bu işlevi etkinleştiren VNC sunucuları vardır. iOS, uygulamalara belirli hizmetlere ve bilgilere açık erişim sağlamak için güçlü bir izin sistemi kullanır. Yeni bir uygulama ilk kez yüklediğinizde, genellikle konum servislerine veya bir iOS kameraya izin vermeniz istenir. Uygulamalar sizin izniniz olmadan bu bilgilere tam olarak erişemez.

Apple Kimliği ve iCloud Güvenliği

Apple Kimliği dışarıdan gelen saldırılar için açık bir hedeftir. Herhangi bir çevrimiçi hesapla aynı şekilde, birçok üçüncü taraf kimlik bilgilerinizi alabilir. Muhtemelen iki faktörlü doğrulama kullanıyorsunuz; Ayarlar> [Adınız]> Şifre ve Güvenlik’e giderek iki adımlı doğrulamanın açık olduğundan emin olun.

Gelecekte, Apple Kimliğinize veya iCloud hesabınıza her giriş yaptığınızda, cihazınıza veya telefon numaranıza gönderilen bir kod girmeniz gerekecektir. Bu, birisinin şifrenizi bilse bile hesabınıza giriş yapmasını engelleyecek bir güvenlik önlemidir. 2 Adımlı Doğrulama bile sosyal mühendislik saldırılarına açıktır. Sosyal mühendislik, bir telefon numarasını bir SIM’den diğerine aktarmak için kullanılabilir. Bu konular hakkında aşırı endişe duymamalısınız, ancak risklerin farkında olun ve uyanık kalın.

İlginizi Çekebilir: iPhone Dokunmatik Bir Kısmı Çalışmıyor

iPhone “Spy” Yazılımı Nedir ?

iPhone telefonlarında en sık görülen “Hack” saldırısı casus yazılımdır. Bunlar, diğerlerinin iPhone telefonlarını takip etmesinin bir yolu olarak ilgili ebeveynlere ve şüpheli eşlere pazarlanmaktadır. Bu uygulamalar iOS’ta çalışamaz, bu nedenle önce cihazın jailbreak yapmasını gerektirir.

Iphone Spy Nedir

Casus yazılımlar telefona yüklendikten sonra, insanlar web panelini kullanarak cihazınızdaki tüm bilgilere kolayca erişebilir. WhatsApp görüşmelerinizden, arama günlüklerinizden, sosyal medya hesaplarınızdan, gönderilen her kısa mesajdan, yapılan ve alınan tüm aramaların ayrıntılarını ve hatta fotoğraf makinesiyle çekilen yeni fotoğraf veya videoları görebilir.

Bu uygulamalar en yeni iPhone’larda (XS, XR, 11 ve en son SE dahil) çalışmaz.

Kablosuz Ağlar Savunmasız Olabilir

iPhone Telefonum Hacklenebilir mi ? Hangi cihazı kullandığınızdan bağımsız olarak, güvenli olmayan kablosuz ağlar hala mobil cihaz güvenliğine yönelik en büyük tehditlerden birini oluşturmaktadır.

Bilgisayar korsanları, trafiği yakalamak için sahte, güvenli olmayan kablosuz ağlar kurmak için “ortadaki adam” saldırılarını kullanabilir. Bir bilgisayar korsanı, gönderdiğiniz ve aldığınız bilgileri görmek için bu trafiği analiz edebilir (paket koklaması olarak bilinir). Bu bilgiler şifrelenmezse, şifreleri, giriş bilgilerini ve diğer hassas bilgileri ele geçirebilirler. Akıllı olun ve güvenli olmayan kablosuz ağlar kullanmaktan kaçının ve genel ağ kullanırken dikkatli olun. Rahatınız için iPhone trafiğinizi bir VPN ile şifreleyin.

Sonuç olarak, her cihaz “Hack”lenebilir. Kullanıcıların her zaman dikkatli olmaları gerekir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ;  iphone telefon hacklenir mi.