Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. iPhone True Tone Özelliği Nedir

iPhone True Tone Özelliği Nedir

Iphone True Tone Özelliği Nedir

iPhone True Tone Özelliği Nedir 9.7-inç iPad Pro’da True Tone Display’i kullandı. Daha önce iPhone 5s’lerle 2 led True Tone özelliği ilk versiyonunu kullanmıştı. Bu, piyasaya sürülen 12.9-inç iPad Pro’da mevcut.Uzun bir süre için ekran teknolojisi gelişmeye devam ediyor. LED, OLED, Retina söz konusu olduğunda, Apple’ın yeni ekran teknolojisi True Tone’dur. Nedir bu True Tone display(ekran) teknolojisi?

Aslında, yeni bir teknoloji olarak adlandırmamak ve ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayan bir sistem olarak adlandırmak daha doğru olabilir. Bu teknolojinin temeli beyaz ışık kompanzasyon sistemi olarak adlandırılabilir. iPad ekranı, ihtiyacınız olan ekran parlaklığını otomatik olarak telafi edebilir. Örneğin, karanlık ortamlarda göz sağlığı için Ekran parlaklığını düşmesiyle sarı ışık, beyaz ışık miktarını azaltma, beyaz dengesi, gece modu gibi önlemler yararlı olacak ve iş deneyimi üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

True Tone Nasıl Çalışıyor ?

Öncelikle Apple’ın yeni ekran teknolojisinin nasıl çalıştığından biraz bahsetmek gerekiyor. Yeni ekran teknolojisi ortam ışık sensör sistemlerine oldukça benzer bir şekilde çalışıyor. Yeni sistemde ortamın parlaklık değerine göre doğrudan akıllı telefonun ya da tabletlerin parlaklık değerleri değiştiriliyor. Zaten bu işlem ortam sensörü de yapıyor diyebilirsiniz.

True Tone Nasıl Çalışıyor
True Tone Nasıl Çalışıyor

Fakat Apple’ın True Tone teknolojisinde ekstra olarak renk değerlerinde de değişim gösteriliyor. Eğer sıcak ışık oranı çok yüksekse ekranın renk değerleri de arttırılıyor. Tam tersi durumda da ekranın renk değerlerinin daha da azaldığını görüyoruz. Bu sistemle beraber hem akıllı telefonlarda hem de tabletlerde çok eğlenceli bir kullanım açığa çıktığını da söylemek lazım. Telefonların ekran renklerinin anlık olarak değişmesinin artıları ise oldukça fazla.

Yukarıdaki resimde, True Ton özelliği iyi açıklanmıştır. Ekranın renk dengesinin ortam ışığına göre nasıl değiştiğini not edin.

İlginizi Çekebilir: İkinci EL Telefon Alan Yerler Pendik

True Tone Ne İşe Yarar ?

Yeni ekran teknolojisinin öncelikle sağlığı için büyük bir desteği var. Uzun süreli bir akıllı telefon veya uzun süreli tablet kullanıcısıysanız, düşük ışık altındaki mavi ışıkların otomatik olarak azaltılması ve renk teknolojisinin değiştirilmesi sayesinde göz sağlığınıza en az düzeyde zarar verirsiniz. True Tone ile organize edilen renk sistemi, göz yorgunluğunu önlemede çok önemli bir teknolojidir. Bunun dışında en net görüntüyü düşük veya parlak ışık seviyelerinde elde etmek mümkündür çünkü aktif olarak kontrol edilir.

Güneş ışığının aşırı yüksek dolayı ekran seçememe problemi ortadan kalkar. Sadece parlaklık değerlerini değil, aynı zamanda renk değerlerini de, böylece daha net bir görüntü elde edersiniz. Son olarak, yeni teknolojinin en büyük avantajlarından biri güç tasarrufu. Ekran parlaklığı değerlerinin aktif olarak değiştirilmesi, kullanıcıların pil süresini büyük ölçüde arttırmayı başarır.

Özellikle akıllı telefon batarya sürelerinin son zamanlarda ne kadar önemli hale geldiğini göz önünde bulundurarak, ekstra teknolojinin bununla bir ilgisi olduğunu biliyoruz. Apple’ın uzun bir aradan sonra tanıttığı yeni teknolojilerden biri olan True Tone teknolojisinin yeni akıllı telefon modellerinde yer alması bekleniyor. Yeni teknolojinin nasıl tepki verdiğini görelim.

True Tone Nasıl Açılır ?

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > True Tone (Otomatik)  ayarları kısmından istediğiniz gibi özelliğini açmak veya kapatmak mümkün. Ayrıca Night Shift özelliğini de etkinleştirmeniz mümkün. Bu özellik de True Tone’a çok benzer bir özellik. Night Shift özelliği iOS 9.3 ile gelen bir özellik. iOS 10’da ise daha da geliştirildi.

True Tone Şarj Yer mi?

iPhone True Tone Özelliği Nedir bahsettiğimize göre şimdide en çok sorulan sorulardan biride ” True Tone Şarj Yer mi? ” sorusunun cevabını sizelere aktaracağız. Kullanıcılar, True Tone’un şarj işlemine dahil olup olmadığını merak ediyorlar. Apple ayrıca, bu teknolojinin mümkün olduğunca az tüketeceğini, mavi ışığın gözlerimize etkisini azaltacağını, bu da yeni teknolojisiyle uyku zamanınızı değiştiren sirkadiyen ritmimizi artırdığını belirtti. Mavi ışık melatoninin salgılanmasını önler. Ancak her zaman açık tutmaktan korkmayın, çünkü True Tone belirgin bir oranda şarj harcamaz. Neredeyse hiçbir fark olmadığı bile söylenebilir.

Ture Tone Şarj Harcarmı
Ture Tone Şarj Harcarmı

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iphone true tone ne işe yarar , iphone true tone nedir , iphone true tone , iphone true tone açma , apple true tone nedir , iphone true tone yok , iphone x true tone nedir , iphone true tone çalışmıyor , iphone 8 true tone nedir , iphone 6s true tone , 7 plus true tone , 8 plus true tone , 8 plus true tone yok.

Sıkça Sorulan Sorular

Cep Hastanesi garanti harici tamirleri sağlayan bir akıllı telefon ve mobil cihazlar servisidir. Bizi diğer servislerden ayıran, İstanbul içinde sorunlarınıza en kısa sürede çözüm sunması, İstanbul dışı ise tek taraflı ücretsiz kargo ile ulaşılabilmesi ve müşterisini bütün tamir sürecinden haberdar etmesidir.